- 2016-04-06
Alior Bank ogłasza gwarantowaną emisję akcji z prawem poboru o wartości 2,2 mld zł
NINIEJSZY MATERIAŁ NIE MOŻE BYĆ ROZPOWSZECHNIANY, PUBLIKOWANY ANI DYSTRYBUOWANY, BEZPOŚREDNIO ANI POŚREDNIO, W STANACH ZJEDNOCZONYCH AMERYKI, AUSTRALII, KANADZIE, JAPONII LUB JAKIEJKOLWIEK INNEJ JURYSDYKCJI, W KTÓREJ TAKIE DZIAŁANIE STANOWIŁOBY NARUSZENIE WŁAŚCIWYCH PRZEPISÓW PRAWA LUB REGULACJI.
Zarząd Alior Banku zwołał na 5 maja br. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, które zdecyduje o emisji nowych akcji z zachowaniem prawa poboru na rzecz dotychczasowych akcjonariuszy. Łączna wartość planowanej oferty publicznej może sięgnąć 2,2 mld zł. Pozyskane w ten sposób środki Alior Bank zamierza przeznaczyć na wcześniej zapowiadany zakup Podstawowej Działalności Banku BPH oraz na wzmocnienie bazy kapitałowej, umożliwiające dalszy dynamiczny rozwój Alior Banku.
Dodatkowo, środki z emisji pozwolą pokryć jednorazowe koszty integracji Alior Banku oraz Podstawowej Działalności Banku BPH, które zostaną poniesione głównie w 2017 roku, a także wzmocnią kapitały własne Alior Banku, pozwalając na utrzymanie współczynników CET1 oraz CAR na poziomie przekraczającym odpowiednio 10,75% oraz 13,75% w najbliższych latach, przy zachowaniu dynamicznego rozwoju Alior Banku. Pozycja kapitałowa Alior Banku została również wzmocniona dzięki zawarciu umowy gwarancji z PZU 31 marca br.
Zgodnie z opublikowanymi projektami uchwał, planowana jest emisja nie więcej niż 220.000.000 nowych akcji. Liczba 220 mln nowych akcji została przy tym ustalona w sposób „mechaniczny”, uwzględniając planowaną wielkość wpływów z podwyższenia kapitału podzieloną przez nominalną wartość akcji Alior Banku wynoszącą 10 zł. Ostateczna, faktyczna liczba nowych akcji i ich cena emisyjna zostaną ustalone przez Zarząd w terminie późniejszym, przy uwzględnieniu zakładanych wpływów z emisji oraz warunków rynkowych, w tym m.in. kursu giełdowego istniejących akcji Alior Banku.
Tak jak zapowiadano, emisja akcji zostanie przeprowadzona w drodze publicznej oferty akcji, z zachowaniem prawa poboru na rzecz dotychczasowych akcjonariuszy Banku. Prawo poboru to mechanizm umożliwiający dotychczasowym akcjonariuszom co najmniej utrzymanie ich udziału w kapitale zakładowym oraz w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Banku.
Proponowanym dniem prawa poboru będzie 23 maja 2016 r. Data ustalenia prawa poboru może ulec zmianie w związku z harmonogramem zatwierdzenia prospektu emisyjnego przez KNF. Inwestorom posiadającym akcje Banku na koniec dnia prawa poboru za każdą jedną akcję będzie przysługiwać jedno jednostkowe prawo poboru. Parytet, czyli liczba akcji nowej emisji, do objęcia których będzie uprawniać jedno prawo poboru, zostanie ustalona w terminie późniejszym i będzie zależeć od ostatecznej liczby nowo emitowanych akcji Banku.
Co ważne, prawo poboru jest odrębnym papierem wartościowym, który może być notowany na GPW i może być zbywany. Oznacza to, że posiadacze praw poboru będą mogli wykorzystać w pełni lub częściowo posiadane prawa poboru, zapisując się na akcje nowej emisji, lub sprzedać część lub całość posiadanych praw poboru po rozpoczęciu ich notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Terminy przyjmowania zapisów na akcje nowej emisji oraz terminy notowania praw poboru zostaną wskazane w prospekcie emisyjnym, przygotowanym w związku planowaną ofertą publiczną i zamiarem wprowadzenia nowych akcji do obrotu na GPW w Warszawie.
