Wykres
Platforma Alior Trader daje inwestorowi bardzo duże możliwości w zakresie dostosowania wykresu do własnych preferencji. Większość ustawień dotyczących wykresu trader znajdzie w menu platformy w zakładce Narzędzia obrotu -> Wykres.
Po wskazaniu kursorem myszy okna z nazwą instrumentu pojawi się ikona, po kliknięciu której można wybrać poszukiwany instrument z listy – wpisując jego nazwę, sortując zestawienie lub ręcznie wyszukując instrument za pomocą suwaka z prawej strony.
Następnie wystarczy dwa razy kliknąć na wybrany instrument i po chwili, pojawi się on na wykresie.
Dodatkowo w tym oknie, można szybko znaleźć szczegółowe informacje o wybranym instrumencie. W tym celu należy kliknąć przycisk „FX” (lub „CFD” dla instrumentów CFD).
2. Dodatkowe warstwy
Mając już otwarty wykres instrumentu możemy nałożyć na niego wykresy innych instrumentów, tak by były one widocznej jednocześnie w jednym oknie. W tym celu klikamy na ikonę znajdującą się w lewym górnym rogu okna wykresu, tuż obok aktywnego pola z wyborem instrumentu:
Po kliknięciu na ikonę pojawi się nowe okno z możliwością wyboru instrumentów oraz parametryzacji nowego wykresu:
Dla potrzeb przykładu wybierzemy z listy instrument GBPUSD. Zatwierdzając wybór przyciskiem OK, instrument GBPUSD zostanie dodany do wykresu pierwotnego instrumentu EURUSD i będzie prezentowany w postaci linii na osobnej skali cenowej po lewej stronie wykresu.
Poniżej przedstawiamy ilustrację dwóch instrumentów widocznych w oknie jednego wykresu.
3. Interwał wykresu
Na platformie Alior 4 Trader domyślnie dostępne są różne interwały czasowe, z których każdy Inwestor może skorzystać klikając dwukrotnie lewym przyciskiem myszy w oknie „Czas – XX” i wybierając interwał z listy dostępnych.
Istnieje tez możliwość dodania własnego interwału czasowego – w tym celu należy kliknąć „Edytuj”, ustawić parametry nowego wykresu i kliknąć „Dodaj do ulubionych”. Wybrany interwał pojawi się na liście domyślnej na stałe (na poniższym przykładzie pokazano dodanie interwału 30-minutowego).
4. Styl wykresu
Platforma Alior 4 Trader daje inwestorowi dostęp do szerokiej gamy typów wykresów. Dostępnych jest siedem typów wykresów: Linia, Słupkowy, Świecowy, Kropkowy, Kropkowo-Liniowy, Forest, Obszar. Wykres można zmienić klikając prawym przyciskiem odpowiedni przycisk (jak pokazano poniżej) i wybierając styl z listy.
5. Zakres danych na wykresie
Kolejna opcja umożliwia wybór zakresu historycznych cen prezentowanych na wykresie. Dla różnych interwałów czasowych dostępne są różne zakresy danych (im wyższy interwał, tym większy dostępny zakres).
6. Narzędzia do rysowania
Ikona na górze wykresu umożliwia pokazanie lub ukrycie paska narzędzi do rysowania pojawiającego się po lewej stronie wykresu.
7. Wskaźniki analizy technicznej
Platforma Alior 4 Trader posiada 48 wbudowanych i gotowych do użycia wskaźników. Mogą one być stosowane w różnych kombinacjach, kolorach i skali, tak aby inwestor mógł dobrać idealny zestaw narzędzi do swojej strategii inwestycyjnej.
Wszystkie wskaźniki podzielone są w/g typu przeznaczenia na podgrupy: kanały, średnie ruchome, oscylatory, trend, zmienność i wolumen.
Aby umieścić wskaźnik na wykresie należy kliknąć na ikonę wskaźnika tak jak pokazano na powyższej ilustracji, a następnie wybrać wskaźnik z listy (klikając na niego dwukrotnie lewym przyciskiem myszy lub klikając jednokrotnie, i zatwierdzając swój wybór przyciskiem OK). Wybrany wskaźnik pojawi się pod wykresem:
Aby zmienić ustawienia wskaźnika należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w lewym górnym rogu okna wskaźnika (tam gdzie prezentowane są jego parametry), a następnie z listy rozwijalnej wybrać „Ustawienia”.
