Aktualny kurs CHF

Kurs franka, ile wynosi dzisiaj?

Najpierw ruszyły pożyczki na zakup samochodów. Już w 1996 r. banki oferowały pożyczki we franku szwajcarskim klientom zainteresowanym kupnem samochodu. Kurs franka szwajcarskiego był stabilny, o co dbał Szwajcarski Bank Narodowy, w efekcie czego w latach 2001 – 2003 prawie 2/3 wszystkich pożyczek na zakup samochodu udzielono we frankach szwajcarskich.

Potem pojawiły się kredyty hipoteczne. W latach 2006-2008 zainteresowanie kredytem hipotecznym udzielanym w szwajcarskiej walucie było olbrzymie. Kurs CHF/PLN był niezwykle korzystny, a sytuacja wydawała się pewna i bezpieczna. Idealna dla zobowiązania, które miało trwać wiele lat, nawet 30 czy 40.

Kryzys przyszedł w 2008 r. i choć jego źródłem był krach na rynku amerykańskim, odbił się bardzo mocno na europejskiej gospodarce, rykoszetem uderzając także w średni kurs franka. W styczniu 2015 r. Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się znieść ograniczenie CHF kurs względem euro (do tego czasu frank nie mógł kosztować więcej niż 1,20 euro). Sytuacja kredytobiorców diametralnie się zmieniła. Nic dziwnego, że wielu tzw. frankowiczów, z drżeniem serca sprawdza każdego ranka, jaki jest kurs franka dzisiaj. Dla milionów Polaków odpowiedź na pytanie, jaki jest aktualny kurs franka ma ekstremalnie ważne znaczenie.

W tej sytuacji zaskakujące jest to, jak niewiele wiemy, o samej walucie. Szwajcaria wielu osobom kojarzy się z solidnością, precyzją i gospodarnością. Niewiele osób jednak wie, że frank szwajcarski jest jedną z najmłodszych walut na świecie.

Jaki jest kurs franka, czyli od czego się zaczęło

Pierwsza szwajcarska waluta, frank szwajcarski, została wprowadzona dopiero w połowie XIX wieku. Wcześniej każdy kanton miał prawo emisji własnych pieniędzy, co zmieniło się po 1798 r., gdy została utworzona Republika Helwecka. Pojawiła się wówczas potrzeba ujednolicenia systemu monetarnego. Władze republiki wprowadziły walutę bazującą na talarze berneńskim, ta jednak nie utrzymała się długo, m.in. z powodu licznych zawirowań natury politycznej. Ostatecznie, w 1850 r. do życia powołany został frank szwajcarski. jedynym upoważnionym organem do emisji tego środka płatniczego był rząd federalny.

W 1865 r. Szwajcaria została członkiem Łacińskiej Unii Monetarnej. Poza nią znalazły się w niej również: Francja, Belgia, Włochy i Luksemburg. Wymienione państwa postanowiły, że wprawdzie pozostaną przy swoich walutach narodowych, ale będą one bazować na kursie franka francuskiego. Podjęły też decyzję, że kursu wymiany walut krajów unijnych będzie sztywny 1:1. Dla tych walut ustalono także parytet złota i srebra. Unia przetrwała do 1927 r.

Wymiana franka z francuskiego na szwajcarskiego

Szwajcaria przez wiele lat nie biła własnych monet. Wyręczały ją w tym mennice francuskie. Dopiero wojna francusko-pruska spowodowała, że Helweci zaczęli sami bić własną monetę, uruchamiając mennicę w Brnie. Wówczas też powstał Szwajcarski Bank Narodowy. W roku 1945 Szwajcaria dołączyła do systemu z Bretton Woods. Ustalone zostały następujące kursy walutowe: 1 USD = 4,30521 CHF oraz 1 CHF = 0,206418 g złota (od 1949 1 USD = 4,375 CHF, 1 CHF = 0,203125 g złota). Jeden frank szwajcarski dzieli się na sto rappów albo centymów, w zależności od kantonu. Podczas II wojny światowej frank szwajcarski był jedną z najbardziej poszukiwanych walut ze względu na swoją stabilność. Wiele osób i instytucji z innych krajów przenosiło swoje aktywa do Szwajcarii, co spowodowało wówczas znaczący wzrost aktualnego kursu franka szwajcarskiego.

Kurs CHF/PLN

Kurs franka do złotówki to jedna z tych par walutowych, o którą dziś często pytamy w kantorach lub sprawdzamy ją internecie. Średni kurs franka szwajcarskiego przez wiele lat wyglądał bardzo podobnie i oscylował wokół 2-3 złotych. O tym, co nastąpiło później uczą się dziś studenci ekonomii. Kurs franka do PLN zanotował swoje historyczne minimum na przełomie lipca i sierpnia 2008 r., na poziomie 1,9540 zł za franka. Kilka tygodni później światem finansów wstrząsnął upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers, a zaraz potem globalny kryzys finansowy. Pół roku później frank szwajcarski kosztował już 3,33 zł, a dziś to marzenie wielu zadłużonych w tej walucie Polaków. Latem 2011 r. kurs helweckiej waluty osiągnął już pułap 4 złotych. W kolejnych latach utrzymywał się w szerokim przedziale 3,30-4,20. Nie był to jednak koniec wzrostów, bowiem jesienią 2022 r. przebił na moment psychologiczną barierę 5 złotych. Kurs franka dziś nie jest więc tak łatwy do przewidzenia jak jeszcze 15 lat temu. Znajdują się tacy, którzy śledzą kurs franka na żywo i tacy, którzy często pytają o kurs franka w kantorach. Każdy powinien przed jakąkolwiek decyzją związaną z zakupem lub sprzedażą waluty sprawdzić kurs franka szwajcarskiego online.

Frank szwajcarski w zasadzie od początku swojego istnienia jest walutą silną i stabilną. Uznawany za jedną z najbezpieczniejszych walut na świecie. Wiele osób poszukuje franków jako formy bezpiecznej przystani w okresach niestabilności finansowej. Przy pewnej dozie szczęścia można jeszcze w szwajcarskim sklepie otrzymać resztę, gdzie wśród innych zawieruszy się 10 rappenów, wybitych jeszcze w roku 1879 r. Szwajcarzy nie widzieli powodu, by zmienić wzór, a więc moneta wybita ponad 140 lat temu pozostaje legalnym środkiem płatniczym.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.