Gdzie pojechać na jarmark bożonarodzeniowy? Najlepsze propozycje w Europie

.

Nie ma lepszego sposobu na to, by poczuć nastrój świąteczny niż wycieczka na jarmark bożonarodzeniowy. Wiele europejskich miast ma w swojej tradycji organizowanie wspaniałych kiermaszów. Najbardziej znany jest jarmark wiedeński, ale warte uwagi są także inne jarmarki bożonarodzeniowe. Każdy z nich oferuje niepowtarzalną atmosferę i wyjątkowe doświadczenia. Zobacz, który europejski jarmark bożonarodzeniowy warto odwiedzić.

Numer jeden w Europie: jarmark wiedeński
Jarmark bożonarodzeniowy, a właściwie jarmarki, w Wiedniu to prawdziwa świąteczna perła. Stolica Austrii zimową porą oferuje mnóstwo atrakcji związanych ze świętami, ale najważniejsze to oczywiście przepiękne jarmarki świąteczne, które znajdziemy pod Pałacem Schönbrunn, w ogrodach Belvedere, a także pod ratuszem, na Rathausplatz. Znane są z malowniczych dekoracji i rozświetlonych stoisk, na których znaleźć można wiele rozmaitości – od klasycznych austriackich ozdób choinkowych, po wyśmienite lokalne specjały kulinarne. W tym miejscu tradycja spotyka się z nowoczesnością, a to przyciąga odwiedzających z całego świata.

Jarmark świąteczny – propozycje jarmarków w Niemczech
Także Niemcy chętnie organizują bożonarodzeniowe jarmarki i trzeba przyznać, że wychodzi im to wspaniale. Po Wiedniu, Berlin jest kolejnym „must see” na świątecznej mapie Europy. Dwa główne kiermasze na Boże Narodzenie w niemieckiej stolicy to Alexanderplatz Jarmark i Potsdamer Platz Jarmark. Odwiedzenie pierwszego z nich to świetna okazja, aby poczuć atmosferę niemieckiego świętowania, z kolorowymi stoiskami, ręcznie robionymi upominkami i pysznymi daniami. Nieco inny klimat oferuje jarmark na Potsdamer Platz, który łączy tradycyjny jarmark adwentowy z nowoczesnymi atrakcjami, takimi jak np. lodowisko. Warte uwagi są także targi świąteczne w innych niemieckich miastach. Wyjątkową sławą cieszy się jarmark w Dreźnie oraz pełen uroku jarmark w bawarskiej Norymberdze.

Najlepsze europejskie bożonarodzeniowe jarmarki
Targ bożonarodzeniowy to idealne miejsce, aby kupić ręcznie robione ozdoby choinkowe, unikatowe prezenty pod choinkę i skosztować lokalnych przysmaków. Wiele z nich oferuje również specjalne, lokalne dania oraz napoje, które stanowią istotną część doświadczenia i wprawiają w odświętny, radosny nastrój. Chociaż tradycja organizowania jarmarków z okazji Bożego Narodzenia kojarzy się zwykle z krajami niemieckojęzycznymi, bardzo piękne jarmarki możemy spotkać także w wielu europejskich miastach położonych w innych regionach. Swoich mieszkańców i gości zachwyca co roku czeska Praga, węgierski Budapeszt, chorwacki Zagrzeb czy francuski Strasburg. Warto też zwrócić uwagę na niezwykły jarmark bożonarodzeniowy w Kopenhadze, gdzie w parku Tivoli, z okazji świąt, cała sceneria zamienia się w olśniewającą zimową krainę. Wznoszone są drewniane chatki, które tworzą urocze małe miasteczko. Można w nich kupić unikatowe prezenty i wyroby rękodzielnicze. Jedną z głównych atrakcji jest jazda na łyżwach na zamarzniętym stawie Tivoli, a dodatkowo można podziwiać tam również rzeźby z lodu.

Ważne informacje: do kiedy trwa jarmark i jakie są ceny na jarmarkach bożonarodzeniowych
A jak długo można cieszyć się tymi świątecznymi atrakcjami? Jarmarki bożonarodzeniowe trwają dłużej lub krócej w zależności od miasta. Większość z nich jest otwarta od końca listopada aż do Bożego Narodzenia, a niektóre nawet do Nowego Roku czy wręcz pierwszych dni stycznia. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych miasta, do którego się wybierasz. Ceny na jarmarkach bożonarodzeniowych są rozmaite, ale zazwyczaj można znaleźć coś na każdą kieszeń – od drobnych upominków za kilka euro po bardziej wykwintne wyroby, na przykład ze złota czy srebra. Sprzedawcy zwykle są przygotowani na kupujących nieposiadających gotówki i w większości stoisk można zapłacić kartą. Wystarczy, że wcześniej założysz subkonto walutowe, a wymiana na euro, franki czy korony będzie prosta i bezkosztowa.

Jarmark bożonarodzeniowy w innej odsłonie
Oprócz tradycyjnych jarmarków, wiele miast organizuje również kiermasz adwentowy, np. Salzburg lub jarmark noworoczny, na przykład Wiedeń. Każdy z nich oferuje niepowtarzalną atmosferę i prawdziwe doświadczenie świątecznej radości.

Jarmark bożonarodzeniowy to po prostu magiczne miejsce, które zaprasza do zanurzenia się w świątecznym nastroju i odkrywania lokalnych tradycji. Dla wielu osób to nie tylko miejsce na zrobienie zakupów, ale także okazja do wspólnego spędzenia czasu z bliskimi w okołoświątecznym czasie.