Okno ustawień wskaźnika RSI (Relative Strenght Index) używanego w przykładzie składa się z kilku elementów. Sekcja parametrów pozwala zmienić podstawowe ustawienia jak okres wskaźnika, stosowaną metodę matematyczną, okres i typ średniej kroczącej, a także okno w jakim ma się pojawić wskaźnik. Jeżeli wskaźnik ma być zawsze na wierzchu, przed innymi elementami, można również zaznaczyć opcję „On top”.
Sekcja właściwości poszczególnych linii wskaźnika umożliwia zmianę wyglądu wszystkich elementów wybranego wskaźnika (w tym grubości, typu, nazwy czy koloru linii).
Ostatnią sekcją w ustawieniach tego wskaźnika jest sekcja „Widoczność”. Używając przycisku „+” inwestor może dodać interwały czasowe, na których wybrany wskaźnik będzie się pojawiał na wykresie. Jeżeli nie zostaną określone konkretne interwały, wskaźnik domyślnie będzie widoczny dla każdego interwału.
Po zakończonej konfiguracji wskaźnika warto ustawić wprowadzone ustawienia jako domyślne, tak aby platforma przy kolejnym wywołaniu tego wskaźnika dla nowego wykresu, skorzystała z danych wprowadzonych przez inwestora. Na koniec zatwierdzamy wszystkie zmiany przyciskiem OK.
Poza ustawieniami, na liście rozwijalnej wskaźnika inwestor może wybrać akcje takie jak: Widoczny (ukrycie/pokazanie wskaźnika na wykresie), Duplikuj wskaźnik i Usuń wskaźnik.
8. Manager obiektów
Manager obiektów jest bardzo przydatnym narzędziem, za pomocą, którego inwestor może zarządzać wszystkimi obiektami dodanymi do wykresu (wskaźniki, rysunki i warstwy). W jednym oknie można bardzo łatwo włączyć lub wyłączyć widoczność obiektów, zmienić ich ustawienia lub usunąć niepotrzebne rysunki lub wskaźniki.
9. Projekty wykresu
Gdy inwestor doda już do wykresu wskaźniki analizy technicznej, zmieni kolory świec, tła lub innych elementów i chciałby zapisać swój szablon, może to zrobić w oknie projektów wykresu.
Wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę w nagłówku wykresu, kliknąć „Nowy projekt”, a następnie nadać mu nazwę zatwierdzając wszystko przyciskiem OK. Nowy projekt pojawi się teraz na liście i będzie dostępny dla każdego nowego wykresu na dowolnym pulpicie inwestora.
10. Nawigacja
Klienci mogą powiększać i pomniejszać wykres, przesuwać go w poziomie i pionie, a także zmieniać szerokość paska i ręcznie odświeżać wykres.
Aby powiększyć i pomniejszyć wykres, wystarczy użyć przycisków „+” i „-”.
Aby przesunąć wykres w poziomie wystarczy kliknąć, przytrzymać i przeciągnąć w lewo lub w prawo pasek przewijania. Wykres posiada również możliwość przesuwania „świeca po świecy” za pomocą skrótu klawiszowego. Skrót można ustawić w Ustawienia / Skróty klawiszowe / Wykres (domyślnie skrót: F12). Po naciśnięciu klawisza skrótu wykres zostanie przesunięty o jeden słupek w lewo.
Aby przesunąć wykres w pionie wystarczy kliknąć wewnątrz wykresu i przytrzymując lewy przycisk myszy przesunąć kursor w górę lub w dół. Dodatkowo klikając prawym przyciskiem myszy na skali ceny można wybrać trzy różne rodzaje tej skali: całkowitą, relatywną i logarytmiczną.
11. Odświeżanie wykresu
Wykresy odświeżają się automatycznie. Jeśli jednak Klient musi ręcznie odświeżyć wykres, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wykresie i wybrać opcję „Odśwież”. Ta czynność spowoduje ponowne pobranie danych i przerysowanie wykresu.
12. Narzędzie informacyjne
Kliknij i przytrzymaj prawy przycisk myszy na obszarze wykresu, a następnie przesuń kursor w wybrane przez siebie miejsce, aby zobaczyć małe okno informacyjne.
Słupki – liczba słupków/świec pomiędzy dwoma wybranymi punktami.
