Aktualny kurs GBP

Funt szterling, czyli waluta najwyższej próby

Kurs funta odgrywa bardzo istotną rolę w życiu Polaków, choć nie jest to nasza waluta. W 2004 r., gdy nasz kraj wszedł do Unii Europejskiej, a Brytyjczycy otworzyli przed nami swój rynek pracy, Polacy zaczęli masowo emigrować do Wielkiej Brytanii. Do dziś na Wyspach mieszka około 750 tys. naszych rodaków i stanowią oni drugą, po Indiach, największą grupę narodową. Z tego powodu funt na zł jest przeliczany wielokrotnie, a od tego po ile jest funt zależy jakość życia nie tylko tych, którzy wyjechali, ale nierzadko także ich rodzin.

Powód masowej emigracji do Wielkiej Brytanii był najczęściej jeden – ekonomiczny. Pracy było duża, a na Wyspach obowiązuje jedna z najsilniejszych walut na świecie – funt szterling, zwany zazwyczaj funtem brytyjskim. Wysoki kurs GBP w przeliczeniu na złote powodował, że nasi ciężko pracujący rodacy mogli żyć na przyzwoitym poziomie na emigracji, jednocześnie mocno finansowo wspierać rodziny, które pozostały w kraju. Wtedy nagminne stało się sprawdzanie w kantorach aktualnego kursu funta, ale także porównywanie, ile kosztuje funt brytyjski w różnych placówkach. Przy większych kwotach nawet drobne różnice miały znaczenie.

Brytyjski funt, czyli historia waluty

Funt szterling, powszechnie znany jako funt brytyjski (GBP), jest jedną z najstarszych i najbardziej wpływowych walut na świecie. Aby odróżnić jednostkę wagi (również funt) od jednostki pieniężnej, dodano słowo „sterling”, co w przypadku srebra można przetłumaczyć z angielskiego jako „najwyższej próby”, ponieważ kiedy w 1158 r. król Henryk II wprowadził funty, były one wymienialne na srebro, a zwrot sterling silver oznaczał srebro najwyższej próby. Do 15 lutego 1971 r. funt dzielił się na 240 pensów lub na 20 szylingów. Po przejściu w 1971 r. waluty na system dziesiątkowy, pens z racji różnicy wartości był początkowo nazywany nowym pensem. Obecnie funt dzieli się na 100 pensów. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2 oraz banknoty £5, £10, £20, £50, £100 (tylko w Szkocji i Irlandii Północnej).

Kurs funta w kantorach, a dlaczego nie gwinei?

W miarę stabilny kurs funta brytyjskiego powoduje, że ta waluta należy do grupy pięciu twardych walut finansowego świata. Poza nią w tym elitarnym klubie są dolar amerykański, unijne euro, frank szwajcarski i japoński jen. Brytyjski funt jest też jednocześnie najstarszą walutą świata pozostającą nadal w użyciu. Nic dziwnego, że Brytyjczycy nie chcieli przyjąć euro. Swego czasu w Wlk. Brytanii w obiegu znajdowały się też gwinee. Gwinea była pierwszą maszynowo bitą złotą moneta angielską. Nazwę zyskała dzięki temu, że większość tych monet bito ze złota pochodzącego z Wybrzeża. Pierwsze gwinee wybito za rządów króla Karola II w 1663 r., a ostatnie egzemplarze powstały w 1813 r.

W gwineach podawało się zwyczajowo ceny towarów luksusowych. Po przejściu brytyjskiego systemu monetarnego na system dziesiętny gwinea jako jednostka obrachunkowa straciła na znaczeniu.

Po ile funt brytyjski?

Kurs funta na zł jest często sprawdzanym przez Polaków notowaniem walutowym. Kurs GBP/PLN przeżywa wzloty i upadki, ale od dobrych kilkunastu lat oscyluje w granicach od 4 do 6 zł za jednego funta. Oczywiście zdarzały się w tym czasie momenty, w których pytanie „po ile jest funt brytyjski” przyprawiało Polaków o zawrót głowy, bo kurs GBP PLN przebijał 7 złotych. To był mniej więcej ten sam czas, gdy Polacy gremialnie ruszyli na Wyspy w poszukiwaniu lepszego życia, czyli wiosną 2004 r. Wymiana funta i jego kurs poszybowały w górę, trochę na skrzydłach entuzjazmu naszych rodaków.

Ile kosztuje funt brytyjski dzisiaj?

W ostatnich latach kurs funta był bardziej labilny niż do tego przywykliśmy. Tak jak inne waluty kurs GBP jest ściśle związany z wydarzeniami politycznymi i gospodarczymi, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Na to, ile kosztuje brytyjski funt wpływa przede wszystkim polityka banku centralnego Anglii, poziom PKB oraz stopy bezrobocia, a w ostatnich latach Brexit i relacje handlowe między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Odejście z Unii Europejskiej wywołało niepewność i negatywne spekulacje dotyczące gospodarki brytyjskiej, co przełożyło się na spadek kursu funt brytyjski PLN. Jednak po okresie początkowych turbulencji funt brytyjski – kurs waluty dokładnie – zaczął się stabilizować i umacniać, co dla wielu osób zarabiających w funtach, a wydających w złotówkach, które każdego dnia sprawdzały, ile dzisiaj kosztuje funt brytyjski, przyniosło zapewne sporą ulgę.

Na to, ile kosztuje funt wpłynęło też ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19. Firmy i inwestorzy zaczęli odzyskiwać zaufanie do brytyjskiej gospodarki, co przyczyniło się do umocnienia waluty i wzrostu kursu GBP, a co za tym idzie również chętniej dochodziło do wymiany funta na zloty.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.