Ile wziąć pieniędzy na Majorkę? Ceny na Majorce – praktyczny poradnik

.

Majorka od lat jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez Polaków. Piękne plaże, malownicze miasteczka, błękitna woda i gwarancja słonecznej pogody sprawiają, że trudno się oprzeć urokowi tej hiszpańskiej wyspy. Zanim jednak ruszysz na południe, sprawdź, ile wziąć pieniędzy na Majorkę, jak wygląda kwestia napiwków i co warto kupić na miejscu.

Majorka to naprawdę świetny kierunek, zarówno na leniwe wakacje all inclusive, jak i na aktywne zwiedzanie wyspy. Jednych i drugich możliwości jest bardzo wiele. Na tych, którzy pragną wygody i wypoczynku, czeka mnóstwo cudownych nadmorskich kurortów. Żądni przygód zaspokoją głód przeżyć na świetnie przygotowanych trasach rowerowych czy wyprawach nurkowych bądź snorklingowych. Niezależnie od tego, jaki styl podróży wybierzesz, na pewno nie zabraknie Ci okazji, by przy okazji także dobrze zjeść, kupić ciekawe pamiątki, a przede wszystkim cieszyć się pięknem wyspy. Zobacz, jakie generalnie są ceny na Majorce.

Zobacz także: Podróż poślubna jak z marzeń. Najpiękniejsze kierunki świata.

Majorka – jaka waluta?
Pierwsza ważna sprawa – waluta. Majorka to wyspa z archipelagu Balearów, czyli należąca do Hiszpanii. Obowiązującą walutą na Majorce jest więc euro, tak samo jak w części kontynentalnej. Jeśli zastanawiasz się, jaka waluta będzie potrzebna na miejscu – odpowiedź jest prosta: euro. Zdecydowana większość miejsc akceptuje płatności kartą, ale na wszelki wypadek warto mieć przy sobie trochę gotówki na drobne wydatki, np. jeśli zdecydujesz się pójść na targ po pamiątki z Majorki lub gdy zechcesz zostawić kelnerom napiwki. Hiszpania jest pod tym względem elastyczna. Napiwki nie są obowiązkowe, a zwyczajowa kwota doliczana do rachunku to 5-10% jego wartości.

Czy Majorka jest droga?
To pytanie pojawia się bardzo często: czy na Majorce jest drogo? Odpowiedź brzmi: to zależy, gdzie i kiedy. Jest tam wiele kurortów (popularnych zwłaszcza wśród osób zarabiających w funtach i euro) oraz miejsc bardzo intensywnie eksploatowanych przez turystów – tam możesz spodziewać się dość wysokich cen. Natomiast w miasteczkach i wsiach położonych w głębi wyspy ceny w sklepach czy kawiarniach są dość zbliżone do polskich. Jeśli planujesz wizytę w stolicy wyspy, Palma de Mallorca, musisz liczyć się ze stawkami takimi, jakie obowiązują w największych polskich miastach. Ale w szczycie sezonu ceny na Majorce są wyraźnie wyższe niż wiosną czy jesienią, a kurorty turystyczne potrafią mocno podbić stawki w restauracjach i sklepach.

Czytaj także: Gdzie na wakacje w lutym: przewodnik po kierunkach pełnych słońca.

Majorka – ceny jedzenia
Ile kosztuje jedzenie na Majorce? Ceny jedzenia na Majorce w supermarketach są zbliżone do polskich – chleb kosztuje około 1,5 euro, woda mineralna 1 euro, lokalne sery można kupić już od 2,5 euro za kawałek. Majorka ceny w sklepach ma więc umiarkowane, a wiele lokalnych produktów można kupić nawet taniej niż w Polsce.

A jak wyglądają na Majorce ceny w restauracjach? Śniadanie w kawiarni to około 5-7 euro, a kawa kosztuje średnio 1,50-3 euro. Lunch w popularnym barze (tzw. menu del día) można zjeść już za 10-15 euro, a kolacja w przyzwoitej restauracji kosztuje od 20 do 40 euro za osobę. Jeśli szukasz kulinarnych wrażeń na najwyższym poziomie, możesz udać się do jednej z kilku restauracji z gwiazdkami Michelin. Tam ceny są bardzo wysokie, a cena wizyty może być liczona w setkach euro za osobę.

Czytaj także: Czeskie potrawy? Nie ma sprawy! Podpowiadamy, co warto zjeść w Czechach.