∆Czas – czas pomiędzy dwoma wybranymi punktami.
∆Cena – różnica w cenie pomiędzy dwoma wybranymi punktami.
Ticki – różnica cenowa pokazana w tikach pomiędzy dwoma wybranymi punktami.
Zysk – pokazuje zysk w PLN pomiędzy dwoma punktami dla domyślnej wielkości transakcji 1 lota
Kolor tekstu i tła wyświetlanych w oknie informacyjnym można zmienić w oknie selektorów kolorów w ustawieniach wykresu, w sekcji „Okno informacyjne”.
13. Ustawienia wykresu
Aby otworzyć okno ustawień wykresu wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w obszarze wykresu i wybrać z menu kontekstowego opcję „Ustawienia”
Styl — styl (typ) prezentowanego wykresu ceny do wyboru z listy rozwijalnej (inny sposób wyboru stylu wykresu poprzez menu kontekstowe: wystarczy nacisnąć prawy przycisk myszy na obszarze wykresu i wybrać Typ wykresu)
Typ danych – sposób prezentowania ceny na wykresu. Dostępne typy to: po ofertach Bid lub Ask, ostatni i domyślny dla instrumentu
Świeca / Ramka / Cień / Doji – ustawienia kolorów dla wzrostowych i spadkowych świec na wykresie
Kolor tła - umożliwia ustawienie koloru tła wykresu.
Typ znaku wodnego - umożliwia wyświetlenie znaku wodnego na wykresie ceny jako: Instrument lub opis, a także jego ukrycie.
Kolor znaku wodnego - umożliwia ustawienie koloru znaku wodnego.
Krzyżak - umożliwia aktywację widoczności linii kursora, a także styl tych linii i kolor czcionki.
Siatka - umożliwia aktywację i ustawienie siatki na wykresie.
Czas do następnego paska - umożliwia aktywację i ustawienie koloru cyfr, które pokazują pozostały czas do następnej świecy.
Dodatkowe - umożliwia aktywację paska narzędzi i paska narzędzi do rysowania, a także podgląd wykresu na pasku przewijania.
Luki w historii kwotowań - pozwala zobaczyć wolną przestrzeń na wykresie, jeśli w danym przedziale czasowym nie ma historii kwotowań ceny.
Pokaż wydłużoną sesję - pozwala zobaczyć na wykresie słupki z wydłużonych sesji
Podświetlenie - rozszerzone sesje - wszystkie rozszerzone sesje (jeżeli występują) dla bieżącego symbolu, będą podświetlane w wybranym kolorze.
Widok – pozwala zmienić kolory czcionki osi i tła
Data - pozwala wyświetlić linie separatora dla: dni, tygodni, miesięcy i lat.
Typ skali - umożliwia wybór skali ceny dla wykresu (całkowita, relatywna i logarytmiczna).
Cena początkowa - możliwe opcje: początek danych, początek dnia, początek z wykresu.
Zoom – możliwość wyboru pomiędzy ręczną i manualną skalą cen. W trybie manualnym można dokonać zmian w pionowej skali cen. Tryb automatyczny opiera się na widocznych cenach, ale może również obejmować wskaźniki, zlecenia, czy rysunki.
Znaczniki na skali – sekcja ta umożliwia ustawienie własnej siatki na skali cenowej, przypisanie minimalnej odległości w tickach oraz niestandardowe odstępy między liniami siatki.
Widok - umożliwia ustawienie koloru tekstu, osi i koloru osi na skali cenowej
Cena – ustawienie znacznika ceny i spreadu na wykresie wraz z różnymi ich wariantami i kolorami.
Powiadomienie – pozwala wybrać rodzaj powiadomienia wysyłanego po wyzwoleniu alertu, dostępne są następujące typy: E-mail, Push, Pop-up, Dźwięk;
Priorytet – pozwala określić wagę alertu. Dostępne są następujące opcje: Wysoka (Max), Średnia (Mid), Niska (Min);
Po wykonaniu – pozwala wybrać zachowanie alertu po wykonaniu. Dostępne opcje to: Zatrzymaj lub Usuń.
Ustawienia handlu z wykresu umożliwiają zmianę widoczności zleceń bieżących i wykonanych, a także otwartych pozycji. Jeżeli widoczność jest zaznaczona, stosowne znaczniki pojawią się na wykresie danego instrumentu. Ich styl, grubość i kolor również można zmienić w powyższym oknie ustawień.
