Co to jest transakcja DCC i czy warto wybierać ją płacąc kartą za granicą?

.

Usługa dynamicznego przewalutowania transakcji – DCC (ang. - Dynamic Currency Conversion) nazywana jest także usługą płatności w walucie karty. Dosłownie tłumaczy się jej nazwę jako „dynamiczną konwersję walut”. Jak działa przewalutowanie DCC i czy warto z tego korzystać podczas podróży zagranicznej?

DCC - co to jest?
DCC to skrót od Dynamic Currency Conversion. Dynamiczne przeliczenie walut to usługa oferowana przez niektóre banki i dostawców kart płatniczych. Pozwala ona na dokonanie płatności kartą w obcej walucie, a przeliczenie kwoty na walutę naszego konta w momencie akceptowania transakcji. Dzięki zastosowaniu DCC można płacić w miejscowej walucie, mimo korzystania z zagranicznej karty płatniczej.

Transakcje DCC, czyli jak działa dynamiczne przewalutowanie
Kiedy płacisz kartą poza granicami kraju lub w obcej walucie i wybierzesz opcję DCC, terminal automatycznie, w czasie rzeczywistym, dokona przewalutowania. Jest to tylko możliwość. Masz wybór i możesz zdecydować, czy chcesz skorzystać z usługi DCC.

DCC – jak działa?
Jeśli wybierzesz opcję DCC, terminal lub dostawca usługi kart płatniczych przeliczy kwotę transakcji na walutę twojego konta, stosując własny kursu wymiany. Ma to o tyle znaczenie, że kursy proponowane w ramach transakcji DCC mogą być mniej korzystne niż te oferowane przez bank.

Należy pamiętać, że korzystanie z usługi DCC może też wiązać się z opłatą za przewalutowanie, którą pobiera dostawca usługi. Prowizja od transakcji DCC to dodatkowy koszt, który trzeba wziąć pod uwagę.

DCC transakcje – krok po kroku
Usługa przeliczenia waluty w czasie rzeczywistym dostępna jest zarówno w płatnościach kartą, jak i w bankomacie.
 • DCC – bankomat:
 1. Wkładasz kartę do bankomatu i chcesz wypłacić gotówkę w lokalnej walucie.
 2. Urządzenie „rozpoznaje” zagraniczną kartę.
 3. Bankomat informuje Cię o możliwości skorzystania z usługi DCC albo z tradycyjnego przewalutowania.
 4. Wybierasz opcję DCC, co powoduje automatyczne przewalutowanie.
 5. Urządzenie wypłaca pieniądze w lokalnej walucie.
 6. Wydruk po transakcji zawiera kwotę transakcji w lokalnej walucie, wartość kursu wymiany oraz kwotę ostateczną, którą pobrano z rachunku.
 • DCC karty płatnicze:
 1. Dokonujesz płatności kartą, przykładając ją do terminala.
 2. Urządzenie „rozpoznaje” zagraniczną kartę.
 3. Otrzymujesz informację o możliwości skorzystania z usługi DCC albo z tradycyjnego przewalutowania.
 4. Wybierasz opcję DCC, co powoduje automatyczne przewalutowanie.
 5. Akceptujesz transakcję za pomocą kodu PIN.
 6. Wydruk po transakcji zawiera kwotę transakcji w lokalnej walucie, wartość kursu wymiany oraz kwotę ostateczną, którą pobrano z rachunku.

DCC transakcje – czy są korzystne?
Korzystanie z DCC ma swoje zalety, ale ma też wady. Przede wszystkim DCC jest wygodne, ponieważ nie trzeba martwić się przewalutowaniem. Cały proces jest zautomatyzowany. Drugą zaletą jest pewność, co do kwoty do zapłaty. Po prostu od razu widzisz, ile zapłacisz. Pod jednym warunkiem, że przed zatwierdzeniem transakcji wyświetlone zostaną wszystkie informacje na temat jej ostatecznego kosztu oraz kursu waluty wg jakiego nastąpi przewalutowanie. A nie zawsze jest to takie oczywiste.

