Wakacje marzeń – plaże, wyspy, słońce i nie tylko!

.

Chorwacja to idealny kierunek na wakacje dla osób, które szukają pięknych plaż, czystego morza, bogatej historii i smacznej kuchni. Kraj ten słynie zwłaszcza z urokliwych wysp, malowniczych miasteczek i imponujących zabytków. Mało który kraj nadaje się na wakacje tak doskonale, jak Chorwacja! A jak kształtują się tamtejsze ceny i jak najlepiej płacić?

Ktoś mógłby powiedzieć, że wakacje i Chorwacja to właściwie synonimy. Wielu osobom tak się właśnie kojarzy ten kraj. I nic dziwnego! Zarówno jego położenie geograficzne, południowy klimat, jak i śródziemnomorska kultura sprzyjają beztrosce i wypoczynkowi. A to warunki wprost idealne na wakacyjną wyprawę.

Chorwacja – wakacje marzeń
To fakt, że Chorwacja wyjątkowo nadaje się na wakacyjny wypoczynek. Pytanie, które zadaje sobie wielu turystów brzmi: gdzie do Chorwacji? Wybór miejsca na wakacje w Chorwacji zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, a wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki!

Miłośnicy plażowania mogą wybrać się na wyspę Brač, gdzie znajduje się słynna plaża Złoty Róg, czyli Zlatni Rat, uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Jest to jednocześnie jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc i jedna z największych atrakcji Chorwacji. Inne popularne kierunki dla typowo plażowego wypoczynku to wyspa Hvar z turkusową wodą i białym piaskiem plaży Pokonji Dol, a także Riwiera Makarska z długimi, żwirowymi plażami i urokliwymi miasteczkami.

Czytaj także: Ach, co to będzie za ślub… za granicą!

Chorwacja – co warto zobaczyć
Chorwacja to nie tylko plaże. Urok tego kraju polega na tym, że dosłownie każdy znajdzie w nim dla siebie ofertę na najwyższym poziomie. Także miłośnicy historii czują się tu jak w raju. Chorwacja ma liczne zabytki z różnych epok. Szczególnie warte uwagi są miasta Dubrownik, Split i Pula, które oferują fascynującą podróż w czasie.

Dubrownik, znany również jako Perła Adriatyku, słynie ze swojego imponującego Starego Miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Otoczone jest ono imponującymi murami obronnymi, z których roztacza się panoramiczny widok na morze.

Główną atrakcją Splitu jest imponujący Pałac Dioklecjana, zbudowany w IV wieku przez rzymskiego cesarza. To prawdziwe miasto w mieście, z licznymi dziedzińcami, ulicami i budynkami.

Na półwyspie Istria leży miasto Pula słynące z rzymskiego amfiteatru, zbudowanego w I wieku n.e. Amfiteatr w Puli jest szóstym co do wielkości amfiteatrem na świecie i jednym z najlepiej zachowanych.

Oprócz Dubrownika, Splitu i Puli, Chorwacja oferuje wiele innych ciekawych miejsc dla miłośników historii. Warto odwiedzić m.in.:
  • Zadar i jego stare miasto z romańskimi i gotyckimi kościołami;
  • Trogir, w którym także polecić należy stare miasto z romańską katedrą i renesansowym pałacem;
  • Hvar, w którym znaleźć można XIII-wieczną twierdzę i katedrę;
  • Rovinj i wspaniałe kolorowe kamienice oraz barokową katedrę. Czytaj także: Słoneczna majówka za granicą
Czytaj także: Słoneczna majówka za granicą

Chorwacja – najpiękniejsze miejsca
Miłośnicy natury z pewnością zachwycą się Parkiem Narodowym Jeziora Plitwickie z 16 kaskadowymi jeziorami połączonymi wodospadami. Inne warte uwagi miejsca to Park Narodowy Krka z wodospadami, jeziorami i kanionami rzeki, a także wyspa Mljet z Parkiem Narodowym Mljet i dwoma słonymi jeziorami. Warto zobaczyć także Jaskinię Baredine z imponującymi stalaktytami i stalagmitami.

Chorwacja – waluta
Przed wyjazdem na wymarzone wczasy w Chorwacji warto zadbać o kilka podstawowych rzeczy, w tym również o pieniądze na pobyt. Jeśli byliście tu przed laty, pamiętajcie, że 1,5 roku temu zmieniła się waluta w Chorwacji. Do 31 grudnia 2022 roku obowiązywała kuna chorwacka (HRK), a 1 stycznia 2023 roku Chorwacja oficjalnie przyjęła euro (EUR). W niektórych miejscach, zwłaszcza w małych sklepach i na targach, nadal zdarza się, że sprzedawcy przyjmują kuny. Jeśli zostały Ci jakieś pieniądze z poprzednich podróży, pamiętaj, że monety można wymieniać do końca 2025 roku, a banknoty – bezterminowo.

Jak kształtują się ceny w Chorwacji? Trzeba przyznać, że nie należą one do najniższych, ale nie jest to też najwyższa półka. W Chorwacji ceny w sklepach są porównywalne do cen w innych krajach Europy Południowej. Cena paliwa w Chorwacji jest zbliżona do ceny na polskich stacjach, z kolei ceny autostrad wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu euro, w zależności od długości odcinka i liczby potrzebnych winiet.

Do kosztów wycieczki do Chorwacji doliczyć należy wszystkie opłaty, także te niezwiązane z wynajmem domu, jedzeniem czy korzystaniem z licznych atrakcji na miejscu. Płacenie w obcej walucie zwykle wiąże się z kosztami przewalutowania, opłatami za korzystanie z zagranicznych bankomatów itp. Kantor walutowy Alior Banku pozwoli Ci uniknąć tej części kosztów. Euro kupisz w nim po korzystnym kursie, a za prowadzenie konta oraz kartę wielowalutową nie zapłacisz nic! Komu w drogę?

Czytaj także: Atrakcje w Czechach, czyli Praga na weekend i nie tylko


Karta wielowalutowa Kantoru Walutowego automatycznie rozpoznaje walutę i dobiera odpowiedni rachunek walutowy do realizacji płatności kartą. Transakcje realizowane w 21 walutach dostępnych w Kantorze Walutowym rozliczane są bezpośrednio z rachunku waluty transakcji. Jeśli na rachunku waluty płatności będą niewystarczające środki lub brak rachunku waluty płatności, rozliczenie płatności nastąpi na zasadach opisanych w Regulaminie Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych, który jest dostępny na stronie Kantoru Walutowego w zakładce Dokumentacja.