Ustawienia okna „Złóż zlecenie” przypisanego do wykresu. Zaznaczenie lub odznaczenie poszczególnych opcji powoduje pojawianie się lub ukrywanie poszczególnych przycisków służących do składania natychmiastowych zleceń.
UWAGA!
Wszystkie przyciski w tych ustawieniach mogą spowodować zawarcie transakcji na rzeczywistych środkach i powinny być używane umiejętnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na przyciski „Zamknij pozycje” i „Odwróć pozycje”.
Zachęcamy do przetestowania bez ryzyka wszystkich dostępnych opcji otwierania i zamykania pozycji na platformie DEMO Alior 4 Trader (dostępnej pod linkiem: https://www.aliorbank.pl/biuro-maklerskie/forex/formularz-at-demo.html
Okno informacji pozwala zmienić informacji na „pasku info” na wykresie dla bieżącej ceny, a także dla cen historycznych, jeżeli inwestor wskazuje kursorem myszy daną świecę lub punkt w przeszłości. W ustawieniach można zmienić kolor paska info i kolor czcionki, a także wybrać formę jego prezentacji na wykresie
Ustawienia słupków wolumenu pozwalają włączyć lub wyłączyć wolumen dla wykresu (opcja „widoczny”), a także dopasować jego wysokość, kolory, dodać średnią kroczącą do wolumenu a także zmienić sposób jego rysowania.
- Instrument prezentowany na wykresie – wybór instrumentu z listy instrumentów z oferty rachunku Alior Trader
- Dodatkowe warstwy – możliwość nałożenia dodatkowego instrumentu na bieżący wykres w celu sprawdzenia wzajemnych korelacji
- Interwał wykresu – wybór interwału wykresu lub tworzenia własnego interwału
- Styl wykresu – wybór stylu wykresu (np. liniowy, świecowy itd.)
- Zakres danych na wykresie – zakres historycznych cen prezentowanych na wykresie
- Narzędzia do rysowania – pokazuje / ukrywa pasek narzędzi do rysowania
- Dodaj wskaźnik – wybór dodatkowych wskaźników analizy technicznej
- Manager obiektów – lista wszystkich obiektów dodanych do wykresu (wskaźniki, rysunki i warstwy)
- Projekty wykresu – możliwość zapisania i wczytania projektu wykresu utworzonego przez inwestora
- Pasek info – prezentuje informacje o cenie instrumentu wskazanej przez bieżące położenie kursora myszy na wykresie
- Handel przy użyciu myszy – aktywuje możliwość handlu z wykresu przy użyciu myszy (przytrzymanie klawisza Ctrl na klawiaturze również aktywuje tą opcję)
- Handel z wykresu – małe okno składania zleceń przypisane do konkretnego wykresu, w którym można szybko wykonać transakcje po cenie rynkowej wraz z przywiązanym zleceniem Stop Loss i take Profit.
- Pasek przewijania – umożliwia przesuwanie historii ceny instrumentu na wykresie
Po wskazaniu kursorem myszy okna z nazwą instrumentu pojawi się ikona, po kliknięciu której można wybrać poszukiwany instrument z listy – wpisując jego nazwę, sortując zestawienie lub ręcznie wyszukując instrument za pomocą suwaka z prawej strony.
Następnie wystarczy dwa razy kliknąć na wybrany instrument i po chwili, pojawi się on na wykresie.
Dodatkowo w tym oknie, można szybko znaleźć szczegółowe informacje o wybranym instrumencie. W tym celu należy kliknąć przycisk „FX” (lub „CFD” dla instrumentów CFD).
2. Dodatkowe warstwy
Mając już otwarty wykres instrumentu możemy nałożyć na niego wykresy innych instrumentów, tak by były one widocznej jednocześnie w jednym oknie. W tym celu klikamy na ikonę znajdującą się w lewym górnym rogu okna wykresu, tuż obok aktywnego pola z wyborem instrumentu:
Po kliknięciu na ikonę pojawi się nowe okno z możliwością wyboru instrumentów oraz parametryzacji nowego wykresu:
Dla potrzeb przykładu wybierzemy z listy instrument GBPUSD. Zatwierdzając wybór przyciskiem OK, instrument GBPUSD zostanie dodany do wykresu pierwotnego instrumentu EURUSD i będzie prezentowany w postaci linii na osobnej skali cenowej po lewej stronie wykresu.
