Aktualny kurs CZK

Ile kosztuje czeska korona?

Korona czeska to oficjalna waluta Republiki Czeskiej (czes. koruna česká, skrót Kč). Czechy od wielu lat są ważnym partnerem gospodarczym Polski, stanowią też bardzo popularny kierunek wyjazdów turystycznych i sportowych. Zwykle przed podróżą najbardziej interesuje nas, po ile jest korona czeska. Co jeszcze warto wiedzieć o tej walucie?

Czechy są jednym z krajów Unii Europejskiej. Podobnie jak Polska, wstępując do wspólnoty w 2004 roku, zobowiązały się do przyjęcia euro. Jednak w obawie przed tym, jak wypadnie w przypadku korony czeskiej przelicznik na europejską walutę, oraz w związku z bardzo niskim poparciem społecznym dla tej zmiany, rząd czeski nie deklaruje nawet wstępnej daty zastąpienia korony czeskiej.

Korona czeska – zarys historii

Czeska korona jest jedną z najmłodszych walut w Europie! Po rozpadzie Czechosłowacji w Czechach i na Słowacji przez jakiś czas obowiązywała w obu krajach unia monetarna, a wraz z nią wspólna jednostka płatnicza. Ze względów gospodarczych ta sytuacja była niemożliwa do utrzymania. W 1993 r. wprowadzono więc dwie odrębne waluty – koronę słowacką (SKK) i koronę czeską (CZK). Ten podział obowiązuje do dzisiaj.

Korona czeska to waluta, którą płaci się wyłącznie na terenie Czech. Przed podróżą do naszych południowych sąsiadów warto sprawdzić kurs korony czeskiej. Wymiana jest raczej łatwa – w swojej ofercie praktycznie każdy kantor ma koronę czeską.

Korona czeska – praktyczne informacje

Formalnie dzieli się ona na 100 mniejszych jednostek, halerzy (czes. haléř lub halíř), jednak w praktyce nie są one stosowane od 2009 r. Co ciekawe, zostały wycofane z użytku, ponieważ koszt produkcji tego rodzaju pieniądza przewyższał jego nominalną wartość.

Zatem sprawdzając, ile kosztuje korona czeska, pamiętaj, że obecnie najmniejszy nominał to 1 Kč.
W Czechach obowiązują:
  • banknoty o nominałach: 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč i 5000 Kč.
  • monety o nominałach: 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč, 50 Kč.

Aktualny kurs korony czeskiej

Przelicznik walut dla korony czeskiej oblicza się następująco. Narodowy Bank Polski na godz. 11:00 na podstawie kursów rynkowych wylicza kurs euro. Na jego podstawie ustalany jest kurs 32 światowych walut, w tym kurs CZK.

Warto wiedzieć, że kurs CZK/PLN to od lat stosunkowo stabilna relacja. Polska utrzymuje stosunki handlowe z Republiką Czeską praktycznie we wszystkich branżach i współpraca ta jest oceniana bardzo perspektywicznie przez Polską Izbę Handlową. Gospodarka Czech jest mocna, w dużej mierze oparta na przemyśle maszynowym, z niewielką nadwyżką eksportu.

Ponadto, dzięki dobrej polityce monetarnej czeskiego rządu, postrzegana jest ona jako jedna z bardziej stabilnych w naszym regionie. Na światowym rynku walutowym rzadko obserwuje się znaczące wahania ceny korony czeskiej. Kurs korony systematycznie rośnie, w ciągu ostatnich 20 lat kurs korony czeskiej do złotego umocnił się o 100 proc.! Podobny proces zaszedł w stosunku korony do euro.

Korona czeska – nie tylko dla biznesu

To, ile kosztuje czeska korona jest ważne nie tylko dla podmiotów prowadzących biznes, ale także dla turystów oraz… narciarzy. Czeskie stacje narciarskie cieszą się dużym powodzeniem wśród Polaków i są chętnie wybierane na zimowe wyprawy. Wiosną i latem z kolei tłumnie odwiedzana jest przez naszych rodaków bajkowa Praga, a także inne czeskie miasta, jak Ostrava, Krumlov czy słynące z festiwalu filmowego Karlowe Wary. W jakiej cenie jest korona czeska? Sprawdź na to w Kantorze Walutowym Alior Banku


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.