Ile wziąć pieniędzy na Majorkę?
Przejdźmy do konkretów. Ile wziąć pieniędzy na Majorkę na tydzień? Jeśli planujesz wyjazd na własną rękę, warto przygotować około 50-70 euro dziennie na osobę. Ta kwota obejmuje posiłki w lokalnych restauracjach, transport publiczny, drobne zakupy i wstępy do atrakcji. W sumie daje to około 400-500 euro na tydzień, przy założeniu umiarkowanego tempa zwiedzania i codziennych, podstawowych wydatków. Jeżeli planujesz wynająć samochód lub częściej korzystać z płatnych atrakcji, warto doliczyć dodatkowe 100-200 euro.

Ile wziąć pieniędzy na Majorkę all inclusive? W tym przypadku budżet może być znacznie niższy – około 150-200 euro na tydzień. Taka kwota spokojnie wystarczy na kawy, lody, pamiątki, lokalne wycieczki czy spontaniczne przyjemności poza hotelem. Warto mieć jednak trochę zapasu – szczególnie jeśli planujesz samodzielne zwiedzanie wyspy lub korzystanie z transportu publicznego.

Co kupić na Majorce?
Teraz czas na prawdziwe przyjemności, czyli to, co uwielbiają wszystkie dzieci i większość dorosłych. Prezenty dla siebie oraz najbliższych! Drobne oraz te większe, przypominające o wakacyjnym czasie beztroski cieszą jeszcze bardziej. Jakie pamiątki przywieźć z Majorki?

Typowe pamiątki z Majorki to ręcznie robione kosze, ceramika, biżuteria z Manacor (słynne sztuczne perły) oraz tradycyjne wachlarze. Popularną pamiątką są także… produkty spożywcze: oliwki, oliwa, turrón, czyli nugat z migdałami, sery, chorizo, przyprawy itd.

Co opłaca się kupić na Majorce? Perfumy! Ceny perfum na Majorce są bardzo korzystne, podobnie jak innych markowych kosmetyków. Jest tak dlatego, że producenci zabezpieczają się na wypadek wahania kursu euro i okazuje się, że to w naszym kraju jest zdecydowanie drożej.

Ceny – Majorka, czyli co jeszcze warto wiedzieć
Podsumowując: ile kosztuje tydzień na Majorce? Realny koszt takiego pobytu to ok. 800-1200 euro na osobę, w zależności od stylu podróżowania. Planując budżet, nie zapomnij o opłacie klimatycznej, która obowiązuje odwiedzających wyspę. Taki podatek turystyczny Majorka pobiera w hotelach, pensjonatach itp. od wszystkich osób powyżej 16. roku życia. Jego wysokość zależy od kategorii hotelu oraz sezonu i wynosi od 0,55 do 4,4 euro za osobę za dobę. Płatności dokonuje się bezpośrednio w hotelu, najczęściej przy zameldowaniu lub wymeldowaniu. Co jeszcze warto wiedzieć przed odwiedzeniem tej malowniczej wyspy? Jak przed każdą podróżą, warto się wcześniej ubezpieczyć np. od utraty bagażu lub kosztów leczenia za granicą, zwłaszcza jeśli planujesz uprawiać sporty. Dobrze jest też zadbać o finanse, aby na miejscu nie przepłacać za przewalutowanie czy wyjęcie gotówki z bankomatu. Najwygodniejszym rozwiązaniem bez wątpienia będzie karta wielowalutowa, która automatycznie rozpozna walutę płatności, a środki na pokrycie transakcji wymienisz po atrakcyjnych kursach w Kantorze Walutowym Alior Banku. Tak, aby na miejscu nic nie zaprzątało twojej głowy… poza pięknem krajobrazu!

Czytaj także: Tanie bilety lotnicze: Gdzie i jak szukać najlepszych okazji.
Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.

Karta umożliwia płatności w blisko 160 walutach obsługiwanych przez organizację płatniczą Mastercard. Karta wielowalutowa Kantoru Walutowego automatycznie rozpoznaje walutę i dobiera odpowiedni rachunek walutowy do realizacji płatności kartą. Transakcje realizowane w 21 walutach dostępnych w Kantorze Walutowym rozliczane są bezpośrednio z rachunku waluty transakcji. Jeśli na rachunku waluty płatności będą niewystarczające środki lub brak rachunku waluty płatności, rozliczenie płatności nastąpi na zasadach opisanych w Regulaminie Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych, który jest dostępny na stronie Kantoru Walutowego w zakładce Dokumentacja.