Poniżej przedstawiamy ilustrację dwóch instrumentów widocznych w oknie jednego wykresu.
3. Interwał wykresu
Na platformie Alior 4 Trader domyślnie dostępne są różne interwały czasowe, z których każdy Inwestor może skorzystać klikając dwukrotnie lewym przyciskiem myszy w oknie „Czas – XX” i wybierając interwał z listy dostępnych.
Istnieje tez możliwość dodania własnego interwału czasowego – w tym celu należy kliknąć „Edytuj”, ustawić parametry nowego wykresu i kliknąć „Dodaj do ulubionych”. Wybrany interwał pojawi się na liście domyślnej na stałe (na poniższym przykładzie pokazano dodanie interwału 30-minutowego).
4. Styl wykresu
Platforma Alior 4 Trader daje inwestorowi dostęp do szerokiej gamy typów wykresów. Dostępnych jest siedem typów wykresów: Linia, Słupkowy, Świecowy, Kropkowy, Kropkowo-Liniowy, Forest, Obszar. Wykres można zmienić klikając prawym przyciskiem odpowiedni przycisk (jak pokazano poniżej) i wybierając styl z listy.
5. Zakres danych na wykresie
Kolejna opcja umożliwia wybór zakresu historycznych cen prezentowanych na wykresie. Dla różnych interwałów czasowych dostępne są różne zakresy danych (im wyższy interwał, tym większy dostępny zakres).
6. Narzędzia do rysowania
Ikona na górze wykresu umożliwia pokazanie lub ukrycie paska narzędzi do rysowania pojawiającego się po lewej stronie wykresu.
7. Wskaźniki analizy technicznej
Platforma Alior 4 Trader posiada 48 wbudowanych i gotowych do użycia wskaźników. Mogą one być stosowane w różnych kombinacjach, kolorach i skali, tak aby inwestor mógł dobrać idealny zestaw narzędzi do swojej strategii inwestycyjnej.
Wszystkie wskaźniki podzielone są w/g typu przeznaczenia na podgrupy: kanały, średnie ruchome, oscylatory, trend, zmienność i wolumen.
Aby umieścić wskaźnik na wykresie należy kliknąć na ikonę wskaźnika tak jak pokazano na powyższej ilustracji, a następnie wybrać wskaźnik z listy (klikając na niego dwukrotnie lewym przyciskiem myszy lub klikając jednokrotnie, i zatwierdzając swój wybór przyciskiem OK). Wybrany wskaźnik pojawi się pod wykresem:
Aby zmienić ustawienia wskaźnika należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w lewym górnym rogu okna wskaźnika (tam gdzie prezentowane są jego parametry), a następnie z listy rozwijalnej wybrać „Ustawienia”.
Okno ustawień wskaźnika RSI (Relative Strenght Index) używanego w przykładzie składa się z kilku elementów. Sekcja parametrów pozwala zmienić podstawowe ustawienia jak okres wskaźnika, stosowaną metodę matematyczną, okres i typ średniej kroczącej, a także okno w jakim ma się pojawić wskaźnik. Jeżeli wskaźnik ma być zawsze na wierzchu, przed innymi elementami, można również zaznaczyć opcję „On top”.
Sekcja właściwości poszczególnych linii wskaźnika umożliwia zmianę wyglądu wszystkich elementów wybranego wskaźnika (w tym grubości, typu, nazwy czy koloru linii).
Ostatnią sekcją w ustawieniach tego wskaźnika jest sekcja „Widoczność”. Używając przycisku „+” inwestor może dodać interwały czasowe, na których wybrany wskaźnik będzie się pojawiał na wykresie. Jeżeli nie zostaną określone konkretne interwały, wskaźnik domyślnie będzie widoczny dla każdego interwału.
Po zakończonej konfiguracji wskaźnika warto ustawić wprowadzone ustawienia jako domyślne, tak aby platforma przy kolejnym wywołaniu tego wskaźnika dla nowego wykresu, skorzystała z danych wprowadzonych przez inwestora. Na koniec zatwierdzamy wszystkie zmiany przyciskiem OK.
Poza ustawieniami, na liście rozwijalnej wskaźnika inwestor może wybrać akcje takie jak: Widoczny (ukrycie/pokazanie wskaźnika na wykresie), Duplikuj wskaźnik i Usuń wskaźnik.
