Rachunek maklerski
i prowadzenie rachunku
w pełni internetowy
Dlaczego warto inwestować z nami?
Nagradzany rachunek maklerski
Dostęp do rynków zagranicznych
*Nie dotyczy rachunku maklerskiego dla firm.
Możliwość inwestowania z odroczonym terminem płatności - OTP
Inwestowanie w derywaty
Przelewy automatyczne
Oferta dostępna na rachunku maklerskim
Sprawdź szeroką ofertę akcji i zostań akcjonariuszem znanych polskich i zagranicznych spółek giełdowych notowanych na GPW.
Sprawdź ofertę inwestycji w dłużne papiery wartościowe i wybierz spośród obligacji krótko lub długoterminowych o niskim lub wysokim poziomie ryzyka.
Sprawdź ofertę różnorodnych funduszy inwestycyjnych notowanych na czołowych giełdach europejskich, dzięki którym zdywersyfikujesz swój portfel inwestycyjny.
Zyskaj możliwość zarabiania zarówno na wzrostach jak i spadkach. Inwestuj na rynku derywatów - instrumentów pochodnych, za pomocą rachunku maklerskiego.
Oferty inwestycji dla aktualnych i przyszłych akcjonariuszy. Sprawdź harmonogram praw poboru oraz listę sprzedaży akcji znanych spółek.
Inwestycje z ochroną kapitału, które zabezpieczają Twoje oszczędności nawet w przypadku realizacji negatywnego scenariusza.
Sprawdź ofertę specjalną dla posiadaczy rachunku maklerskiego i skorzystaj ze zniżek przygotowanych przez naszych partnerów.
- prowizja od zleceń na akcje: 0,21% (min. 3 zł)
- prowizja od zleceń na kontrakty: 6 zł
- prowizja od obrotu instrumentami (z wyłączeniem obligacji): 0,21% (min. 3 zł),
- prowizja od obrotu na kontrakty terminowe na indeksy: 6 zł
Jak założyć rachunek maklerski?
Jeśli nie jesteś klientem Alior Banku
Jeśli posiadasz konto w Alior Banku
Oferty ➔ Inwestycje ➔ Rachunek maklerski i rynki zagraniczne
Jak założyć rachunek maklerski w bankowości internetowej?
Poznaj rynki i rodzaje instrumentów, na których możesz inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych
Ale czym są obligacje? Są rodzajem papieru wartościowego (zwanego papierem dłużnym), w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem wobec właściciela obligacji będącego jednocześnie wierzycielem. Emitent zobowiązuje się wobec nabywcy obligacji do zapłacenia w określonym czasie i na określonych warunkach, pewnej kwoty pieniężnej wynikającej z ustalonego oprocentowania obligacji oraz do zwrotu początkowej kwoty długu.
Inwestorzy na rynku Catalyst mają dostęp do trzech rodzajów obligacji, podzielonych ze względu na typ emitenta:
- Obligacje skarbowe - emitowane przez Ministerstwo Finansów;
- Obligacje korporacyjne - emitowane przez przedsiębiorstwa;
- Obligacje komunalne - emitowane przez gminę, powiat, województwo;
- Obligacje spółdzielcze - emitowane przez banki spółdzielcze.
- Akcje - są udziałem we własności spółki. Kupując akcje danego przedsiębiorstwa, stajesz się właścicielem jego części. Posiadasz prawa wynikające z bycia akcjonariuszem np. prawo do dywidendy, prawo do udziału w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy;
- Produkty strukturyzowane - to instrumenty finansowe emitowane przez różne podmioty, których cena uzależniona jest od wartości określonych aktywów bazowych. Produkty dają możliwość inwestowania na rynkach, które mogą być niedostępne bezpośrednio dla inwestora indywidualnego np. poprzez połączenie obligacji z opcją na akcje;
- Certyfikaty inwestycyjne - papiery wartościowe emitowane przez fundusze inwestycyjne zamknięte. Pozwalają na inwestowanie w zróżnicowane instrumenty finansowe. Oprócz obrotu na GPW możliwy jest ich odkup przez emitenta, w wyznaczonych terminach;
- ETF - rodzaj funduszu inwestycyjnego, który ma za zadanie jak najlepiej odzwierciedlić zachowanie i wyniki instrumentu bazowego np. indeksu, towaru, obligacji.
NewConnect utworzono z myślą o innowacyjnych, dynamicznych firmach, którym dopływ kapitału da szansę wykorzystania drzemiącego w nich potencjału. Stanowi on miejsce pozyskania finansowania dla rozwijających się spółek. NewConnect tworzy warunki dla rozwoju perspektywicznych spółek innowacyjnych i pełni funkcję inkubatora przedsiębiorczości. Jest rynkiem dla inwestorów poszukujących wyższych zysków i akceptujących podwyższone ryzyko.
Jest odpowiednim rynkiem w szczególności dla spółek:
- w początkowej fazie rozwoju, które dopiero budują swoją przyszłość;
- poszukujących kapitału rzędu od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych;
- reprezentujących innowacyjne sektory jak: IT, media elektroniczne, telekomunikacja, nanotechnologie, biotechnologie, ochrona środowiska, energia alternatywna, nowoczesne usługi finansowe i inne.