Przypomnijmy, że największy akcjonariusz Alior Banku – PZU, posiadający obecnie samodzielnie 25,19% akcji Banku – zobowiązał się do objęcia nowych akcji w ramach oferty publicznej proporcjonalnie do swojego udziału. Transakcja podwyższenia kapitału jest gwarantowana przez BZ WBK, Goldman Sachs International oraz J.P. Morgan Securities plc, które w dniu 6 kwietnia 2016 roku zawarły z Alior Bankiem przedwstępną umowę o gwarantowaniu emisji. BZ WBK, Goldman Sachs International oraz J.P. Morgan Securities plc będą pełnić rolę Globalnych Koordynatorów emisji akcji z prawem poboru Alior Banku.
– Przedwstępna umowa o gwarantowaniu emisji w połączeniu z deklaracją wsparcia otrzymaną od naszego głównego akcjonariusza – Grupy PZU – wspomoże sukces oferty publicznej i w konsekwencji nabycia Podstawowej Działalności Banku BPH. Jednocześnie zapewni optymalny poziom kapitalizacji połączonego banku, wspomagając jego dalszy rozwój. Publiczna oferta akcji to jeden z kluczowych etapów tej transakcji, która z kolei jest ważnym krokiem w realizacji naszej strategii, zakładającej aktywny udział Alior Banku w konsolidacji polskiego sektora bankowego.– powiedział Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, planowana transakcja nabycia Podstawowej Działalności Banku BPH przez Alior Bank zostanie przeprowadzona w kilku etapach. Po przeprowadzeniu przygotowywanej obecnie emisji akcji z prawem poboru (jej termin uzależniony jest między innymi od terminu zatwierdzenia prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego), Alior Bank nabędzie znaczący udział w Banku BPH od grupy GE Capital w drodze publicznego wezwania, umożliwiając jednocześnie sprzedaż akcji mniejszościowym akcjonariuszom Banku BPH. Następnie, w drodze podziału Banku BPH, zostanie wydzielona z niego podstawowa działalność (jako zorganizowana część przedsiębiorstwa), która zostanie włączona do Alior Banku. Cały portfel kredytów hipotecznych Banku BPH oraz aktywa i zobowiązania związane z BPH TFI pozostaną w grupie GE.
Goldman Sachs International był wyłącznym doradcą finansowym Alior Banku przy akwizycji Podstawowej Działalności Banku BPH. Greenberg Traurig był zaś doradcą prawnym.
Zamknięcie transakcji przewiduje się do końca 2016 r., przy czym jej realizacja uzależniona będzie od ziszczenia się określonych warunków zawieszających, w tym uzyskania zgody właściwego organu antymonopolowego oraz właściwych zgód i decyzji KNF.
***
Zastrzeżenia prawne:
Niniejszy materiał nie może być rozpowszechniany, publikowany ani dystrybuowany, bezpośrednio ani pośrednio, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Australii, Kanadzie, Japonii lub jakiejkolwiek innej jurysdykcji, w której takie działanie stanowiłoby naruszenie właściwych przepisów prawa lub regulacji.
Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter informacyjny i w żadnym przypadku nie stanowi oferty ani zaproszenia, jak również podstaw do podjęcia decyzji w przedmiocie inwestowania w papiery wartościowe spółki Alior Bank S.A. („Spółka” lub „Alior Bank”). Niniejszy materiał nie stanowi materiału promocyjnego ani reklamowego w rozumieniu art. 53 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Spółka zamierza wystąpić do Komisji Nadzoru Finansowego („KNF”) z wnioskiem o zatwierdzenie prospektu emisyjnego („Prospekt”), który będzie jedynym prawnie wiążącym dokumentem zawierającym informacje o Spółce i publicznej ofercie jej akcji w Polsce („Oferta”). Spółka udostępni Prospekt do publicznej wiadomości zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Papiery wartościowe Spółki nie zostały i nie zostaną zarejestrowane zgodnie z Amerykańską Ustawą o Papierach Wartościowych z 1933 roku, z późniejszymi zmianami („Ustawa o Papierach Wartościowych”) i nie mogą być oferowane ani sprzedawane w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jeśli nie zostaną zarejestrowane zgodnie z Ustawą o Papierach Wartościowych lub nie będzie przysługiwać w stosunku do nich zwolnienie z wymogów dotyczących rejestracji przewidziane w Ustawie o Papierach Wartościowych. Nie będzie prowadzona żadna oferta publiczna papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, a Spółka nie zamierza ubiegać się o ich zarejestrowanie zgodnie z Ustawą o Papierach Wartościowych.
Niniejszy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców.
