Aktualny kurs ILS

Nowy szekel izraelski – kurs i historia

Oficjalna waluta Państwa Izrael od 1985 r. to nowy izraelski szekel. Jest to także legalna jednostka płatnicza w Autonomii Palestyńskiej. Międzynarodowy kod tej waluty to ILS. W samym Izraelu oznacza się go symbolem ₪ lub skrótowcem NIL od angielskiej nazwy New Israeli Sheqel. W języku hebrajskim funkcjonuje jako „nowy szekel”. Warto sprawdzić kurs szekla przed wyjazdem na Bliski Wschód. Zobacz, co jeszcze trzeba wiedzieć o tej walucie.

Jednostki i kurs – nowy szekel

1 szekel dzieli się na 100 agorot. W obiegu znajdują się następujące jednostki:
  • Banknoty: 20, 50, 100, 200 szekli
  • Monety: 1 agora, 5 agor (wycofane w 1991 i 2008 roku), 10 agor, ½, 1, 2, 5, 10 nowych szekli.
Agora to moneta zdawkowa, czyli stanowiąca ułamek jednostki podstawowej. Monety agorot są w kolorze złotym, w odróżnieniu od monety szekli, które są srebrne. Na awersach znajdują się symbole ważne dla kultury żydowskiej, m.in. herb Izraela, świecznik siedmioramienny, róg obfitości, palma daktylowa. Banknoty charakteryzują się tym, że wydane zostały w trzech seriach: A, B i C. Seria A różni się od dwóch pozostałych rozmiarem. Wszystkie jej banknoty mają 13,8x7,6 cm. Banknoty serii B i C mają różne wymiary. Na ich awersach widnieją portrety znamienitych przedstawicieli i przedstawicielek żydowskiej polityki, literatury, nauki, jak np. Lea Goldberg, Samuel Agnon, Rachel Bluwstein czy Szaul Czernichowski. W 2002 roku miał wejść do obiegu banknot 500-szeklowy z wizerunkiem Icchaka Rabina na awersie, ostatecznie jednak wycofano się z tego pomysłu.

Prawa do emisji waluty ma Bank Izraela.

Ile kosztuje szekel izraelski – spojrzenie historyczne

Szekel to waluta z wyjątkową historią. Wzmianki o niej pojawiły się już w Biblii, choć wówczas szekel był przede wszystkim jednostką masy, której nazwę wykorzystywano także jako nazwę jednostki monetarnej.

Od momentu powstania Państwa Izrael jego waluta przeszła kilka istotnych zmian. W latach 1952–1980 obowiązywała tam lira izraelska, zwana też funtem szterlingiem izraelskim. Zgodnie z uchwałą powziętą przez Kneset w 1969 roku, lira została zamieniona na szekla (zwanego starym szeklem), jednak przepis wszedł w życie dopiero w 1980 roku. Kurs szekla izraelskiego w stosunku do liry izraelskiej wynosił 1:10. Nowy izraelski szekel wszedł w obieg niedługo później, bo 1 kwietnia 1985 roku, zastępując stary szekel. Denominacja starego szekla – kurs wyniósł 1000:1 – miała ułatwić prowadzenie księgowości i usprawnić płatności podczas przejścia na nową walutę, a przede wszystkim pomóc opanować inflację. Zachowano jednak kolorystykę banknotów starych szekli. Było to też częścią programu kultywowania i promowania tradycji i historii żydowskiej. Pierwsze banknoty o nominałach 50 i 100 nowych szekli pojawiły się w obiegu w 1985 roku, a rok później wprowadzono banknot o nominale 20 nowych szekli. Oficjalnie, nowy izraelski szekel całkowicie zastąpił stare szekle 1 stycznia 1986 roku.

Od kwietnia 2008 roku Bank Izraela wprowadził również banknoty polimerowe, które różnią się od tradycyjnych banknotów papierowych dodanym tzw. transparentnym okienkiem w kształcie gwiazdy Dawida.

Kurs szekla do złotego

Stosunkowo prosto można przeliczyć szekel na PLN, ponieważ kurs izraelskiego szekla jest zwykle bardzo zbliżony do złotówki. Podróżującym do Izraela nieraz doradza się zabranie na wszelki wypadek dolarów amerykańskich, lecz wygodniej i taniej jest kupić szekle w Polsce i nie płacić podwójnie za przewalutowanie. Walutę mają w sprzedaży liczne kantory, a w razie wątpliwości można sprawdzić na ich stronie internetowej kurs ILS i przy okazji dowiedzieć się, ile kosztuje szekel izraelski danego dnia. Z powodu niestabilnej sytuacji politycznej w kraju i regionie, kurs szekla nie zalicza się do najsilniejszych w porównaniu z głównymi walutami świata. W parze walutowej szekel/PLN to polska waluta jest wyżej notowana w rankingach udziału w obrotach na rynkach FOREX. Jeśli chodzi o szekel izraelski, kurs jest bardzo mocno stymulowany przez izraelską gospodarkę, która oparta jest na przemyśle zbrojeniowym oraz najnowszych technologiach.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.