Chorwacja to idealny kierunek na wakacje dla osób, które szukają pięknych plaż, czystego morza, bogatej historii i smacznej kuchni. Kraj ten słynie zwłaszcza z urokliwych wysp, malowniczych miasteczek i imponujących zabytków. Mało który kraj nadaje się na wakacje tak doskonale, jak Chorwacja! A jak kształtują się tamtejsze ceny i jak najlepiej płacić?
Ktoś mógłby powiedzieć, że wakacje i Chorwacja to właściwie synonimy. Wielu osobom tak się właśnie kojarzy ten kraj. I nic dziwnego! Zarówno jego położenie geograficzne, południowy klimat, jak i śródziemnomorska kultura sprzyjają beztrosce i wypoczynkowi. A to warunki wprost idealne na wakacyjną wyprawę.
Chorwacja – wakacje marzeń
To fakt, że Chorwacja wyjątkowo nadaje się na wakacyjny wypoczynek. Pytanie, które zadaje sobie wielu turystów brzmi: gdzie do Chorwacji? Wybór miejsca na wakacje w Chorwacji zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, a wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki!
Miłośnicy plażowania mogą wybrać się na wyspę Brač, gdzie znajduje się słynna plaża Złoty Róg, czyli Zlatni Rat, uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Jest to jednocześnie jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc i jedna z największych atrakcji Chorwacji. Inne popularne kierunki dla typowo plażowego wypoczynku to wyspa Hvar z turkusową wodą i białym piaskiem plaży Pokonji Dol, a także Riwiera Makarska z długimi, żwirowymi plażami i urokliwymi miasteczkami.
Czytaj także: Ach, co to będzie za ślub… za granicą!
Chorwacja – co warto zobaczyć
Chorwacja to nie tylko plaże. Urok tego kraju polega na tym, że dosłownie każdy znajdzie w nim dla siebie ofertę na najwyższym poziomie. Także miłośnicy historii czują się tu jak w raju. Chorwacja ma liczne zabytki z różnych epok. Szczególnie warte uwagi są miasta Dubrownik, Split i Pula, które oferują fascynującą podróż w czasie.
Dubrownik, znany również jako Perła Adriatyku, słynie ze swojego imponującego Starego Miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Otoczone jest ono imponującymi murami obronnymi, z których roztacza się panoramiczny widok na morze.
Główną atrakcją Splitu jest imponujący Pałac Dioklecjana, zbudowany w IV wieku przez rzymskiego cesarza. To prawdziwe miasto w mieście, z licznymi dziedzińcami, ulicami i budynkami.
Na półwyspie Istria leży miasto Pula słynące z rzymskiego amfiteatru, zbudowanego w I wieku n.e. Amfiteatr w Puli jest szóstym co do wielkości amfiteatrem na świecie i jednym z najlepiej zachowanych.
Oprócz Dubrownika, Splitu i Puli, Chorwacja oferuje wiele innych ciekawych miejsc dla miłośników historii. Warto odwiedzić m.in.:
- Zadar i jego stare miasto z romańskimi i gotyckimi kościołami;
- Trogir, w którym także polecić należy stare miasto z romańską katedrą i renesansowym pałacem;
- Hvar, w którym znaleźć można XIII-wieczną twierdzę i katedrę;
- Rovinj i wspaniałe kolorowe kamienice oraz barokową katedrę. Czytaj także: Słoneczna majówka za granicą
Czytaj także:
Słoneczna majówka za granicą
Chorwacja – najpiękniejsze miejsca
Miłośnicy natury z pewnością zachwycą się Parkiem Narodowym Jeziora Plitwickie z 16 kaskadowymi jeziorami połączonymi wodospadami. Inne warte uwagi miejsca to Park Narodowy Krka z wodospadami, jeziorami i kanionami rzeki, a także wyspa Mljet z Parkiem Narodowym Mljet i dwoma słonymi jeziorami. Warto zobaczyć także Jaskinię Baredine z imponującymi stalaktytami i stalagmitami.
Chorwacja – waluta
Przed wyjazdem na wymarzone wczasy w Chorwacji warto zadbać o kilka podstawowych rzeczy, w tym również o pieniądze na pobyt. Jeśli byliście tu przed laty, pamiętajcie, że 1,5 roku temu zmieniła się waluta w Chorwacji. Do 31 grudnia 2022 roku obowiązywała kuna chorwacka (HRK), a 1 stycznia 2023 roku Chorwacja oficjalnie przyjęła
euro (EUR). W niektórych miejscach, zwłaszcza w małych sklepach i na targach, nadal zdarza się, że sprzedawcy przyjmują kuny. Jeśli zostały Ci jakieś pieniądze z poprzednich podróży, pamiętaj, że monety można wymieniać do końca 2025 roku, a banknoty – bezterminowo.
Jak kształtują się ceny w Chorwacji? Trzeba przyznać, że nie należą one do najniższych, ale nie jest to też najwyższa półka. W Chorwacji ceny w sklepach są porównywalne do cen w innych krajach Europy Południowej. Cena paliwa w Chorwacji jest zbliżona do ceny na polskich stacjach, z kolei ceny autostrad wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu euro, w zależności od długości odcinka i liczby potrzebnych winiet.
Do kosztów wycieczki do Chorwacji doliczyć należy wszystkie opłaty, także te niezwiązane z wynajmem domu, jedzeniem czy korzystaniem z licznych atrakcji na miejscu. Płacenie w obcej walucie zwykle wiąże się z
kosztami przewalutowania, opłatami za korzystanie z zagranicznych bankomatów itp. Kantor walutowy Alior Banku pozwoli Ci uniknąć tej części kosztów. Euro kupisz w nim po korzystnym kursie, a za prowadzenie konta oraz
kartę wielowalutową nie zapłacisz nic! Komu w drogę?
Czytaj także: Atrakcje w Czechach, czyli Praga na weekend i nie tylko