Kursy językowe za granicą czy to ma sens?

.

Kurs językowy za granicą to sposób na intensywną naukę języka obcego połączony z wyjazdem do innego kraju. Jakie są zalety takiego rozwiązania i u kogo sprawdzi się najlepiej?

Kursy językowe za granicą cieszą się od lat bardzo dużą popularnością. W ofertach można przebierać, ale ponieważ nie jest to mały wydatek, warto zastanowić się nad tym, czy takie rozwiązanie zawsze ma sens. Wybór odpowiedniego kursu może być wyzwaniem, dlatego postaramy się podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Zagraniczne kursy językowe – czemu służą?
To nie tylko doskonała okazja do nauki języka, ale również niezapomniana przygoda i szansa na poznanie nowych ludzi i zupełnie innych kultur. Przewagą takiego rozwiązania nad kursem stacjonarnym jest bez wątpienia jego intensywność. Nauka wybranego języka trwa kilka godzin dziennie, zwykle przez minimum tydzień lub kilka tygodni, a ponadto od razu można wykorzystać nowo nabyte umiejętności w praktyce. Konwersacje z innymi uczestnikami kursu lub z mieszkańcami danego kraju: w kawiarni, sklepie, muzeum są po prostu bezcenne w nauce nowego języka.

Kursy językowe za granicą dla młodzieży
Kursy językowe za granicą dostępne są dla osób w każdym wieku, zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, a także na każdym poziomie zaawansowania. Młodzież może skorzystać z wakacyjnych kursów językowych, które łączą naukę języka z rozwijaniem pasji, rozrywką i zwiedzaniem. W zależności od wybranej oferty podczas kursu mogą być organizowane wycieczki do interesujących miejsc w okolicy. To świetna okazja, aby zobaczyć kawałek świata i poznać rówieśników z różnych zakątków globu! Warto dodać, że kursy językowe dla młodzieży często odbywają się w atrakcyjnych miejscach, takich jak Malta, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone.

Czytaj także: Zarabiasz w obcej walucie? Niech zdrowy rozsądek nie będzie Ci obcy

Kurs językowy za granicą dla dorosłych
Pełnoletni i samodzielni uczniowie mogą wybrać kursy o różnym stopniu intensywności i dopasować je do swoich potrzeb i celów. Mogą wybierać pomiędzy kursami ogólnojęzykowymi, biznesowymi, przygotowującymi do egzaminów państwowych lub zawodowych i wieloma innymi. W ich przypadku często mniej istotny jest aspekt towarzyski i rozrywkowy takiego wyjazdu, a bardziej czasowy, gdyż zwykle mają oni już pewne zobowiązania i nie mogą przeznaczyć na naukę aż tyle czasu co licealiści czy studenci.

Kurs językowy za granicą - angielski, ale nie tylko
Kursy językowe organizowane są w wielu krajach na całym świecie. Najpopularniejsze kierunki to:
  • Anglia – idealne miejsce do nauki języka w jego naturalnym środowisku i w ogromnej liczbie odmian. Podczas kursu w Londynie i w Birmingham można mieć wrażenie, że uczymy się zupełnie innego języka niż ten, który pamiętamy ze szkoły.
  • Malta – słoneczna wyspa, gdzie można połączyć naukę języka z wypoczynkiem nad morzem, surfingiem i innymi atrakcjami wodnymi. Często organizowane są tu wakacyjne kursy językowe dla młodzieży za granicą, a przybywają na nie uczniowie z wielu zakątków świata. 
  • Niemcy – doskonały wybór dla osób, które chcą nauczyć się języka sąsiadów i poznać ich kulturę. Często taki kurs połączony jest ze zwiedzaniem tego jakże bardzo zróżnicowanego kraju, gdzie każdy region zadziwia lokalnymi zwyczajami i ofertą kulinarną.
  • Hiszpania – wspaniałe miejsce do nauki języka i poznania kultury iberysjkiej. Kursy językowe wakacyjne za granicą cieszą się w tym miejscu dużą popularnością. Sprzyja temu z pewnością pogoda i atrakcyjny turystycznie region.
  • Francja – to świetna opcja dla osób, które mogą uczyć się języka nie tylko w wakacje. Paryż zachęca niezliczoną liczbą miejsc, których obejrzenie jest wręcz obowiązkiem. Przez cały rok można uczyć się i sprawdzać swoje postępy w lokalnych winiarniach oraz licznych muzeach.
Ile kosztuje kurs językowy za granicą
Cena kursu językowego za granicą zależy od wielu czynników, takich jak:
  • Kierunek, czyli miejsce, w którym będziemy stacjonować. Cena kursu jest ściśle skorelowana z poziomem życia w danym kraju i jego zamożnością. Stąd też kurs języka francuskiego będzie zdecydowanie droższy w Szwajcarii niż na Korsyce.
  • Czas trwania kursu – z jednej strony im dłuższy kurs, tym więcej zapłacimy za pobyt, ale znaczenie ma także jego intensywność, bo jeśli dzienna liczba godzin nauki będzie większa – wówczas za czas nauczyciela organizator będzie musiał również zapłacić więcej.
  • Rodzaj kursu – specjalistyczne, wzbogacone fachową wiedzą i nauczycielami z doświadczeniem w danej branży są droższe niż kursy standardowe.
  • Zakwaterowanie – tu cena będzie zależeć od miejsca i jakości kwaterunku. Można znaleźć oferty, w których samodzielnie zapewniamy sobie miejsce pobytu, a organizator zajmuje się przygotowaniem programu całego kursu i jego realizacją. Wówczas każdy śpi tam, gdzie mu odpowiada.

Czy da się znaleźć tanie kursy językowe za granicą?
W zależności od wyboru powyższych zmiennych, można znaleźć niedrogie opcje, chociaż standardowo ceny kursów językowych za granicą dla dorosłych wahają się od kilku tysięcy złotych za tygodniowy kurs do kilkunastu tysięcy złotych za miesięczny kurs. Kursy językowe dla młodzieży za granicą są zazwyczaj tańsze, a ich ceny wahają się od kilku tysięcy złotych za dwutygodniowy kurs do kilkunastu tysięcy złotych za miesięczną naukę z zakwaterowaniem.

Opłaty za sam kurs to nie jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, decydując się na tę formę nauki języka. Warto wliczyć w budżet także koszt pobytu na miejscu – od opłat za mieszkanie (jeśli organizujemy je samodzielnie), przez jedzenie, pamiątki, nawet po codzienną poranną kawę czy wynajem samochodu. Dobrze jest się do tego przygotować. W Kantorze Walutowym Alior Banku do wyboru masz 21 walut.. Nie zapłacisz nic za przewalutowanie – wystarczy, że środki przelejesz na konto w PLN i dokonasz przewalutowania, wszystkie płatności na miejscu wykonasz wygodnie kartą wielowalutową. To proste jak „one, two, three”!

Czytaj także: Praca zdalna za granicą. Podatki, ZUS i forma zatrudnienia
Karta umożliwia płatności w blisko 160 walutach obsługiwanych przez organizację płatniczą Mastercard. 0 zł za pierwszą wypłatę z bankomatu w miesiącu, druga i każda kolejna w danym miesiącu 9 zł. Szczegóły dotyczące opłat znajdują się w Taryfie Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych która znajduje się w zakładce Dokumentacja.