Korzystaj bezpiecznie z internetu na wakacjach

.

Zasady bezpieczeństwa są uniwersalne i powinny być stosowane, bez względu na to, czy korzystamy z internetu w domu, czy też łączymy się z publiczną siecią Wi-Fi. Zawsze należy zachować ostrożność i rozwagę, aby zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą ataku hakerskiego. Przestępca nie musi dążyć do natychmiastowego wyłudzenia pieniędzy. Z pozoru niezwiązane z finansami włamanie na skrzynkę e-mail czy profil w mediach społecznościowych może skutkować licznymi problemami, na przykład mogą to być próby oszukania osób z naszej listy kontaktów.

Warto znać sposoby działania cyberprzestępców, którzy mogą być szczególnie aktywni podczas wakacyjnego wypoczynku. Cyberprzestępcy często tworzą sieci Wi-Fi podobne do publicznych hotspotów hoteli, czy restauracji, w których po połączeniu użytkownika mogą uzyskać dostęp do jego danych.

Pamiętaj o poniższych zasadach, które mogą ochronić Cię przed działaniami cyberprzestępców:
  1. Wyłącz funkcję automatycznego wyszukiwania i łączenia się z siecią Wi-Fi – w wielu urządzeniach mobilnych ta funkcja domyślnie jest uruchomiona.
  2. Na wakacjach nie korzystaj z aplikacji, których nie musisz używać, zwłaszcza jeżeli ich użytkowanie wymaga podania danych uwierzytelniających. Najlepiej wszystkie zbędne aplikacje zatrzymaj na czas wakacyjnego wyjazdu (lub wyloguj się z nich).
  3. Zweryfikuj czy mechanizmy bezpieczeństwa, takie jak firewall i antywirus, aktywnie działają na używanym laptopie.
  4. Nie loguj się do banków lub mediów społecznościowych podczas korzystania z publicznego hotspotu.
  5. Przed wyjazdem rozważ zasadność wykupienia usługi VPN – podczas korzystania z usługi wszystkie dane przesyłane do sieci są szyfrowane i zabezpieczane (również podczas korzystania z publicznych hotspotów).
  6. Pilnuj swoich urządzeń mobilnych – znajduje się na nich dużo wrażliwych informacji, które cyberprzestępcy mogą próbować wykorzystać, zanim zdążysz zablokować numer lub zmienić hasła (co podczas wyjazdu zagranicznego nie jest banalnie proste).
  7. Z zabieranych na wakacje urządzeń mobilnych usuń newralgiczne dane, które nie będą potrzebne oraz zrób kopię zapasową.
  8. Jeśli przechowujesz na urządzeniu mobilnym hasła, to użyj do tego celu menagera haseł. W żadnym wypadku nie trzymaj haseł w otwartych plikach i notatkach.
  9. Zainstaluj aplikację lub włącz funkcję lokalizującą urządzenie mobilne lub uaktywnij funkcję zdalnego resetu urządzenia, wykorzystywaną w przypadku zgubienia czy kradzieży. Mechanizmy te mogą pomóc w odnalezieniu, lub zablokowaniu i usunięciu danych, gdy złodziej będzie próbował się włamać do utraconego urządzenia.
  10. Przyjmij założenie, że darmowe, publiczne i bezpieczne Wi-Fi na wakacjach praktycznie nie istnieje. Rozważ wykupienie pakietu danych na swoim urządzeniu mobilnym i udostępnij go całej swojej rodzinie.
Zaufane sieci publiczne również mogą zostać zaatakowane przez hakerów i posłużyć do kradzieży danych ich użytkowników.

Loguj się do bankowości online lub serwisów internetowych wyłącznie gdy masz pewność, że korzystasz z bezpiecznego połączenia internetowego!