Aktualny kurs SEK

Ile kosztuje SEK, czyli jaki jest kurs korony szwedzkiej

Polacy uważają Szwecję, nie bez przyczyny, za kraj zamożny, stabilny gospodarczo i drogi. Z tego skandynawskiego państwa pochodzi wiele firm znanych na całym świecie. Są to duże marki związane przede wszystkim z motoryzacją oraz branżą meblową.

Jeśli wybieramy się do Szwecji, szczególnie wtedy, gdy w planach mamy zakupy, dobrze jest znać kurs SEK, czyli szwedzkiej korony. Cena korony szwedzkiej interesuje także osoby, które zamierzają na stałe osiąść w tym kraju. Im korona szwedzka kurs ma mocniejszy, tym lepiej dla osób, które planują zarabiać w Szwecji, a zakupy robić w zagranicznych sklepach, korzystając z rozwoju e-commerce.

Mocny kurs korony szwedzkiej

Stosunkowo stabilny kurs korony szwedzkiej jest efektem m.in. przeprowadzonych pod koniec ubiegłego wieku reform. Przeszłość tego kraju była pełna wyzwań gospodarczych, takich jak niski wzrost gospodarczy i wysoka inflacja, a także wielokrotne dewaluacje krajowej waluty. Dewaluacja to ustawowe lub administracyjne obniżenie ceny danej waluty krajowej. W sumie od roku 1976 do 1982 przeprowadzono ich pięć. W latach 90. XX w. kraj zmagał się z głębokim kryzysem finansowym, co doprowadziło do znacjonalizowania dwóch banków, wzrostu bezrobocia oraz eskalacji zadłużenia państwa i wydatków rządowych.

Szwecja odzyskała stabilność dzięki konsekwentnym reformom. Od czasu kryzysu, kolejne szwedzkie rządy zdołały utrzymać zrównoważony budżet, nawet pomimo globalnego kryzysu finansowego w latach 2007-2008 (po upadku banku Lehman Brothers). Wprowadzenie limitu wydatków rządowych w 1996 roku, znane jako utgiftstak, w połączeniu z określeniem docelowego poziomu nadwyżki dla budżetu, czyli överskottsmålet – odegrały w tym kluczową rolę. Dzięki tym działaniom zadłużenie nie kumuluje się i nie obciąża przyszłych pokoleń, a cena korony szwedzkiej utrzymuje się na akceptowalnym dla Szwedów poziomie.

Szwedzka korona niedługo będzie cyfrowa

Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 r. Mimo wejścia do Unii, kraj nie zdecydował się przejść na euro, o czym zdecydowali w referendum przeprowadzonym w 2003 r. poddani Karola XVI Gustawa. Skutkiem tego w kraju w dalszym ciągu obowiązuje korona szwedzka (svensk krona), dzieląca się na 100 öre. Zgodnie z normą ISO 4217 kodem waluty jest SEK (dlatego pytając o kurs korony szwedzkiej wystarczy w wyszukiwarce wpisać: SEK kurs, by uzyskać odpowiedź). W obiegu obecne są monety o nominałach od 1 do 10 koron oraz banknoty o nominalnej wartości: 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 koron. Nie znajdziemy jednak w obiegu szwedzkich „drobniaków”, czyli öre. Zostały wycofane ze względu na zbyt wysokie koszty ich produkcji i funkcjonują jedynie w rozliczeniach elektronicznych. Warto przy tym wiedzieć, że ten świetnie prosperujący skandynawski kraj postawił na coraz szybsze odejście od płatności gotówkowych. Już od kilku lat w wielu miejscach możliwa jest płatność tylko za pomocą kart płatniczych i telefonów. Bank centralny Szwecji (Riksbank) swego czasu zapowiadał, że kraj całkowicie zrezygnuje z płatności gotówkowych. W 2018 r. ekonomiści przewidywali, że wkrótce w całym kraju obowiązywać będą wyłącznie płatności elektroniczne. Podawano nawet konkretny termin – miało się to stać w marcu 2023 r. Jednak najpierw pandemia, a potem wojna w Ukrainie wpłynęły na opóźnienie tego terminu. W Szwecji w dalszym ciągu można płacić gotówką, choć wcale nie jest to takie łatwe. W dużej liczbie sklepów, lokali gastronomicznych czy hoteli przyjmowane są wyłącznie płatności elektroniczne. W takiej sytuacji zdecydowanie przydaje się na przykład karta wielowalutowa, która dodatkowo pozwala nie martwić się sprawdzaniem, po ile jest korona szwedzka danego dnia.

Ile kosztuje korona szwedzka?

Liczba Polaków mieszkających w Szwecji stale rośnie. W 2003 r. było ich około 40 tysięcy, a według szwedzkiego urzędu statystycznego (Statistiska Centralbyrån) w roku 2022 już niemal 100 tys. naszych rodaków zamieszkiwało Szwecję. Polacy stanowią czwartą, po Syryjczykach, Irakijczykach i Finach największą, pod względem liczebności, grupę imigrantów mieszkających w tym kraju. Wielu naszych rodaków, którzy zarabiają w koronach interesuje się więc, kursem korony szwedzkiej. PLN, czyli złoty polski nie jest niestety walutą równie mocną i kurs SEK– PLN może spowodować, że np. wakacyjny wypad do Szwecji będzie kosztowny.

1 korona szwedzka, ile to zł – jak szybko można to sprawdzić?

Przeliczenie korony szwedzkiej na PLN ułatwiają np. internetowe kalkulatory. Kurs korony szwedzkiej i PLN uzyskać można m.in. w internetowych kantorach. Najszybszym sposobem sprawdzenia, jaki jest dla korony szwedzkiej przelicznik, będzie wpisanie w wyszukiwarkę pytania typu „korona szwedzka kurs PLN”. Uzyskana odpowiedź to średnia cena za koronę. Aby poznać kurs szwedzkiej korony, zarówno zakupu, jak i sprzedaży, najlepiej poszukać tej informacji na stronie banku, z którego karty będziemy korzystać płacąc np. za słynny szwedzki przysmak – kiszone śledzie.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.