Problem z pamięcią – to nie musi być problem!

.

W Internecie można znaleźć wiele artykułów związanych z bezpieczeństwem rozwiązań informatycznych banków, z których korzystają klienci. Wydaje się, że zdecydowana większość autorów zakłada, że odbiorca treści nie będzie miał żadnych problemów z ich zrozumieniem i zastosowaniem się do porad.

Zazwyczaj kwestia pewnej niechęci czy obaw osób starszych wobec nowoczesnych narzędzi informatycznych bywa traktowana zdawkowo – autorzy ograniczają się do porady, by takie osoby w nauce posługiwania się nowymi aplikacjami korzystały z pomocy młodszych członków rodziny. Podejście zasadniczo jest słuszne, ale czy zawsze? Należy pamiętać, że są czynności, które zdecydowanie nie mogą być realizowane przy bezpośredniej pomocy choćby najbardziej zaufanej osoby wspierającej. Chodzi oczywiście o hasło. Zdarza się, że osoby starsze mają problemy z pamięcią, a przyswojenie wystarczająco silnego hasła może być dla nich wyzwaniem. Silne hasło jest długie, zawiera różne znaki i bywa trudne do zapamiętania.

Ciąg znaków wKnPim,23łtPn spełnia wszystkie powyższe wymagania. Tylko jak go zapamiętać?

A gdyby zamiast zapamiętywania dziwnego ciągu znaków ograniczyć się do bardzo prostej formuły wykorzystanej do jego tworzenia? To wydaje się skomplikowanie, ale w rzeczywistości może być proste. Każdy z nas dobrze pamięta jakiś wierszyk z dzieciństwa czy szkoły podstawowej. Każdy zna na pamięć przynajmniej fragment tekstu ulubionej piosenki.

Czy dla osoby posługującej się formułą budowy hasła przypomnienie sobie tego hasła będzie skomplikowane?

wlazł Kotek na Płotek i mruga, ładna to Piosenka niedługa

Tekst będący podstawą do zbudowania i „przypomnienia” sobie hasła oraz litery (pierwsza, druga, ostatnia, …) służące do utworzenia hasła są ustalane przez użytkownika formuły. Cyfry wskazujące bieżący rok (równie dobrze można w tym celu zastosować miesiąc utworzenia hasła, czy też liczbę lat użytkownika) oraz ich miejsce w haśle, też są samodzielnie wybierane i ustalane przez posiadacza. Podobnie z wyborem wielkich i małych liter – w naszym przykładzie wielkie litery to pierwsze litery rzeczowników.

Niechęć do stosowania nowych rozwiązań wydaje się zrozumiała – w ostatnich 40 latach dokonał się gwałtowny skok technologiczny. Jesteśmy świadkami ewolucji: od banku dostępnego tylko fizycznie w placówce do obsługi zdalnej z niemal całym spektrum usług bankowych.

Alior Bank dba o to, aby każdy zainteresowany mógł bezpiecznie korzystać z nowoczesnej bankowości. Zachęcamy również do śledzenia informacji o nowych zagrożeniach na stronie internetowej Alior Banku!

Przypominamy: W przypadku podejrzenia próby popełnienia przestępstwa lub gdy przestępstwo zostało popełnione, niezwłocznie skontaktuj się z nami dzwoniąc na infolinię pod numer 19 502 oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policję lub do prokuratury.