Atrakcje w Czechach, czyli Praga na weekend i nie tylko

.

Jeśli planujesz spędzić wakacje w Czechach lub zastanawiasz się nad krótką wizytą w Pradze na weekend, masz przed sobą wiele niezwykłych atrakcji do odkrycia. Czechy to kraj pełen fascynujących miejsc, a Praga jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. Bywała bohaterką filmów i książek, a także tłem wyjątkowych prywatnych historii. Czym Ciebie urzeknie miasto stu wież, a czym kraj Krecika? Zobacz!

Praga jest bez wątpienia największą atrakcją turystyczną w Czechach. Miasto zachwyca licznymi zabytkami, takimi jak Most Karola, słynny zegar astronomiczny Orloj, Mała Strana czy dzielnica żydowska Josefov. Urzeka stylami architektonicznymi od średniowiecza po modernizm, a zabytkowe centrum stolicy wpisane jest na listę UNESCO. To jednak jeszcze nie wszystkie atrakcje, Praga szykuje dla odwiedzających znacznie więcej.

Praga. Atrakcje turystyczne, które musisz zobaczyć
  1. Hradczany – największy zamkowy kompleks na świecie. Jest to miejsce o ogromnym historycznym znaczeniu, pełne pięknych pałaców, kościołów i ogrodów. Wśród najważniejszych budynków na terenie Hradczan znajdują się: Zamek Praski, katedra św. Wita oraz Złota Uliczka, które stanowią nieodłączny element bogatej historii tego miejsca.
  2. Stare Miasto z ratuszem, na którego wieży znajduje się słynny XV-wieczny zegar Orloj, Rynkiem Staromiejskim i rozsławionym na cały świat Mostem Karola.
  3. Josefov, czyli dzielnica żydowska. Ze wszystkich stron otacza ją Stare Miasto.
Praga – atrakcje dla dzieci
Najmłodszych niekoniecznie zainteresuje miejsce urodzin Franza Kafki czy zbiory Muzeum Narodowego. Na szczęście Praga ma nietypowe atrakcje idealne dla turystów, którzy niekoniecznie chcą podążać najbardziej utartymi szlakami. Podpowiadamy: świetnie sprawdzą się także podczas wycieczki z dziećmi!
  1. Ogród zoologiczny, w którym można zobaczyć setki gatunków zwierząt i… przejechać się koleją linową, która łączy dwie części ogrodu znajdujące się na różnych wysokościach.
  2. Muzeum Miniatur prezentuje dzieła sztuki Anatolija Koněnko. Są one tak małe, że trzeba je oglądać pod mikroskopem lub przez szkło powiększające! Wśród nich np. modlitwa „Ojcze Nasz” napisana na ludzkim włosie czy karawana wielbłądów przechodzących przez ucho igielne.
  3. Wieża telewizyjna o wysokości 216 m, z restauracją, kawiarnią i platformą widokową znajdującą się na poziomie 93 m. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet 100 km!
Czytaj także: Pomysły na udane ferie z dziećmi za granicą

Czechy. Atrakcje turystyczne, które warto poznać
Zacznijmy od tego, że wakacje w Czechach – nawet te króciutkie – będą obfitować w niezwykłe doświadczenia kulinarne. Choć czeska kuchnia nie cieszy się opinią najbardziej wyrafinowanej, w rzeczywistości jest bardzo lubiana przez turystów. Knedle z gulaszem, zupa czosnkowa, smażony syr to właściwie synonimy uwielbianego powszechnie „comfort food”.

Dlaczego więc nie podążyć szlakiem kulinarnym? Czechy słyną z piwa, dlatego odwiedzenie miejscowych browarów, zwłaszcza w miastach takich jak Pilzno czy Budziejowice, będzie niezapomnianym doświadczeniem dla miłośników piwnego rzemiosła.

Inne ciekawe miejsca do odwiedzenia u naszych południowych sąsiadów to chociażby Czeski Krumlov, urokliwe miasteczko z zachowaną średniowieczną architekturą oraz Karlowe Wary, słynne uzdrowisko z gorącymi źródłami. Jeśli szukasz w Czechach atrakcji blisko granicy, dobrym pomysłem będzie Ostrawa. Miasto słynie z przemysłu węglowego i stalowego oraz nowoczesnych centrów handlowych i rozrywki, ale posiada też liczne zabytki architektoniczne, takie jak Katedra Świętego Wacława czy ratusz.

Wakacje w Czechach, gdzie czas płynie wolniej
Nie ważne, czy jesteś miłośnikiem historii, kultury, czy po prostu chcesz się odprężyć i cieszyć pięknem Czech, na pewno znajdziesz tam coś dla siebie. Ten kraj słynie ze zrelaksowanej, pogodnej atmosfery, a czeska literatura i kino uznawane są za jedne z najzabawniejszych na świecie. Nie zakłócaj tego nastroju niepotrzebnym stresem z powodu szukania właściwego bankomatu lub kantoru. Kantor walutowy Alior Bank oferuje bezpłatne konto, które możesz prowadzić aż w 21 walutach, w tym także w koronach czeskich. Do tego karta wielowalutowa za 0 zł, którą bez dodatkowych opłat zapłacisz w muzeach, sklepach i restauracjach. To zapewni Ci wakacyjną beztroskę.

Czytaj także: Gdzie pojechać na jarmark bożonarodzeniowy? Najlepsze propozycje w Europie
Karta umożliwia płatności w blisko 160 walutach obsługiwanych przez organizację płatniczą Mastercard. 0 zł za pierwszą wypłatę z bankomatu w miesiącu, druga i każda kolejna w danym miesiącu 9 zł. Szczegóły dotyczące opłat znajdują się w Taryfie Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych która znajduje się w zakładce Dokumentacja.