Jakie możliwości daje GlobalConnect?
- Możliwość dywersyfikacji portfela o zagraniczne „blue chips”;
- Notowania instrumentów zagranicznych w polskim złotym;
- Dostęp do danych rynkowych na analogicznych zasadach, jak na pozostałych rynkach akcji GPW;
- Płynność zapewniana przez Wprowadzających Animatorów Rynku;
- Pożytki z posiadanych papierów wartościowych (np. dywidendy);
Lista spółek zagranicznych notowanych na rynku GlobalConnect znajduje się na stronie poniżej.
Możliwości, jakie daje inwestorom rynek instrumentów pochodnych, są bardzo duże. Wynika to z faktu, że instrumenty pochodne pozwalają osiągnąć zyski (lub straty) niezależnie od kierunku w którym podąża rynek. Dodatkowym czynnikiem, który decyduje o ich szerokim i częstym stosowaniu przez inwestorów, jest istniejąca możliwość zabezpieczania się przy ich użyciu przed ryzykiem związanym z instrumentami finansowymi (bazowymi), będącymi przedmiotem obrotu na rynku kasowym. Należy podkreślić, że inwestowanie w instrumenty pochodne i stosowanie ich w przyjętych strategiach inwestycyjnych, wymaga od inwestorów dużej wiedzy związanej z ich funkcjonowaniem i umiejętności w zakresie oceny ryzyka, które im towarzyszy.
Do instrumentów pochodnych notowanych na GPW zaliczamy kontrakty terminowe oraz opcje indeksowe. Kontrakty terminowe możemy podzielić ze względu na instrument bazowy na:
- kontrakty indeksowe;
- kontrakty akcyjne;
- kontrakty walutowe.
Aplikacje i platformy do inwestowania
Alior Giełda to darmowa aplikacja, dzięki której możesz kompleksowo zarządzać swoimi inwestycjami posiadanymi na rachunku maklerskim, a także obserwować notowania giełdowe dzięki dostępowi do statystyk rynku w czasie rzeczywistym. Alior Giełda to Twój mobilny dostęp do świata inwestycji. Możesz wygodnie inwestować, gdziekolwiek jesteś i kiedykolwiek chcesz. Wystarczy urządzenie mobilne z dostępem do internetu.
Aplikację możesz pobrać z App Store, Google Play lub AppGallery.
Pulpit inwestora to aplikacja do inwestowania na giełdach. Umożliwia składanie zleceń i zarządzanie inwestycjami bezpośrednio w aplikacji. Dzięki możliwości dowolnego ustawiania zawartości komponentów na pulpicie, każdy inwestor może dopasować wyświetlane treści do swoich potrzeb.
Pulpit Inwestora dostępny jest z poziomu przeglądarki i nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania - można z niego korzystać na dowolnym systemie operacyjnym: PC, Linux, Mac oraz na tabletach.
Aplikacja Notowania Online 3 wyposażona jest w szereg narzędzi umożliwiających analizę oraz szczegółową obserwację notowań spółek giełdowych w czasie rzeczywistym. Notowania Online 3 posiada także wbudowany system transakcyjny, dzięki któremu możesz składać zlecenia bezpośrednio z poziomu aplikacji. Dzięki dostępnym narzędziom możesz również dopasować aplikację do własnych potrzeb i upodobań - wybierać wyświetlane walory i informacje lub sposób prezentacji danych na wykresach.
Aplikację możesz pobrać na swój komputer za pomocą pliku instalacyjnego.
Aplikacja Notowania 5 Pro to profesjonalne narzędzie dla bardziej zaawansowanych inwestorów, oferujące szeroki wachlarz narzędzi analitycznych. Aplikacja umożliwia tworzenie własnych wskaźników analizy technicznej i alertów cenowych, w oparciu o dowolny wskaźnik. Notowania 5 Pro umożliwia obserwację notowań giełdowych na kilku wykresach na jednym ekranie równocześnie.
Aplikację Notowania 5 Pro możesz pobrać na swój komputer za pomocą pliku instalacyjnego.
Dzięki bankowości internetowej i mobilnej Alior Banku możesz w łatwy i wygodny sposób zarządzać posiadanymi rachunkami i inwestycjami. Wszystkie formalności dotyczące otworzenia rachunku, złożenia dyspozycji, wypełnienia ankiety czy nawet aktualizacji danych możesz dokonać online, bez konieczności wizyty w oddziale. Przekonaj się, że możliwość zrealizowania niezbędnych formalności poprzez bankowość internetową to oszczędność czasu.
Bankowość internetowa Alior Banku dostępna jest w każdej przeglądarce internetowej.
Serwis inwestycyjny to platforma umożliwiająca inwestorom korzystanie z usług inwestycyjnych oraz dostęp do szeregu informacji rynkowych, materiałów analitycznych i narzędzi wspierających inwestowanie. Przeznaczona jest dla osób inwestujących na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, rynku Forex i CFD, oraz w jednostki funduszy inwestycyjnych. Aby korzystać z pełnej wersji serwisu, wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto w bankowości internetowej i przejdziesz na stronę Serwisu Inwestycyjnego.
