Wartość dolara była z początku oparta na parytecie złota, czyli wartość pieniądza była powiązana z wartością uncji żółtego kruszcu. Ta systematycznie rosła, a więc wartość dolara spadała. W końcu, w 1973 r. zniesiono parytet złota i dolar stał się walutą płynną, czyli niepowiązaną z żadnym dobrem materialnym.
W obiegu znajduje się siedem banknotów – 1$, rzadko spotykany 2$, 5$, 10$, 20$, 50$ i 100$. Drukowane są na papierze składającym się z bawełny, lnu i kilku tajnych surowców. Każdemu nominałowi przypisany jest wizerunek historycznego prezydenta Stanów Zjednoczonych – odpowiednio: George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln, Alexander Hamilton, Andrew Jackson, Ulisses Grant i Benjamin Franklin. Podobnie rzecz ma się z monetami – na pięciu monetach uwiecznieni są kolejno: Abraham Lincoln (1¢), Thomas Jefferson (5¢), Franklin Delano Roosevelt (10¢), George Washington (25¢) i Jonh F. Kennedy (50¢).
Chociaż nominały pozostają od lat te same, wartość dolara w długim ujęciu czasowym generalnie spada. W porównaniu z wartością dolara z 1774 r., siła nabywcza dolara w XXI wieku spadła niemal 30-krotnie! Obecnie jest ona obniżana przez zmniejszanie rezerw walutowych w tej walucie przez Rosję i inne kraje. Dodatkowo, kilka krajów, takich jak Iran, Chiny i Wenezuela, zaczęło korzystać z innych walut przy rozliczaniu transakcji związanych z ropą naftową. Ma to wpływ na spadek wartości dolara na rynkach międzynarodowych.