Ważna uwaga: dodatkowe opłaty nie są obciążeniem nakładanym przez bank, w którym masz konto, a przez akceptanta transakcji lub operatora bankomatów.

Wadą są zazwyczaj mniej korzystne kursy DCC niż te oferowane przez bank. To oznacza, że ostateczny koszt zakupu będzie wyższy niż ten wynikający z ceny nominalnej. Kolejną – dodatkowe opłaty za skorzystanie z transakcji DCC.

Transakcje DCC – kosztowna wygoda
W 2019 roku serwis dla konsumentów prowadzony przez fundację Stiftung Warentest (założoną w 1964 w Niemczech jako niezależny instytut, którego zadaniem jest przeprowadzanie porównawczych testów produktów i usług) sprawdził, jaki naprawdę jest koszt transakcji DCC. W badaniu wzięło udział 30 osób, które odwiedziły 6 krajów w strefie euro i 23 kraje poza nią. Testerzy dokonali 330 wypłat z bankomatów i 132 razy zapłacili kartą. I dowiedli, że przy wyborze usługi DCC końcowe kwoty pobrane z konta były od kilku, do kilkunastu procent wyższe niż w przypadku tradycyjnego przewalutowania. W ekstremalnym przypadku strata związana z wyborem DCC wynosiła prawie 14% w porównaniu z tradycyjnym przewalutowaniem.

Test dowiódł także, że poza strefą euro wielu operatorów bankomatów proponujących transakcję DCC stosuje różnego rodzaju sztuczki, by skłonić podróżnych do korzystania z DCC. A testowane bankomaty wyświetlały chwytliwe hasła typu „gwarantowany stały kurs wymiany”, „0% prowizji” lub „0% opłaty za przewalutowanie”, by odwrócić uwagę użytkownika od fatalnego kurs wymiany lub wysokich opłat z związanych z opcją DCC. Z kilku podstawowych powodów – jednym jest wygoda. Inne to po pierwsze brak wiedzy o tym, co to jest DCC i że usługa DCC może okazać się ostatecznie droga, a przede wszystkim – nieuważność. Bywa tak bowiem, że komunikaty wyświetlane przez bankomat z premedytacją są przygotowane tak, by skłonić użytkownika do skorzystania z usługi DCC. A terminal i DCC wymagają naprawdę sporego refleksu, by zamiast DCC wybrać tradycyjne przewalutowanie. Dla części osób gorszy kurs ma też mniejsze znaczenie – wolą zapłacić więcej, ale wiedzieć od razu, jaka dokładnie kwota zostanie pobrana z ich konta.

Jak uniknąć DCC i oszczędzać na transakcjach?
Jeśli jednak wybierasz oszczędność zamiast wygody i chcesz uniknąć transakcji DCC, to przede wszystkim:
 • zawsze wybieraj miejscową walutę, kiedy jesteś pytany o wybór waluty w terminalu płatniczym, • sprawdź, czy płacąc kartą płatniczą będziesz ponosić opłaty za transakcje za granicą, 
 • sprawdzaj kurs, upewniając się, że ten oferowany przez operatora bankomatu/terminala nie jest znacząco wyższy od kursu twojego banku lub organizacji płatniczej.
 • uważnie czytaj komunikaty wyświetlane przez zagraniczne bankomaty,
 • korzystaj z karty wielowalutowej – dzięki niej można płacić nawet w blisko 160 walutach w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz w opcji płatności mobilnych, np. Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, Xiaomi Pay, SwatchPAY! Wybór waluty płatności jest automatyczny.

Na terenie Polski, też może się zdarzyć, że pojawi się na terminalu lub ekranie bankomatu opcja rozliczenia transakcji w innej walucie. Kurs wymiany oraz koszty będzie wyznaczał akceptant transakcji lub sieć bankomatów.
 


Obowiązujące regulacje Kantoru Walutowego: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych dostępne są w zakładce Dokumentacja.