Czy kartą można płacić za granicą?

.

Płatność kartą za granicą – czy to możliwe? Przed rozpoczęciem zagranicznej podróży należy sprawdzić kilka najważniejszych informacji. Są to oczywiście wymagania dotyczące dokumentów, zalecenia zdrowotne, ale także możliwość płacenia na miejscu kartą. Jaka prowizja za płatność kartą za granicą może dodatkowo obciążyć nasze konto? Sprawdź.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
  • Czy można płacić kartą za granicą?
  • Jak płacić kartą za granicą?
  • Czy opłaca się płacić kartą za granicą?
  • Czym różni się karta walutowa od wielowalutowej?

Płatność kartą za granicą – czy to możliwe?
Podróżujemy prywatnie i służbowo po całym świecie. Kraje takie jak Włochy, Hiszpania, Grecja, Turcja i Chorwacja – to najczęściej wybierane kierunki wakacyjne przez Polaków, ale nierzadko wybieramy się również w nieco mniej znane rejony świata. Każdy nowy kierunek rodzi to samo pytanie – czy kartą płatniczą można płacić za granicą? Dziś jest to możliwe niemal na całym świecie. Niezależnie od tego, czy idziesz na zakupy do sklepu spożywczego czy opłacasz rachunek w restauracji, szansa jest taka, że większość transakcji będzie możliwa za pomocą karty. Do lamusa odeszło już wymieniania gotówki w kantorach przed wyjazdem i gromadzenie funduszy w portfelu. Płatności kartą za granicą są coraz bardziej powszechne, ponieważ są wygodne dla podróżujących. Nie trzeba się martwić przewożeniem gotówki, pilnować portfela, martwić o to, czy w okolicy będzie bankomat.

Jak kartą płacić za granicą?
Jeśli chodzi o to, jak płacić kartą za granicą, jest to zazwyczaj proste i intuicyjne. Wystarczy podać lub zbliżyć swoją kartę w momencie płatności, a następnie wprowadzić PIN lub podpisać potwierdzenie transakcji, w zależności od wymagań danego kraju lub systemu płatniczego. Warto jednak jeszcze przed wyjazdem upewnić się, że karta jest aktywna i nie ma założonych żadnych blokad, które uniemożliwiałyby płacenie nią za granicą.

Aby sprawdzić, czy karta jest gotowa do użycia za granicą, wystarczy skontaktować się z bankiem lub wystawcą karty i zapytać o zasady dotyczące transakcji zagranicznych. Często wystarczy zadzwonić na infolinię lub skonsultować się z obsługą klienta, aby uzyskać informacje na ten temat.

Czy opłaca się płacić kartą za granicą?
Podczas podróży zagranicznych śmiało można korzystać z kart debetowych, kredytowych lub walutowych. Wiele sklepów, restauracji, hoteli i innych punktów usługowych akceptuje karty płatnicze, co ułatwia dokonywanie transakcji. Czasy się tak zmieniły, że niejednokrotnie nawet na orientalnym bazarze, który odwiedzimy podróżując za granicę płatność kartą jest możliwa. Karty Visa czy Mastercard są akceptowane w zasadzie na całym świecie. Twierdząca odpowiedź na pytanie, czy kartą debetową można płacić za granicą, wymaga jednak odpowiedzi na jeszcze jedno pytanie: czy opłaca się płacić kartą za granicą? Otóż w przypadku kart debetowych każda operacja wiąże się z przewalutowaniem i to prawie zawsze po zdecydowanie gorszym kursie niż w kantorze. Płatność kartą kredytową będzie jeszcze droższym rozwiązaniem, ponieważ płatności w obcej walucie zazwyczaj nie są objęte okresem bezodsetkowym.

Jaka może być prowizja za płatność kartą za granicą?
Przy płatności kartą za granicą, debetową lub kredytową, poza kosztem przewalutowania musicie się jeszcze liczyć z prowizją związaną z tym przewalutowaniem. Wysokość prowizji będzie się różnić w zależności od banku, rodzaju karty oraz umowy zawartej z dostawcą usług płatniczych. W zależności od banku będzie to zazwyczaj w przedziale od 2 do 4%.

Płatności kartą za granicą są wprawdzie wygodne, a kartą debetową lub kredytową można płacić w wielu miejscach na całym świecie. Mogą być one jednak stosunkowo drogie. Dlatego, jeśli często podróżujecie zagranicę, pomyślcie o karcie walutowej przypisanej do konta walutowego lub karcie wielowalutowej.

Karta wielowalutowa a konto walutowe i płatność kartą za granicą
Płatność kartą walutową za granicą zostanie dokonana w walucie lokalnej, co pozwala uniknąć prowizji za przewalutowanie. Jest to zatem bardziej oszczędna alternatywa dla tradycyjnych kart debetowych lub kredytowych, które zazwyczaj są powiązane z jednym kontem bankowym i jedną walutą. Aby móc płacić kartą walutową, należy jednak otworzyć konto walutowe. Nie ma sensu jednak uruchamiać takiego rachunku, gdy nie planujecie częstych wyjazdów. Pewną wadą tego rozwiązania jest fakt, że konta walutowe i przypisane do nich karty dotyczą najbardziej popularnych walut: dolara, euro, franka lub funta brytyjskiego. Nie unikniecie więc opłaty za płacenie taką kartą za granicą, jeśli wybierzecie kartę w euro, ale dokonacie transakcji np. w Czechach, czyli nie w euro, a w czeskich koronach.

Karta wielowalutowa – nie tylko dla globtroterów
Karta wielowalutowa, podobnie jak karta walutowa, jest rodzajem karty płatniczej, która umożliwia dokonywanie transakcji w różnych walutach. Różnica między kartą wielowalutową a kartą walutową polega na tym, że karta wielowalutowa obsługiwać może jednocześnie kilka różnych walut. Na przykład, możecie mieć równocześnie saldo w dolarach amerykańskich, euro, funtach brytyjskich i innych walutach. Gdy będziecie dokonywać płatności, karta wielowalutowa Kantoru Walutowego automatycznie rozpozna walutę i dobierze odpowiedni rachunek do realizacji płatności kartą.

Zanim zdecydujecie się na założenie karty wielowalutowej, sprawdźcie:
  • ile i jakie waluty oferuje operator karty,
  • jaki jest kurs wymiany walut w danym banku,
  • jakie są prowizje i opłaty za prowadzenie kont i korzystanie z karty.
Ważne jest, by karta obsługiwała jak najwięcej walut, a opłata za konto, z którym jest powiązana była jak najniższa, a najlepiej żadna. Te warunki spełnia karta wielowalutowa Alior Banku. Płacenie tą kartą za granicą możliwe jest w 21 walutach dostępnych w Kantorze Walutowym (największa liczba spośród oferowanych przez banki), ale sama karta obsługuje prawie 160 walut. Konto jest bezpłatne, podobnie jak wydanie i obsługa karty. Karta wielowalutowa jest szczególnie przydatna dla osób podróżujących często lub mających potrzebę korzystania z różnych walut w swoich transakcjach. Eliminuje konieczność posiadania wielu różnych kart walutowych i dokonywania kosztownych operacji wymiany walut.


Obowiązujące regulacje Kantoru Walutowego: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych dostępne są w zakładce Dokumentacja.