Aktualny kurs HUF

Kurs forinta węgierskiego (HUF), czyli ile zapłacimy za „florino d'oro”

Węgry swego czasu przeżyły małą monetarną rewolucję. Patrząc z perspektywy historycznej, nie tak dawno, bo zaledwie przed 1946 rokiem sprawdzalibyśmy, nie jak kształtuje się kurs forinta, ale ile kosztuje… pengő.

Już w XIII wieku Węgrzy dysponowali własną walutą, czyli forintem, początkowo zwanym złotym florenem (guldenem). Złote monety bito na wzór monet wybijanych we Florencji. Stąd nazwa – floren, czyli tytułowe florino d’oro. Dopiero po kilku wiekach floren stał się dla Węgrów swojsko brzmiących forintem.

Forinty – złote monety

Złote monety zaczęto bić już za panowania Ludwika Węgierskiego, który rządził krajem od 1342 do 1382 r. Ludwik Węgierski był też ojcem polskiej królowej Jadwigi, a między 1370 – 1382 także królem Polski. Węgry mogły pozwolić sobie na bicie złotej monety, ponieważ za czasów ojca Ludwika Węgierskiego, czyli króla Karola Roberta na Węgrzech odkryto łatwo dostępne, a co najważniejsze olbrzymie pokłady złota.

W 1325 r. król Karol Robert wydał dokument zezwalający na otwarcie kopalni w Aranyosbánya (dzisiejsza Baia de Arieș w Rumunii). Król sprowadził też doświadczonych czeskich górników, a sama górnicza osada podlegała wyłącznie jego jurysdykcji. Górnicy otrzymali na własność ziemie położone w okolicy planowanego szybu kopalnianego. W zamian mieli przekazywać władcy jedną ósmą wszystkich dochodów, ale pomiarów wydobycia i jakości pozyskiwanego kruszcu dokonywał królewski urzędnik. Dla Królestwa Węgier nastały wtedy dosłownie złote czasy.

Forint kurs miał w tych czasach zapewne wysoki, skoro średniowieczne monety, wybijane z prawie 24-karatowego złota (było to dokładnie 23,75 karata) ważyły 3,5 grama. Przyjmując, że 1 gram złota próby 958 (odpowiednik 23 karatów) kosztuje ok. 270 zł można założyć, że ówczesny przelicznik forintów na zł daje prawie 950 zł.

Przelicznik forinty na węgierskie korony

Złote forinty emitowano jeszcze za czasów króla Macieja Korwina, panującego w latach 1458–1490 (jego wizerunek widnieje na banknocie 1000 HUF). Za czasów korony austro-węgierskiej oficjalnym środkiem płatniczym była korona austriacka. Forint pojawił się jednak ponownie, czyli w 1868 r., po przekształceniu Cesarstwa Austriackiego w monarchię austro-węgierską. Był wówczas odpowiednikiem austriackiego guldena, bazującym na srebrze. Jednak po rozpadzie monarchii austro-węgierskiej, do czego doszło w 1918 r. po zakończeniu I wojny światowej, forinty przestały obowiązywać. Ich miejsce zajęła korona węgierska, która mocno ucierpiała w latach 20. ubiegłego wieku. Dlatego została zastąpiona w 1926 r. pengő (z węg. brzęczący), które równo 20 lat później ustąpiło miejsca sprawdzonemu forintowi.

Pengő „poległo” za sprawą niewyobrażalnej hiperinflacji, która była efektem kryzysu gospodarczego wywołanego przez II wojnę światową. Wystarczy powiedzieć, że w czerwcu 1946 r. za 1 dolara należało zapłacić 460 000 000 000 000 000 000 000 000 000 pengő. Tak, liczba zer się zgadza. Aby ratować sytuację, władze zdecydował się na denominację i ponownie wprowadzenie forinta węgierskiego. Kurs nowej waluty był dużo bardziej stabilny, przede wszystkim dzięki odzyskaniu złota, które zostało wywiezione w trakcie wojny i międzynarodowym pożyczkom.

