Pomysły na udane ferie z dziećmi za granicą

.

Żeby ferie zimowe z dziećmi były udane, powinny być zaplanowane. I to z głową. To jeden z niewielu momentów w roku, kiedy rodziny mogą odpocząć od codziennej gonitwy. Chętnie za to zastąpią ją gonitwami po plaży lub pościgami narciarskimi. To może być magiczny czas, pełen radości i wspólnych przygód. W górach czy nad morzem? My podpowiadamy różne rozwiązania, wybór należy do Ciebie.

Przez dwa tygodnie stycznia lub lutego – w zależności od województwa – dzieciaki mają wolne od szkoły i w tym czasie ich koleżanki i koledzy z klasy zwykle gdzieś wyjeżdżają. Rodzice dzieci w wieku szkolnym co roku stają przed dylematem, jak zagospodarować ten czas. Można zdecydować się na zwyczajowy wyjazd do babci albo zdecydować się na wspólną eskapadę. W końcu ferie dla rodzin z dziećmi to czas na odpoczynek dla całej rodziny, nie tylko dla pociech. Pytanie pozostaje: gdzie je spędzić, aby wypoczynek był udany? W polskich górach panuje wtedy spory tłok, a ceny nie są okazyjne. Sprawdź nasze pomysły na ferie zimowe z dziećmi!

Ferie za granicą
Między styczniem a marcem temperatura w Polsce oscyluje wokół zera stopni. Ciągnąca się kolejny miesiąc szaruga dla wielu osób jest męcząca i działa przygnębiająco. Wielu rodziców w poszukiwaniu odrobiny słońca decyduje się na ferie za granicą, np. gdzieś na południu Europy lub w którymś z krajów Bliskiego Wschodu. Popularnym wyborem są tak zwane ferie last minute, czyli wyjazd z oferty biura podróży, który akurat sprzedawany jest w niższej, promocyjnej cenie, zwykle na kilka dni przed wylotem. W ten sposób za relatywnie nieduże pieniądze można wypocząć z rodziną w Egipcie, Turcji, czy na wyspach w Grecji, Cyprze czy Malcie. W miesiącach zimowych nadal jest tam ciepło, ale nie upalnie. Temperatura to zwykle od kilkunastu do dwudziestu stopni. Nie zawsze jest to idealna aura do kąpieli w morzu, dlatego często sprzedawane są oferty na ferie z dziećmi, z basenem w cenie pobytu. Przy okazji można skorzystać z hotelowej strefy SPA czy zaplecza sportowego, na przykład kortów tenisowych na świeżym powietrzu czy ścianki wspinaczkowej, chociaż największą atrakcją jest ciepła, słoneczna pogoda. Wiele ośrodków ma w swojej ofercie także ferie z animacjami dla dzieci, z czego na pewno ucieszą się rodzice młodszych pociech.

Ferie nad morzem
Kto ma ochotę spędzić ferie zimowe za granicą, korzystając z uroków słonecznych plaż osłoniętych palmami, kąpiąc się w ciepłym, krystalicznie czystym morzu, wybrać się na snorkeling, nurkowanie, jazdę na nartach wodnych czy leniwie opalać się na piasku, powinien zdecydować się na ferie w ciepłych krajach Azji. Od listopada do marca pogoda na przykład w Tajlandii jest wręcz wymarzona – średnia dzienna temperatura wynosi 26 stopni, a opadów właściwie nie ma. W kolejnych miesiącach gwałtownie rośnie i sięga 40 stopni. Kraje takie jak Tajlandia, Sri Lanka będą idealne na zimowe ferie nad morzem z dziećmi. Z kolei na zwiedzanie oszałamiających zabytków wspaniale nadadzą się Wietnam, Kambodża, Laos, Birma, Malezja, które w okresie polskiej zimy także przywitają gości przyjemnie ciepłą pogodą.

Ferie w Alpach
Ferie we włoskich, francuskich czy austriackich Alpach to zimowy klasyk, a jednocześnie za każdym razem strzał w dziesiątkę – zwłaszcza gdy planujemy ferie z nastolatkiem. To wyjątkowe doświadczenie łączy w sobie kontakt z piękną przyrodą, zabawę na śniegu, sport i… odrobinę magii. Alpy są bardzo malownicze, a do tego obfitują w dobrze przygotowane ośrodki narciarskie. Po zimowych aktywnościach, rodziny mogą schronić się w przytulnych chatkach i pensjonatach, gdzie kubek gorącej gęstej czekolady czy sycące raclette stają się nieodłącznymi elementami wieczornego relaksu.

To niemal idealny wybór na ferie dla rodzin z dziećmi. Infrastruktura do jazdy i wypoczynku jest wymarzona – dla doświadczonych narciarzy długie, malownicze stoki od czasu do czasu przecinane uroczymi barami. Dla młodszych dostępne są specjalne stoki narciarskie oraz szkółki, gdzie dzieciaki mogą zdobywać umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów.

Paradoksalnie, wypad w Alpy własnym samochodem może oznaczać tanie ferie za granicą, zwłaszcza, gdy odpowiednio wcześnie zarezerwujemy nocleg i będziemy mieć własny sprzęt narciarski lub snowboardowy.