Tak jak kiedyś otwarcie rynków pracy w Unii Europejskiej umożliwiło wielu osobom rozpoczęcie kariery za granicą, tak niedawno upowszechnienie pracy zdalnej dało nam szanse na zarobkowanie z Polski, ale w obcych walutach. Najpopularniejszy, lecz nie jedyny wariant to praca zdalna, zarobki w euro. Pamiętaj, że wypłata w euro na polskie konto, podobnie jak w dolarach czy funtach może być bardziej lub mniej korzystna. Zobacz, co zrobić, aby się nie przeliczyć.
Wypłata wynagrodzenia w walucie obcej
Po pierwsze, wyjaśnijmy, że rozwiązanie praca w Polsce, zarobki w euro może oznaczać dwie różne rzeczy. Pierwsza z nich to przypadek firm międzynarodowych z oddziałami w naszym kraju lub firm polskich działających na rynkach zagranicznych, które mogą wypłacać swoim pracownikom wynagrodzenie w euro lub innej obcej walucie. Może się to odbywać jedynie za zgodą obu stron, czyli pracodawcy i pracownika. Taka sytuacja jest dokładnie uregulowana przepisami prawa, z czego dla pracownika kluczowy jest sposób przeliczania wynagrodzenia ze złotego na euro. Nie ma tu żadnej dowolności, gdyż obowiązuje wówczas kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania operacji.
Druga sytuacja – otrzymywanie wynagrodzenia w obcej walucie, podczas, gdy mieszka się w Polsce – jest najczęściej związana
z pracą zdalną dla firmy znajdującej się za granicą. Bez względu na to, czy są to zarobki w dolarach, pensja w euro czy wynagrodzenie w innej obcej walucie, to może być atrakcyjna opcja dla pracowników zatrudnionych w Polsce. Główne korzyści to zazwyczaj różnica między (wciąż niższymi) kosztami życia nad Wisłą a relatywnie dużą siłą nabywczą na przykład
funta czy koron szwedzkich.
Czytaj także: Za granicą taniej? Subskrypcje i gry za ułamek ceny
Pensja w euro w Polsce – czy warto?
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wypłacie wynagrodzenia w walucie obcej, warto dokładnie policzyć koszty, które to rozwiązanie generuje. Są one związane z przewalutowaniem pensji oraz możliwością podwójnego opodatkowania tego rodzaju dochodów. Należy także wliczyć koszty ubezpieczenia społecznego. Czy warto wybrać tę opcję, zależy od kilku czynników, w tym:
- rodzaju waluty;
- wysokości zarobków;
- innych ustaleń z pracodawcą.
Zarobki w euro mogą być korzystne ze względu na stabilność tej waluty i uniknięcie dużych wahań kursowych. Inaczej rzecz się będzie miała wtedy, gdy kurs danej waluty jest narażony na duże wahania, jak choćby w przypadku popularnych wśród polskich pracowników koron norweskich czy szwedzkich.
Pobieranie wynagrodzenia w koronach norweskich (
NOK) oznacza, że nigdy nie wiadomo, ile dokładnie złotych uda się kupić. Gospodarka norweska jest w dużej mierze oparta na handlu ropą naftową, a więc silnie zależy od jej ceny. Pomimo tego rynek pracy w Norwegii pozostaje atrakcyjny dla Polaków, zarówno jako pracowników sezonowych, jak i stałych. Można tu liczyć na stosunkowo wysokie wynagrodzenie oraz stabilną sytuację gospodarczą.
Podobnie ma się sprawa z otrzymywaniem wynagrodzenia w koronach szwedzkich (
SEK), przez lata uznawanego za stabilną walutę. Szwecja znana jest z wysokich standardów życia i relatywnie wysokich płac, co sprawia, że wynagrodzenie w koronach szwedzkich może być atrakcyjne dla wielu osób z Polski. Jednakże, w ciągu ostatnich lat kurs szwedzkiej korony wyraźnie osłabł – nie tylko w stosunku do złotego, ale też do euro. Dlatego za każdym razem, przed podjęciem decyzji o wypłacie w walucie obcej, warto dokładnie przemyśleć, czy będzie to opłacalne.
Jak przeliczyć wynagrodzenie w walucie obcej
Pytanie, które nasuwa się w przypadku otrzymywania wynagrodzenia w walucie obcej – „Jaki kurs?”. Jest to pytanie przede wszystkim o koszty przewalutowania. Tu z pomocą może przyjść bardzo proste i sprawdzone rozwiązanie, czyli Kantor Walutowy Alior Banku, który został stworzony z myślą o takich właśnie sytuacjach. To specjalistyczne narzędzie bankowe, które odciąża swoich użytkowników w sprawach takich jak śledzenie kursu walut, gdyż zawsze oferuje korzystny przelicznik. Konto w Kantorze Walutowym Alior możesz prowadzić aż w 21 walutach – od najbardziej popularnych jak
euro, dolar czy funt, po rzadziej spotykane, jak korona czeska, baty tajlandzkie czy jeny japońskie. Niskie koszty obsługi zaczynają się od tego, że za rachunki, przelewy i
kartę wielowalutową nie płacisz nic. Możesz więc wymieniać swoją pensję po korzystnym kursie i bezpłatnie przelewać pieniądze na konto złotówkowe – w dowolną częstotliwością. Kantor walutowy Alior Banku gwarantuje darmowe przelewy wymienionych środków i jest otwarty 24/7.
Czytaj także: Wynajem samochodu za granicą, czyli jak mądrze wynająć auto na wakacje