Kurs forinta do złotego

Po tych, jak widać licznych, monetarnych perturbacjach, wybierając się np. nad Balaton sprawdzamy w kantorach i na stronach banków nie wartość pengő, ale ile przypadnie forintów na PLN.

Węgry są bowiem od dekad jednym z ulubionych celów wakacyjnych wycieczek Polaków. Nie od dziś wiadomo, że „Polak Węgier dwa bratanki”. Po chwilowym zachłyśnięciu się bardziej egzotycznymi możliwościami, na nowo odkrywamy zalety kuchni węgierskiej, przyjemnego klimatu i cudownie ciepłej wody węgierskiego morza, czyli Balatonu. Do każdego wyjazdu warto się jednak przygotować, przede wszystkim od strony finansowej. Węgry nie wprowadziły euro i obowiązującą walutą tego kraju jest w dalszym ciągu forint.

Forint węgierski – kurs powoli słabnie

Kurs forinta do złotego w ostatnich latach ulegał sporym wahaniom. Ceny na Węgrzech są dziś podobne do tych obowiązujących w Polsce, a drożej jest przede wszystkim w miejscowościach letniskowych, np. takich jak Balatonfured, Tihany, Siofok czy Keszthel. Kto nie chce, by zaskoczył go „paragon grozy”, ten powinien sprawdzić, wpisując np. w wyszukiwarkę hasła: „HUF kurs”, „forinty na złotówki”, bądź „kurs HUF na PLN”. W ten sposób łatwo się przekonać, jaki jest danego dnia przelicznik zł na forinty.

Wpisz „kurs HUF/PLN”, czyli jak szybko sprawdzić cenę

Sprytnym rozwiązaniem, by dowiedzieć się, ile zapłacimy za daną atrakcję, choćby budapesztańskie termy czy lawendowy miód, jest też wydanie polecenia wyszukiwarce „przelicz forinty na złotówki” z podaniem konkretnej kwoty. Kurs forinta do PLN w kantorach i bankach może się różnić. Nie są to jednak duże różnice. Mają znaczenie dopiero przy bardzo dużych kwotach. Jadąc na wakacje, nawet najdroższe, nikt raczej nie planuje aż tak dużych zakupów, by różnice w wymianie złotówek na forinty były istotne. Inna rzecz, że według informacji podanej przez Węgierską Agencję Turystyczną w 2020 r. nasi rodacy wydali na węgierskie usługi hotelowe równowartość ponad 39 mln zł.

Forinty na złote przeliczają też Węgrzy, przyjeżdzający do naszego kraju, przede wszystkim turystycznie. W 2018 r. na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przeprowadzone zostało badanie „Wizerunek Polski i Polaków na Węgrzech”. Z zebranych danych wynika, że połowa mieszkańców Węgier uważa Polskę za atrakcyjną destynację turystyczną. Nieco mniejszy odsetek (28%) planuje odwiedziny naszego kraju w okresie najbliższych 3 lat.

Sprawdzamy kurs HUF, a nie ft

Chcąc się dowiedzieć, jaki jest kurs forinta w kantorach stacjonarnych lub na stronie banku, musimy znaleźć kurs HUF. To oznaczenie forinta w formacie ISO 4217 („HUF”). Pochodzi ono od anglojęzycznej nazwy tej waluty, czyli „hungarian forint”. Na terenie Węgier można również spotkać oznaczenie „Ft”, jednak rzadko jest ono widywane poza krajem. Warto wiedzieć, że forint węgierski dzieli się na 100 fillérów, które z powodu niskiej wartości zostały wycofane z obiegu. Podobnie jak monety o nominale 1 oraz 2 forintów, które przestały funkcjonować na rynku w 2008 roku. W efekcie monetą o najmniejszym nominale jest 5 forintów, a największym – 200 forintów. Nominały węgierskiej waluty potrafią zaskoczyć osoby, które wymieniając forinty na złotówki lub w drugą stronę, dostają do ręki np. banknot o wartość 20 tys. forintów.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.