Przemysł ciągle pod kreską 21 października 2024 r.
Polska produkcja przemysłowa we wrześniu spadła o 0,3% r/r, podczas gdy oczekiwania rynkowe wskazywały na lekkie wzrosty (nasza prognoza: +0,1% r/r, konsensus: +0,3% r/r). Odczyt jest lepszy niż przed miesiącem, gdy produkcja przemysłowa malała o 1,2% r/r (korekta z -1,5% r/r). Jednakże, polska gospodarka cały czas jest pod presją innych krajów europejskich, do których eksportowane są nasze dobra. Słabe dane dotyczące aktywności gospodarczej w Europie nie umknęły EBC i na ostatnim posiedzeniu stopy procentowe zostały obniżone o 25 p.b. i zgodnie z wypowiedziami decydentów, dalsze obniżki są możliwe, choć decyzje będą podejmowane z posiedzenia na posiedzenie. W grudniu spodziewamy się kolejnej (czwartej już) obniżki stóp w tym roku o 25 p.b. co powinno wspierać przemysł w strefie euro, co z kolei może przełożyć się na poprawę w krajowym przetwórstwie. Ponadto spodziewamy się pozytywnego wpływu środków z KPO oraz spadających stóp procentowych NBP (2025) na polską produkcję przemysłową, choć zauważalne efekty tych czynników będziemy obserwowali dopiero w przyszłym roku.
Źródło: GUS, opracowanie własne
Odczyt produkcji przemysłowej we wrześniu ściągany był w dół przez górnictwo i wydobywanie (-7,3% r/r) a także przetwórstwo przemysłowe (-0,3% r/r). Na plus z kolei odnotowujemy wytwarzanie i zaopatrywanie w energie elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (+1,6% r/r) a duże wzrosty widzimy w dostawach wody i gospodarowaniu ściekami i odpadami (+6,9% r/r). Po wyrównaniu sezonowym, produkcja przemysłowa we wrześniu rosła w ujęciu rocznym o 0,4% oraz spadła o 0,2% w ujęciu miesięcznym.
Źródło: GUS, opracowanie własne
Obserwując szerokie grupowania możemy zauważyć cechy obserwowane od kilku miesięcy: konsumpcja napędzają gospodarkę. We wrześniu dobra konsumpcyjne trwałe rosły o 2,3% r/r a konsumpcyjne nietrwałe o 2,7% r/r. Z kolei dobra zaopatrzeniowe oraz inwestycyjne spadały odpowiednio o: 2,6% r/r oraz 1,2% r/r, co było jednak mniejszymi spadkami niż te obserwowane przed miesiącem.
Źródło: GUS, opracowanie własne
Analizując poszczególne branże w przetwórstwie przemysłowym, słabość ciągle dostrzegamy w segmencie motoryzacyjnym, który odpowiada za ok. 10% całej produkcji przemysłowej, a we wrześniu spadał o 2,0% r/r (4 miesiąc z rzędu). Widzimy tutaj wpływ rynków eksportowych, takich jak Niemcy, gdzie przemysł motoryzacyjny również boryka się z problemami. Ponadto słaby wynik zanotowaliśmy w branży wyrobów tytoniowych (-18,4% r/r) a także produkcji urządzeń elektrycznych (-15,7% r/r), która odpowiada za ok. 4,5% produkcji przemysłowej i w której zawiera się m.in. wytwarzanie baterii do samochodów elektrycznych. Z kolei na plus odznacza się m.in. produkcja pozostałego sprzętu transportowego (+18,7% r/r), która to w większości miesięcy br. odnotowuje dwucyfrowe wzrosty. Nie tak mocno, ale również rośnie produkcja wyrobów farmaceutycznych (+8,4% r/r), czy też produkcja papieru (+7,4% r/r). Produkcja artykułów spożywczych, które odpowiadają za ponad 17% całej produkcji przemysłowej rośnie w tempie 5,0% r/r.
Źródło: GUS, opracowanie własne
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu ciągle spadają. We wrześniu PPI wyniósł -6,3% r/r wobec -5,5% r/r w sierpniu (po korekcie z -5,1% r/r). Ujemna dynamika obserwowana jest już od kilkunastu miesięcy a we wrześniu wspierana była m.in. niskim cenami ropy. Na początku października, przy zawirowaniach geopolitycznych na bliskim wschodzie, ceny ropy rosły, jednakże dzisiaj są już na poziomach zbliżonych do wrześniowych notowań.
Źródło: GUS, opracowanie własne