Zakup kontrolowany auta z Niemiec

.

Co roku tysiące Polaków decydują się na zakup używanego auta z Niemiec. Nic w tym dziwnego – na rynku sąsiadów można znaleźć szeroki wybór zadbanych, dobrze wyposażonych samochodów w atrakcyjnych cenach, a formalności związane ze sprowadzeniem auta do kraju nie są skomplikowane. Tłumaczymy, jak je przeprowadzić krok po kroku, aby móc legalnie cieszyć się z zakupu.

Choć sprowadzenie auta z Niemiec może wydawać się pewnym wyzwaniem, w rzeczywistości cały proces jest łatwiejszy niż myślisz. W znalezieniu idealnej oferty pomogą wyspecjalizowane portale ogłoszeniowe. Za ich pośrednictwem możesz skontaktować się ze sprzedawcą, dopytać o szczegóły, negocjować warunki i ustalić cenę. Kiedy już zdecydujesz się na swój wymarzony model, musisz jeszcze dopilnować kilku formalności po polskiej stronie, aby móc legalnie korzystać z samochodu z Niemiec.

Akcyza za samochód z Niemiec
Pierwszym krokiem po zakupie auta w Niemczech jest złożenie odpowiedniej deklaracji i opłacenie akcyzy. Jest to podatek pośredni, który należy uiścić w polskim Urzędzie Celnym. Można to zrobić elektronicznie, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych lub za pośrednictwem urzędu skarbowego. Masz na to 30 dni od daty sprowadzenia auta z Niemiec do Polski. Przedsiębiorcy powinni wywiązać się z tego obowiązku w ciągu 90 dni. Wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika i wartości auta. Niższa akcyza za auto z Niemiec obowiązuje na samochody z napędem hybrydowym. Aktualne stawki można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Czytaj także: Wynajem samochodu za granicą, czyli jak mądrze wynająć auto na wakacje

Rejestracja samochodu z Niemiec
Po opłaceniu akcyzy należy zarejestrować auto w Polsce. W tym celu musisz udać się do wydziału komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Do wniosku o rejestrację trzeba dołączyć m.in. dowód zapłaty akcyzy, dowód rejestracyjny auta z Niemiec, umowę kupna-sprzedaży lub fakturę/paragon oraz aktualne badanie techniczne.

Dokumenty w języku niemieckim: kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz umowę nabycia można złożyć bez konieczności tłumaczenia ich na język polski. Takie ułatwienie obowiązuje kupców aut z kraju członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa należącego do EFTA.

Po złożeniu wniosku o rejestrację auta z Niemiec oraz niezbędnych dokumentów, otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu i tymczasowe tablice rejestracyjne. Zarówno czasowe pozwolenie, jak i tablice są ważne przez 30 dni i umożliwiają jazdę autem do czasu otrzymania stałych dokumentów oraz tablic.

Czytaj także: Za granicą taniej? Subskrypcje i gry za ułamek ceny

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Niemiec
Rejestracja auta z Niemiec jest standardową procedurą, ale podlega opłacie urzędowej. Obowiązkowo musisz zapłacić opłatę komunikacyjną m.in. za tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny czy nalepkę legalizacyjną. Jeśli chcesz spersonalizować swoje tablice rejestracyjne, musisz liczyć się z dodatkową opłatą.

Jaki jest koszt sprowadzenia auta z Niemiec
Sprowadzenie auta z Niemiec wiąże się z pewnymi kosztami. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie samochodu z Niemiec – od osoby prywatnej czy z komisu, przelicz dokładnie, ile to wyniesie. Na koszt sprowadzenia auta z Niemiec składa się m.in. cena auta, transport auta z Niemiec, opłata za badanie techniczne, akcyzę oraz rejestrację.

Aby uniknąć dodatkowych wydatków związanych z wymianą walut, euro kup przez internet – w Kantorze Walutowym Alior Banku. To bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Bank oferuje atrakcyjny kurs wymiany, a usługa jest dostępna od ręki, gdziekolwiek jesteś.

Czytaj także: Uwaga, okazja! Jak mądrze korzystać z promocji na Black Friday i Cyber Monday


Obowiązujące regulacje Kantoru Walutowego: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych dostępne są w zakładce Dokumentacja.