W Wielkiej Brytanii niniejszy materiał jest udostępniany i przeznaczony wyłącznie dla „inwestorów kwalifikowanych” w rozumieniu art. 86 Ustawy o Usługach i Rynkach Finansowych z 2000 roku, którymi są (a) osoby mające doświadczenie zawodowe w zakresie inwestycji tzn. trudniące się zawodowo inwestycjami (ang. investment professionals) (w rozumieniu art. 19(5) Rozporządzenia z 2005 roku w Sprawie Ofert Papierów Wartościowych (The Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005)) („Rozporządzenie”)), (b) spółek, jednostek nieposiadających osobowości prawnej i innych osób o wysokiej wartości netto (ang. high net worth) spełniających kryteria określone w art. 49(2)(a) do (d) Rozporządzenia oraz (c) innych osób, którym mogą zostać w sposób legalny przekazane (osoby te będą łącznie nazywane „osobami uprawnionymi”). Papiery wartościowe, a także każde zaproszenie, oferta, zapis, zlecenie kupna lub nabycia w inny sposób takich papierów wartościowych będą udostępniane wyłącznie osobom uprawnionym i mogą zostać zawarte wyłącznie z udziałem osób uprawnionych. Osoby, które nie są osobami uprawnionymi nie powinny działać w oparciu o materiały zamieszczone w niniejszym materiale, ani w oparciu o zawarte w nich treści, ani na nich polegać.
Bank Zachodni WBK S.A., posiadający licencję i podlegający nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego w Polsce, oraz Goldman Sachs International i J.P. Morgan Securities plc, które posiadają licencję wydaną przez Prudential Regulation Authority oraz podlegają nadzorowi Financial Conduct Authority i Prudential Regulation Authority w Zjednoczonym Królestwie (łącznie „Gwaranci”), działają wyłącznie na rzecz Spółki, a nie jakiejkolwiek innej osoby w związku z Ofertą. Gwaranci nie będą uznawali jakiejkolwiek innej osoby jako ich klienta w związku z Ofertą i nie będą odpowiedzialni wobec kogokolwiek, za wyjątkiem Spółki, z tytułu ochrony należnej ich klientom lub udzielania porad w związku z Ofertą lub jakąkolwiek inną sprawą, transakcją lub porozumieniem, o którym mowa w niniejszym materiale.
Żaden z Gwarantów ani ich dyrektorów, członków organów, pracowników, doradców lub pełnomocników nie przyjmuje jakiejkolwiek odpowiedzialności z tytułu – ani nie składa, wprost lub w sposób dorozumiany, żadnych oświadczeń ani zapewnień w przedmiocie – prawdziwości, rzetelności lub kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale (ani w przedmiocie tego, czy jakiekolwiek informacje zostały pominięte w niniejszym materiale) albo innych informacji dotyczących Spółki, Banku BPH, Podstawowej Działalności Banku BPH lub ich podmiotów zależnych lub stowarzyszonych, niezależnie od tego, czy w formie pisemnej, ustnej, wizualnej czy elektronicznej oraz niezależnie od sposobu transmisji lub udostępnienia, jak również z tytułu jakichkolwiek szkód wynikających z wykorzystania niniejszego materiału lub jego zawartości albo powstałych w jakikolwiek sposób w związku z niniejszym materiałem lub jego zawartością.
Stwierdzenia zawarte w niniejszym dokumencie mogą stanowić „stwierdzenia dotyczące przyszłości”, które można na ogół rozpoznać po użyciu słów takich, jak „może”, „będzie”, „powinien”, „mieć na celu”, „planować”, „oczekiwać”, „przewidywać”, „szacować”, „uważać”, „zamierzać”, „prognozować”, „cel” lub „kierunek”, bądź ich form przeczących, form pochodnych lub porównywalnych terminów.
Stwierdzenia dotyczące przyszłości są obarczone szeregiem znanych oraz nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą spowodować, że faktyczne wyniki, poziom działalności bądź osiągnięcia Spółki lub jej branży mogą istotnie odbiegać od przyszłych wyników, poziomu działalności bądź osiągnięć wyrażanych lub sugerowanych w stwierdzeniach dotyczących przyszłości. Spółka nie zobowiązuje się do publicznego uaktualniania lub weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości zawartych w niniejszym materiale, ani na skutek uzyskania nowych informacji, ani zajścia przyszłych zdarzeń, ani wystąpienia innych okoliczności.
Spółka, jej spółki zależne, doradcy oraz wszelkie inne jednostki powiązane nie będą odpowiadały za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania niniejszego materiału, jego części lub jego treści albo z jakiegokolwiek innego tytułu w związku z niniejszym materiałem.