O nas

Zmiana ustawy o prawie bankowym w sierpniu 2011 roku przyniosła wzrost liczby internetowych kantorów wymiany walut, co zrewolucjonizowało dotychczasowy obrót walutami obcymi. Alior Bank wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Klientów i prezentuje pierwszy bankowy serwis walutowy w całości dostępny za pośrednictwem Internetu – Kantor Walutowy. Gwarantuje on bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach Klientów, jakie niedostępne jest dla osób korzystających z usług wielu firm zajmujących się wymianą walut. Aby ułatwić Klientom zawieranie transakcji, w momencie rejestracji każdemu Klientowi zakładane są bezpłatne rachunki bankowe – a to wszystko za pośrednictwem Internetu, bez wychodzenia z domu! Aby wymieniać waluty nie musisz więc zakładać osobnych kont w walutach obcych, których prowadzenie często obarczone jest wysokimi opłatami. Transakcje wymiany walut odbywają się pomiędzy rachunkami Klienta w ramach jednego banku, co skraca czas wymiany walut. Osoby pragnące odebrać wymienione środki w formie gotówki mogą zgłosić się do jednego z wybranych oddziałów Alior Banku w całej Polsce. Kantor Walutowy to pierwsza oferta bankowa, która łączy wygodę, bezpieczeństwo oraz korzystne warunki wymiany walut.

Więcej informacji o Alior Banku znajdziesz na stronie banku

Transakcje wymiany

Transakcje wymiany walut odbywają się w ramach rachunków obsługiwanych przez Alior Bank, co umożliwia maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na rozliczenie transakcji wymiany. Wymienione środki dostępne są natychmiast na rachunku Klienta.

Przelewy krajowe i walutowe:

Przelewy krajowe są bezpłatne i rozliczane zgodnie z sesjami Elixir.

Przelewy walutowe realizowane są w 3 opcjach kosztowych i 3 trybach.

Dostępne opcje kosztowe to: SHA, OUR i BEN

Wszystkie powyższe opcje mogą być realizowane w 3 trybach: zwykłym, pilnym i ekspresowym.

Różnica pomiędzy przelewem zwykłym, pilnym i ekspresowym polega na dacie udostępnienia środków bankowi beneficjenta. W przypadku przelewu zwykłego środki udostępniane są drugiego dnia roboczego po dniu realizacji przelewu, w trybie pilnym następnego dnia roboczego, natomiast w trybie ekspresowym – tego samego dnia.

Przelewy krajowe i walutowe pomiędzy rachunkami w Kantorze Walutowym, Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe realizowane są natychmiast, czyli środki na rachunku odbiorcy dostępne są zaraz po wykonaniu operacji.

Przelewy Krajowe - Sesje Elixir

Bank realizuje przelewy poprzez KIR (Krajową Izbę Rozliczeniową) zgodnie z tzw. sesjami Elixir. Wpływ na godzinę realizacji zlecenia (przelewu) ma zarówno bank, z którego wykonywany jest przelew, jak i bank, który go przyjmuje.

W Alior Banku, aby przelew został wysłany na I sesję KIR należy go zlecić do godz. 8:20, na II sesję  do godz. 12:20, a na III sesję do godz. 15:20. Godziny przyjmowania tych przelewów w innych bankach mogą być zróżnicowane.

Księgowanie sesji elixir przychodzących do Alior Banku rozpoczyna się:

  • I sesja KIR - od godz. 11:00;
  • II sesja KIR - od godz. 15:00;
  • III sesja KIR -  od godz. 17:00.

 

Przelewy Walutowe

Wykaz godzin przyjmowania dyspozycji do realizacji w tym samym dniu w Kantorze Walutowym.

Tryb wykonania oznacza datę uznania bank odbiorcy (D - w dacie zlecenia transakcji jeśli jest to dzień roboczy). Daty mogą ulegać zmianom w zależności od kalendarza świąt obowiązujących dla danej waluty/kraju.

Rodzaj dyspozycji Godzina graniczna przyjmowania dyspozycji
 przelew krajowy/ walutowy na rachunek w Banku 23:55
przelew zagraniczny,    tryb normalny D+2  EUR 15:00
 AUD, CAD, CZK, CHF, DKK, GBP,  HUF, JPY, NOK, SEK, RUB, USD, ILS, BGN, RON, TRY, THB, HKD, HRK, MXN, ZAR 15:00
przelew zagraniczny, tryb pilny  D+1  EUR, USD, GBP 15:00
 AUD, CAD, CZK, CHF, DKK,   HUF, JPY, NOK, SEK, RUB, ILS, BGN, RON, TRY, HKD, HRK, MXN, ZAR 13:00
przelew zagraniczny, tryb expresowy D  EUR 14:00
 USD, GBP 13:30
 CHF 8:50

Przelewy krajowe i zagraniczne można zlecić również w dowolnym oddziale Alior Banku. Przelewy na rachunki w Alior Banku realizowane są tego samego dnia i można je zlecić w godzinach pracy wybranej placówki, dla przelewów zagranicznych obowiązują te same godziny graniczne jak w bankowości internetowej. Przelewy w walutach: AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RUB, SEK,  ILS, BGN, RON, TRY, HKD, HRK, MXN, ZAR realizowane są w trybie normalnym lub pilnym. Przelewy w THB są realizowane wyłącznie w trybie normalnym.