8. Manager obiektów
Manager obiektów jest bardzo przydatnym narzędziem, za pomocą, którego inwestor może zarządzać wszystkimi obiektami dodanymi do wykresu (wskaźniki, rysunki i warstwy). W jednym oknie można bardzo łatwo włączyć lub wyłączyć widoczność obiektów, zmienić ich ustawienia lub usunąć niepotrzebne rysunki lub wskaźniki.
9. Projekty wykresu
Gdy inwestor doda już do wykresu wskaźniki analizy technicznej, zmieni kolory świec, tła lub innych elementów i chciałby zapisać swój szablon, może to zrobić w oknie projektów wykresu.
Wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę w nagłówku wykresu, kliknąć „Nowy projekt”, a następnie nadać mu nazwę zatwierdzając wszystko przyciskiem OK. Nowy projekt pojawi się teraz na liście i będzie dostępny dla każdego nowego wykresu na dowolnym pulpicie inwestora.
10. Nawigacja
Klienci mogą powiększać i pomniejszać wykres, przesuwać go w poziomie i pionie, a także zmieniać szerokość paska i ręcznie odświeżać wykres.
Aby powiększyć i pomniejszyć wykres, wystarczy użyć przycisków „+” i „-”.
Aby przesunąć wykres w poziomie wystarczy kliknąć, przytrzymać i przeciągnąć w lewo lub w prawo pasek przewijania. Wykres posiada również możliwość przesuwania „świeca po świecy” za pomocą skrótu klawiszowego. Skrót można ustawić w Ustawienia / Skróty klawiszowe / Wykres (domyślnie skrót: F12). Po naciśnięciu klawisza skrótu wykres zostanie przesunięty o jeden słupek w lewo.
Aby przesunąć wykres w pionie wystarczy kliknąć wewnątrz wykresu i przytrzymując lewy przycisk myszy przesunąć kursor w górę lub w dół. Dodatkowo klikając prawym przyciskiem myszy na skali ceny można wybrać trzy różne rodzaje tej skali: całkowitą, relatywną i logarytmiczną.
11. Odświeżanie wykresu
Wykresy odświeżają się automatycznie. Jeśli jednak Klient musi ręcznie odświeżyć wykres, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wykresie i wybrać opcję „Odśwież”. Ta czynność spowoduje ponowne pobranie danych i przerysowanie wykresu.
12. Narzędzie informacyjne
Kliknij i przytrzymaj prawy przycisk myszy na obszarze wykresu, a następnie przesuń kursor w wybrane przez siebie miejsce, aby zobaczyć małe okno informacyjne.
Słupki – liczba słupków/świec pomiędzy dwoma wybranymi punktami.
∆Czas – czas pomiędzy dwoma wybranymi punktami.
∆Cena – różnica w cenie pomiędzy dwoma wybranymi punktami.
Ticki – różnica cenowa pokazana w tikach pomiędzy dwoma wybranymi punktami.
Zysk – pokazuje zysk w PLN pomiędzy dwoma punktami dla domyślnej wielkości transakcji 1 lota
Kolor tekstu i tła wyświetlanych w oknie informacyjnym można zmienić w oknie selektorów kolorów w ustawieniach wykresu, w sekcji „Okno informacyjne”.
13. Ustawienia wykresu
Aby otworzyć okno ustawień wykresu wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w obszarze wykresu i wybrać z menu kontekstowego opcję „Ustawienia”
- Styl danych
Styl — styl (typ) prezentowanego wykresu ceny do wyboru z listy rozwijalnej (inny sposób wyboru stylu wykresu poprzez menu kontekstowe: wystarczy nacisnąć prawy przycisk myszy na obszarze wykresu i wybrać Typ wykresu)
Typ danych – sposób prezentowania ceny na wykresu. Dostępne typy to: po ofertach Bid lub Ask, ostatni i domyślny dla instrumentu
Świeca / Ramka / Cień / Doji – ustawienia kolorów dla wzrostowych i spadkowych świec na wykresie
- Widok
Kolor tła - umożliwia ustawienie koloru tła wykresu.
Typ znaku wodnego - umożliwia wyświetlenie znaku wodnego na wykresie ceny jako: Instrument lub opis, a także jego ukrycie.
Kolor znaku wodnego - umożliwia ustawienie koloru znaku wodnego.
