Aktualny kurs HKD

Kurs na dolara hongkońskiego

HKD to międzynarodowy skrót oznaczający walutę Hongkongu. Dolar hongkoński oficjalnie obowiązuje w specjalnej strefie administracyjnej Chińskiej Republiki Ludowej, Hongkongu, ale jest też powszechnie akceptowany w innym specjalnym regionie administracyjnym Chin – Makau, gdzie oficjalną walutą jest pataca.

Przed wyjazdem do któregoś z tych dwóch miejsc koniecznie sprawdź kurs HKD. Charakterystyczne jest to, że waluta HKD ma przelicznik sztywno ustalony wedle kursu dolara amerykańskiego. Dolar hongkoński jest obecnie ósmą najczęściej wymienianą walutą świata, a wynika to z faktu, że Hongkong to jedno z głównych centrów finansowych świata.

HKD – waluta Hongkongu

Dolar hongkoński jest jedną z najczęściej wymienianych walut na świecie. Waluta HKD jest tak popularna na międzynarodowych rynkach ze względu na bardzo dobrze rozwiniętą gospodarkę Hongkongu, tradycyjnie opartą głównie na handlu zagranicznym. Ponadto obecnie jest ona silnie powiązana z kursem dolara amerykańskiego, dlatego tak istotny dla ustalenia ceny jest przelicznik HKD na USD. Kurs dolara hongkońskiego na PLN ma znaczenie dla osób jadących do Hongkongu w celach turystycznych lub nawiązujących relacje biznesowe z tamtejszymi firmami.

HKD kurs – najważniejsze informacje

Dolar hongkoński oznaczamy jest symbolem HK$. Występuje w następujących nominałach:
  • Banknoty: 10, 20, 50, 100, 500, 1000
  • Monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów
1 HKD dzieli się na 100 centów. Najważniejsze, co musisz wiedzieć na temat ustalania przelicznika HKD na PLN jest to, że dolar hongkoński ma określony stały kurs wymiany do dolara amerykańskiego, który wynosi 1 USD = 7,7-7,8 HKD. W praktyce oznacza to, że kurs HKD/ PLN ustalany jest na podstawie kursu USD. Ma to swoje uzasadnienie historyczne.
 

Co to za waluta HKD? Krótka historia dolara hongkońskiego

W 1841 r. Hongkong został ustanowiony portem wolnego handlu. Wówczas nie obowiązywała tam żadna waluta lokalna. Na co dzień do przeprowadzania transakcji używano więc obcych pieniędzy: rupii indyjskich, reali hiszpańskich i meksykańskich oraz chińskich monet. Rząd brytyjski próbował zestandaryzować walutę we wszystkich swoich koloniach i wprowadzić wszędzie funta szterlinga, jednak przywiązanie do srebrnych dolarów hiszpańskich, powszechnie używany na całym Dalekim Wschodzie, przeważyło. Pod koniec XIX w. międzynarodowy kryzys srebra doprowadził do dewaluacji walut opartych na tym kruszcu w stosunku do walut opartych na złocie, czyli m.in. dolara amerykańskiego i kanadyjskiego. Dopiero w 1935 r. udało się powiązać dolar HKD z funtem szterlingiem, jednak niedługo później podczas okupacji japońskiej walutę Hongkongu zamieniono na jena. Po wojnie Brytyjczycy na powrót wprowadzili w swoich koloniach funta szterlinga. W 1972 r. w wyniku obniżenia jego wartości HKD został skojarzony z dolarem amerykańskim. Z tego powiązania zrezygnowano dwa lata później. Przez następne dziewięć lat dolar hongkoński nie miał stałego powiązania z żadną inną walutą. W 1983 r. przywrócono sztywny kurs z dolarem amerykańskim, który obowiązuje do dzisiaj.

Co to jest HKD?

Zgodnie z prawem i umową między Chinami a Wielką Brytanią, Hongkong ma prawo do samodzielnego decydowania o swoich pieniądzach, pomimo że jest częścią Chin. Nad emisją dolara hongkońskiego czuwa Urząd Monetarny Hongkongu, który pełni funkcję lokalnego „banku centralnego”. Prawa do emisji tej waluty mają trzy banki działające w Hongkongu – HSBC, Bank of China oraz Standard Chartered – a także rząd. Banki mają licencję na wydawanie banknotów według własnego projektu, z zachowaniem ustalonej, wspólnej dla wszystkich kolorystyki. Banknot 20-dolarowy jest zwyczajowo niebieski, 50-dolarowy fioletowy lub zielony, 100-dolarowy czerwony, 500-dolarowy brązowy, a 1000-dolarowy żółty. Wyjątek stanowi banknot o nominale 10 HKD, bowiem prawa do jego emisji posiada jedynie rząd Hongkongu. Ten banknot jest też najbardziej charakterystyczny – ma przezroczyste okienko i jest produkowany z tworzywa sztucznego.

Zawsze aktualne przeliczenie pary walutowej: dolar hongkoński na pln znajdziesz w Kantorze Walutowym Alior Banku.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.