Przelew zagraniczny – wszystko, co musisz wiedzieć

.

Przelew zagraniczny to jedna z podstawowych operacji bankowych, która umożliwia przesyłanie pieniędzy z konta bankowego w jednym kraju na konto w innym państwie. Usługa ta jest często wykorzystywana przez konsumentów, którzy robią zakupy w zagranicznych sklepach. Z naszego krótkiego przewodnika dowiesz się, jak zrobić przelew zagraniczny, jakie są jego koszty i czas tej operacji oraz kiedy możliwe są darmowe przelewy zagraniczne.

Jak zrobić przelew zagraniczny?
Przelewy zagraniczne robi się stosunkowo prosto. Od tych krajowych różnią się one nieznacznie, bo zaledwie jedną dodatkową informacją, którą należy podać przy zleceniu. Jest to numer BIC/SWIFT. Oto, jak wykonać przelew zagraniczny krok po kroku:
  1. Zaloguj się na swoje konto w banku albo pójdź do oddziału.
  2. Podaj dane odbiorcy: numer konta, nazwę firmy lub imię i nazwisko osoby oraz adres. Wskaż także nazwę banku odbiorcy i numer IBAN lub BIC/SWIFT.
  3. Teraz należy podać kwotę, którą chcesz przelać oraz wybrać walutę, w której ma być wykonana transakcja. Jeśli masz konto prowadzone w złotych, to w trakcie przelewu pieniądze pobrane z twojego rachunku zostaną przewalutowane po kursie bankowym.
  4. Potwierdź transakcję, a resztą zajmą się już pracownicy banku.

Czas to pieniądz, czyli ile idzie przelew zagraniczny?
Czas dostarczenia przelewu zagranicznego może się różnić w zależności od kilku czynników. To, ile trwa przelew zagraniczny, zależy przede wszystkim od banku oraz kraju, z którego i do którego wysyłane są środki, rodzaju przelewu, ale także… godziny nadania. Można jednak wskazać pewne widełki czasowe dla międzynarodowego przelewu standardowego – to od 1 do 3 dni roboczych.

Pieniądze dotrą najszybciej w ramach Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro (ang. Single Euro Payments Area), czyli SEPA. W grupie państw, w ramach których wykonywany jest ten typ transakcji, znajduje się Polska. Oznacza to, że jeśli chcesz wykonać przelew w euro na rachunek firmy lub osoby np. we Włoszech, Niemczech czy Francji, pieniądze powinny pojawić się u danego odbiorcy następnego dnia roboczego. A zatem można powiedzieć, że poza jednym dodatkowym szczegółem (numerem IBAN) przelew SEPA nie różni się niczym od przelewu krajowego.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku przelewu SWIFT, czyli takiego, który może zostać wykonany do każdego kraju na świecie i niemal w każdej walucie. Tu potrzebny jest dodatkowo numer BIC/SWIFT, czyli swoisty identyfikator banku. I w tym przypadku czas realizacji zlecenia trwa minimum 3 dni robocze.

Nie należy zapominać o tym, że wiele banków udostępnia swoim klientom również usługę szybkich przelewów zagranicznych. W takim przypadku czas dostarczenia pieniędzy może być krótszy.

Czytaj także: Za granicą taniej? Subskrypcje i gry za ułamek ceny

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Warto wiedzieć, że przelewy zagraniczne są płatne. Banki pobierają prowizję za realizację takiej transakcji oraz ewentualne opłaty za przewalutowanie środków. Koszt wykonania przelewu zagranicznego zależy od wysokości kwoty, kraju docelowego i wybranej waluty, rodzaju przelewu (standardowy, pilny czy ekspresowy), cennika banku, a także rodzaju posiadanego konta. Ponadto może zostać naliczona opłata za przewalutowanie środków, jeśli przelew jest realizowany w innej walucie niż ta, w której prowadzone jest konto nadawcy.

Jednak istnieją również banki oferujące darmowe przelewy zagraniczne w ramach określonych promocji lub przy wybranych rodzajach kont. Najlepszym sposobem, aby jak najtaniej zrobić przelew zagraniczny jest wykonanie go bezpośrednio w tej walucie, którą zamierzasz przelać, czyli z pominięciem opłaty za przewalutowanie.

Warto zwrócić uwagę, że bezpłatne i tanie przelewy zagraniczne* oferuje Kantor Walutowy Alior Bank, w którym możesz robić przelewy wymienionych środków walutowych zarówno na konta w Polsce, jak i za granicą. Do wyboru są konta aż w 21 walutach! W przypadku innych transferów walutowych obowiązuje tylko niewielka opłata.

Czytaj także: Jak mądrze korzystać z promocji na Black Friday i Cyber Monday
* Wszystkie przelewy wykonane za pośrednictwem Kantoru Walutowego realizowane w PLN na terenie Polski są bezpłatne. Wykonuj przelewy walutowe wymienionych w Kantorze środków zarówno na rachunki w Polsce jak i za granicę za darmo w ramach Licznika. Pozostałe środki przelejesz z niską opłatą zgodnie z Taryfą Opłat, Prowizji i Oprocentowania dla Klientów Indywidualnych