Prosty sposób jak stworzyć i zapamiętać silne hasło

.

W Internecie można znaleźć wiele artykułów związanych z budowaniem silnych haseł. Zdarza się bardzo często, że stronimy od stworzenia i używania trudnego hasła z obawy, że je po prostu zapomnimy.

Ciąg znaków wKnPim,23łtPn spełnia wszystkie wymagania silnego hasła - jest długi i zawiera różne znaki. Tylko jak go zapamiętać?

Zamiast zapamiętywania dziwnego ciągu znaków warto ograniczyć się do bardzo prostej formuły wykorzystanej do jego tworzenia. To wydaje się skomplikowanie, ale w rzeczywistości może być proste. Każdy z nas dobrze pamięta jakiś wierszyk z dzieciństwa czy szkoły podstawowej. Każdy zna na pamięć przynajmniej fragment tekstu ulubionej piosenki.

Czy dla osoby posługującej się formułą budowy hasła przypomnienie sobie tego hasła będzie skomplikowane?

wlazł Kotek na Płotek i mruga, ładna to Piosenka niedługa

Tekst będący podstawą do zbudowania i „przypomnienia” sobie hasła oraz litery (w przykładzie pierwsza, ale równie dobrze może być: druga, ostatnia, …) służące do utworzenia hasła są ustalane przez użytkownika formuły. Cyfry wskazujące bieżący rok (lub np. miesiąc utworzenia hasła) oraz ich miejsce w haśle, też są samodzielnie wybierane i ustalane przez posiadacza. Podobnie z wyborem wielkich i małych liter – w naszym przykładzie wielkie litery to pierwsze litery rzeczowników.

Alior Bank dba o to, aby każdy zainteresowany mógł bezpiecznie korzystać z nowoczesnej bankowości. Zachęcamy również do śledzenia informacji o nowych zagrożeniach na stronie internetowej Alior Banku!

Przypominamy: W przypadku podejrzenia próby popełnienia przestępstwa lub gdy przestępstwo zostało popełnione, niezwłocznie skontaktuj się z nami dzwoniąc na infolinię pod numer 19 502 oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policję lub do prokuratury.