Platforma dostępna jest z poziomu przeglądarki internetowej i nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania.
Przejdź do serwisu
Poradnik dla inwestorów - Jak analizować spółki giełdowe?
Z przygotowanych materiałów wideo dowiesz się m.in.:
- w jaki sposób wykorzystać sprawozdania finansowe publikowane przez spółki giełdowe;
- jak oceniać kondycję finansową i perspektywy spółki;
- jak porównywać spółki z tej samej branży;
- jak korzystać ze wskaźników analizy fundamentalnej;
- jak selekcjonować spółki budując swój portfel inwestycyjny.
Pierwsze kroki z analizą finansową
Rachunek maklerski dla firm
Na rachunku maklerskim dla firm masz dostęp do wszystkich aplikacji: Alior Giełda, Pulpit Inwestora, Notowania Online 3, Notowania 5 Pro oraz Serwisu Inwestycyjnego. Dodatkowo możesz korzystać z funkcjonalności inwestycyjnej w bankowości internetowej BusinessPro dla klientów biznesowych.
Potrzebujesz pomocy lub wsparcia w zakresie inwestycji?
czynną od niedzieli (od godz. 23) do piątku (do godz. 23), pod numerem:
lub wypełnij formularz kontaktowy zamieszczony poniżej
Skontaktuj się z nami
Wyślij do nas swoją wiadomość, a my odpowiemy najszybciej jak to możliwe
Dodatkowe informacje
Pytania i odpowiedzi
Jak przenieść rachunek maklerski z innego Biura/Domu Maklerskiego?
Czy potrzebuję założyć rachunek bankowy, aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności rachunku maklerskiego?
Czy można założyć wspólny rachunek maklerski?
Czy jedna osoba może posiadać rachunek indywidualny oraz rachunek współmałżeński?
W jaki sposób mogę dokonać wpłaty lub przelać środki na rachunek maklerski?
Aby dokonać przelewu z innego Banku na rachunek maklerski - zlecając przelew należy posłużyć się wyłącznie Indywidualnym Rachunkiem do Wpłat (numer rachunku maklerskiego prezentowany w postaci NRB). Przelewy z innych banków zapisywane są na rachunku maklerskim bezpośrednio po przetworzeniu sesji ELIXIR w Alior Banku.
Chciałbym inwestować na rynku derywatów. Jakich formalności muszę dopełnić, aby było to możliwe?
Ile kosztuje i jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z usługi OTP?
W jakich terminach Biuro Maklerskie przyjmuje dyspozycje wykupu Certyfikatów Inwestycyjnych FIZ z rachunku maklerskiego i rejestru Sponsora Emisji?
Statut oraz informacje o terminach wykupu certyfikatów znajdują się na stronach internetowych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych zarządzających poszczególnymi funduszami.
W przypadku certyfikatów inwestycyjnych zdeponowanych na rachunku maklerskim lub w rejestrze uczestników prowadzonym przez Biuro Maklerskie Alior Banku, dyspozycje wykupu certyfikatów na żądanie przyjmowane są do godziny 15:00 w dniu poprzedzającym wskazany przez fundusz dzień, w którym powinien on otrzymać informację o liczbie certyfikatów inwestycyjnych zgłoszonych do wykupienia na dzień wykupu albo do godziny 15:00 w dniu określonym przez fundusz jako ostatni dzień składania dyspozycji żądania wykupu certyfikatu.
Czy istnieje możliwość podpisania aneksu o rynki zagraniczne do rachunku maklerskiego dla firm?
Czy mogę założyć rachunek maklerski dla firm przez Internet?
W trakcie jednej wizyty możesz również dodać pełnomocnika/ pełnomocników oraz aktywować usługę produktów towarzyszących.
Jak dodać lub usunąć pełnomocnika na rachunku maklerskim dla firm?
Czy dla klientów biznesowych oferowane jest doradztwo inwestycyjne?
Gdzie mogę znaleźć rachunek maklerski w bankowości internetowej dla firm?
W jaki sposób osoby prawne rozliczają przychody z zysków kapitałowych?
Opodatkowaniu podlega dochód, tj. różnica pomiędzy uzyskanym przychodem a poniesionymi kosztami uzyskania przychodu, przy czym od zasady tej ustawa przewiduje wyjątki (np. w zakresie dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych). Stawka podatku wynosi 19%, chyba że przychód (dochód) korzysta ze zwolnienia podatkowego.
W przypadku przychodów (dochodów) osiąganych w Polsce przez podmioty mające zagraniczną rezydencję podatkową oraz zagranicznych przychodów (dochodów) osiąganych przez polskich rezydentów podatkowych, przy określaniu skutków podatkowych uwzględnia się międzynarodowe umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Indywidualną poradę w zakresie rozliczeń podatkowych można uzyskać od licencjonowanego doradcy podatkowego lub na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.
Ryzyko inwestycyjne
Prosimy o zapoznanie się z Informacją na temat ryzyk związanych z inwestowaniem – Pobierz PDF.