Sprzedaż detaliczna najniżej w tym roku 23 września 2024 r.
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu wzrosła o 2,6% r/r, co było najniższym odczytem w całym 2024 roku (średni wzrost od stycznia, z wyłączeniem sierpnia wynosi ok. 4,8%). Konsensus rynkowy zakładał, że sprzedaż detaliczna będzie rosnąć o 3,7% r/r. Aktualnie obserwujemy zwiększoną skłonność do oszczędzania w gospodarstwach domowych, co może ograniczać od góry odczyty sprzedaży detalicznej w najbliższych miesiącach. Jednakże ze względu na ciągle wysoką dynamikę płac w gospodarce, dalej spodziewamy się wzrostów, choć naszym zdaniem będą one niższe niż te obserwowane w pierwszej połowie 2024 r.
Źródło: GUS, opracowanie własne
W poszczególnych kategoriach sprzedaży detalicznej w cenach stałych wyniki w sierpniu są mocno zróżnicowane. Największe wzrosty obserwujemy w kategorii pojazdów samochodowych (wzrost o 15,7% r/r), jednakże odczyt jest dużo niżej niż w ostatnich kilku miesiącach (w lipcu: +30,1% r/r). Na plus są również paliwa (+5,7% r/r), jednakże podobnie jak w przypadku dóbr motoryzacyjnych, wzrost był zauważalnie niższy niż w poprzednich miesiącach. Z drugiej strony piąty miesiąc z rzędu spadała sprzedaż dóbr z kategorii żywność, która ma największy udział w całej sprzedaży detalicznej (-0,4% r/r), choć odczyt jest zauważalnie lepszy niż miesiąc wcześniej (-2,7% r/r). Na minusie od dłuższego czasu są również: tekstylia i odzież (-13,6% r/r) a także dobra trwałego użytku: meble, RTV, AGD (-5,3% r/r).
Źródło: GUS, opracowanie własne
W sierpniu sprzedaż detaliczna w cenach bieżących przez Internet rosła o 0,7% r/r (wobec +16,7% r/r w lipcu). Ponadto, udział sprzedaży detalicznej przez Internet w sprzedaży ogółem spadł o 0,8 p.p. do 8,0% wobec miesiąca poprzedniego. Jest to udział poniżej 12 miesięcznej średniej (8,9%), jednakże nie odbiega istotne od odczytu z analogicznego miesiąca rok wcześniej (8,2%). W 2024 roku udział sprzedaży detalicznej przez Internet ciągle pozostaje powyżej poziomu 8%, a w najbliższych miesiącach może rosnąć ze względu na pogarszającą się pogodę w sezonie jesienno-zimowym.