Aktualny kurs TRY

Czy warto kupić liry tureckie w Polsce?

Tytułowe pytanie zadaje sobie wielu polskich turystów, którzy chętnie odwiedzają ten rejon w poszukiwaniu słońca i odpoczynku. Liry, jak mówi się powszechnie, czy też oficjalnie „lira turecka” to jednostka monetarna Turcji, a także uznawanej przez nią Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Międzynarodowy kod ISO 4217 tureckiej waluty to TRY, a jej symbol to TL. Kurs TRY jest ważną zmienną przy podejmowaniu decyzji o… odpoczynku. Przed wyjazdem na urlop warto sprawdzić kurs liry tureckiej.

Liry tureckie – najważniejsze informacje

Lira turecka dzieli się na 100 kuruszy (kuruşlar), które oznacza się skrótem „kr”. Interesujący może się wydać źródłosłów tej nazwy, która nawiązuje do oryginalnej dużej wagi tych monet i oznacza po prostu „ciężki”.
Liry występują w następnych nominałach:
  • Monety: 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy, a także 1 lira
  • Banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 200 lir.
Na rewersie zarówno monet, jak i banknotów, widnieje podobizna współtwórcy i pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Atatürka. Awersy przedstawiają typowo bliskowschodnie motywy, jak charakterystyczne ornamenty, a także ważne dla tamtejszej kultury postaci naukowców, pisarzy, polityków, artystów.

Prawa do emisji tureckiej liry ma turecki bank centralny Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası. W 2011 roku ogłosił on konkurs na symbol waluty, w którym zwyciężył znak „₺”. Odtąd można go więc także spotkać jako oznaczenie liry tureckiej.

Nazwa tej waluty wywodzi się od słowa „libra”, czyli jednostki wagi stosowanej przez starożytnych Rzymian zamieszkujących ziemie dzisiejszej Turcji.

Tureckie liry – historia

Obecna turecka waluta zaczęła kształtować się w okresie, gdy Imperium Osmańskie zbliżało się do swojego upadku. Pierwsza lira, wówczas jeszcze osmańska, pojawiła się w obiegu w roku 1844. W 1923 roku wprowadzono pierwszą lirę turecką, która nosiła inskrypcje w alfabecie łacińskim i miała na sobie wizerunek Mustafy Kemala, znanego jako ojciec narodu tureckiego. Taki kształt waluty przetrwał aż do roku 2005, kiedy to ze względu na hiperinflację konieczna stała się denominacja waluty. Wtedy wprowadzono tzw. nową lirę turecką, która funkcjonowała jedynie przez 3 lata, po czym ponownie zamieniono ją na lirę. Zmieniono wówczas także kod ISO waluty TRL na obowiązujący do dzisiaj TRY. I właśnie pod hasłem TRY kurs dziś poszukuje się odpowiedzi na pytanie, jaki jest obecnie kurs liry tureckiej do PLN.

Ile kosztuje lira turecka

Turcja od lat jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem turystycznym dla Polaków. Ze względu na swoje bajeczne położenie między Morzem Czarnym a Morzem Śródziemnym, bogatą ofertę hotelową i umiarkowaną odległość od Polski, często wybierana jest jako kierunek wakacyjny. Wiele osób wyjeżdżających tam na wakacje zastanawia się, gdzie kupić liry tureckie – w Polsce czy lepiej na miejscu. Popularną praktyką jest zabieranie ze sobą na wyjazd dolarów bądź euro i wymiana ich w Turcji, zgodnie z miejscowym kursem liry. To nie jest jednak dobry pomysł – zdecydowanie lepiej sprawdzić w Polsce kurs liry tureckiej. Kantor niemal każdy w Polsce ma ją dostępną przez cały rok. Na pewno jednak bez problemu kupimy tę walutę w kantorze online.

Turcja jest też ważnym partnerem handlowym dla Polski. Spora część naszego eksportu trafia właśnie tam. W 2019 roku Turcja była czwartym krajem pozaunijnym pod względem wartości polskiego eksportu. Także przedsiębiorcy sprawdzają więc kurs złotego do liry tureckiej. Sama waluta na rynkach światowych nie odgrywa zbyt dużej roli.

Z istotnych dla przedsiębiorców informacji przyglądających się parze walutowej lira PLN: w dłuższej perspektywie czasu kurs liry tureckiej utrzymuje się w stałym trendzie spadkowym. Jedyny okres względnej stabilizacji miał miejsce w pierwszej dekadzie XXI wieku. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat obserwujemy znów wyraźny spadek wartości liry w stosunku do złotego. W 2010 roku odpowiedź na pytanie „ile kosztuje turecka lira” brzmiała 2 złote. W sierpniu 2018 roku cena ta spadła drastycznie do zaledwie 54 groszy, aby do lipca 2019 roku wzrosnąć do 67 groszy.

Przyczyny słabości kursu liry można upatrywać w polityce gospodarczej kolejnych rządów Turcji, na którą składają się między innymi: utrzymywanie zbyt niskich rzeczywistych stóp procentowych, co przyczyniło się do ekspansji kredytowej i w konsekwencji do kryzysu kredytowego, oraz wysoka inflacja. Strukturalnym problemem w Turcji pozostaje także wysoki poziom zadłużenia zagranicznego. Generalnie kurs tureckiej liry cechuje się dużą zmiennością, nie tylko w relacji liry na PLN, ale także w stosunku do innych walut. Przed wyjazdem na półwysep turecki dobrze jest więc sprawdzić, jaka jest cena liry tureckiej, aby kupić ją w najdogodniejszym momencie.