Porady na beztroskie wakacje za granicą - bankomaty

.


Bilety kupione, walizki spakowane? Zanim jednak wyruszysz w zagraniczną podróż, zapoznaj się z kilkoma poradami, które mogą uchronić Cię od przykrych niespodzianek związanych z płatnościami w walutach obcych lub wypłatami gotówki z bankomatów za granicą.

Pamiętaj – bądź uważny i sprawdzaj komunikaty na ekranach terminali i bankomatów.
  • Surcharge
W większości bankomatów za granicą otrzymasz ofertę wypłaty wraz z dodatkową prowizją za wypłatę gotówki, tzw. surcharge. Kwota opłaty zostaje doliczona do wartości transakcji i nie jest to opłata naliczana przez Alior Bank.

Nasza porada: Jeśli kwota prowizji jest dla Ciebie nieakceptowalna - zrezygnuj z usługi.
 
  • Wypłata środków ze sprawdzeniem salda
Bankomat może wyświetlić opcję wypłaty środków wraz ze sprawdzeniem salda – ta opcja może być płatna w zależności od typu posiadanego przez Ciebie konta.

Nasza porada: Dokładnie zwracaj uwagę na wyświetlane komunikaty. Często zdarza się, że pierwszą opcją wyboru jest podjęcie gotówki wraz ze sprawdzeniem salda, które jest dodatkowo płatne i niepotrzebnie obciąży Twój wakacyjny budżet. Jeśli nie chcesz sprawdzać salda w bankomacie, sprawdź czy pod przyciskiem „Inne” nie kryje się opcja wypłaty gotówki bez dodatkowych usług.
 
  • Dynamic Currency Conversion
Możesz otrzymać propozycję wykonania transakcji w walucie innej niż obowiązująca w danym kraju. Taka usługa nazywa się DCC i polega na przewalutowaniu transakcji na walutę inną niż obowiązuje w kraju, w którym przebywasz. Przeliczenie kwoty transakcji odbędzie się po kursie stosowanym przez odbiorcę płatności lub sieć bankomatów. Przed dokonaniem transakcji, zapoznaj się z prezentowanymi kosztami opłat i prowizji oraz kursem waluty, po którym ma nastąpić przewalutowanie. Nie są to koszty i kursy Alior Banku, tylko akceptanta transakcji lub sieci bankomatów.

Nasza porada: Na terminalu sprawdzaj walutę transakcji oraz marżę lub kurs po jakim następuje przewalutowanie.

Uwaga: Opłaty za przewalutowanie transakcji (DCC) oraz opłata za wypłatę gotówki (surcharge) mogą wystąpić równoczesne przy jednej transakcji.