Krzyżak - umożliwia aktywację widoczności linii kursora, a także styl tych linii i kolor czcionki.
Siatka - umożliwia aktywację i ustawienie siatki na wykresie.
Czas do następnego paska - umożliwia aktywację i ustawienie koloru cyfr, które pokazują pozostały czas do następnej świecy.
Dodatkowe - umożliwia aktywację paska narzędzi i paska narzędzi do rysowania, a także podgląd wykresu na pasku przewijania.
- Skala czasu
Luki w historii kwotowań - pozwala zobaczyć wolną przestrzeń na wykresie, jeśli w danym przedziale czasowym nie ma historii kwotowań ceny.
Pokaż wydłużoną sesję - pozwala zobaczyć na wykresie słupki z wydłużonych sesji
Podświetlenie - rozszerzone sesje - wszystkie rozszerzone sesje (jeżeli występują) dla bieżącego symbolu, będą podświetlane w wybranym kolorze.
Widok – pozwala zmienić kolory czcionki osi i tła
Data - pozwala wyświetlić linie separatora dla: dni, tygodni, miesięcy i lat.
- Skala ceny
Typ skali - umożliwia wybór skali ceny dla wykresu (całkowita, relatywna i logarytmiczna).
Cena początkowa - możliwe opcje: początek danych, początek dnia, początek z wykresu.
Zoom – możliwość wyboru pomiędzy ręczną i manualną skalą cen. W trybie manualnym można dokonać zmian w pionowej skali cen. Tryb automatyczny opiera się na widocznych cenach, ale może również obejmować wskaźniki, zlecenia, czy rysunki.
Znaczniki na skali – sekcja ta umożliwia ustawienie własnej siatki na skali cenowej, przypisanie minimalnej odległości w tickach oraz niestandardowe odstępy między liniami siatki.
Widok - umożliwia ustawienie koloru tekstu, osi i koloru osi na skali cenowej
Cena – ustawienie znacznika ceny i spreadu na wykresie wraz z różnymi ich wariantami i kolorami.
- Alarmy
Powiadomienie – pozwala wybrać rodzaj powiadomienia wysyłanego po wyzwoleniu alertu, dostępne są następujące typy: E-mail, Push, Pop-up, Dźwięk;
Priorytet – pozwala określić wagę alertu. Dostępne są następujące opcje: Wysoka (Max), Średnia (Mid), Niska (Min);
Po wykonaniu – pozwala wybrać zachowanie alertu po wykonaniu. Dostępne opcje to: Zatrzymaj lub Usuń.
- Handel z wykresu
Ustawienia handlu z wykresu umożliwiają zmianę widoczności zleceń bieżących i wykonanych, a także otwartych pozycji. Jeżeli widoczność jest zaznaczona, stosowne znaczniki pojawią się na wykresie danego instrumentu. Ich styl, grubość i kolor również można zmienić w powyższym oknie ustawień.
- Złóż zlecenie
Ustawienia okna „Złóż zlecenie” przypisanego do wykresu. Zaznaczenie lub odznaczenie poszczególnych opcji powoduje pojawianie się lub ukrywanie poszczególnych przycisków służących do składania natychmiastowych zleceń.
UWAGA!
Wszystkie przyciski w tych ustawieniach mogą spowodować zawarcie transakcji na rzeczywistych środkach i powinny być używane umiejętnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na przyciski „Zamknij pozycje” i „Odwróć pozycje”.
Zachęcamy do przetestowania bez ryzyka wszystkich dostępnych opcji otwierania i zamykania pozycji na platformie DEMO Alior 4 Trader (dostępnej pod linkiem: https://www.aliorbank.pl/biuro-maklerskie/forex/formularz-at-demo.html
- Okno informacji
Okno informacji pozwala zmienić informacji na „pasku info” na wykresie dla bieżącej ceny, a także dla cen historycznych, jeżeli inwestor wskazuje kursorem myszy daną świecę lub punkt w przeszłości. W ustawieniach można zmienić kolor paska info i kolor czcionki, a także wybrać formę jego prezentacji na wykresie
- Słupki wolumenu
Ustawienia słupków wolumenu pozwalają włączyć lub wyłączyć wolumen dla wykresu (opcja „widoczny”), a także dopasować jego wysokość, kolory, dodać średnią kroczącą do wolumenu a także zmienić sposób jego rysowania.