Ach, co to będzie za ślub… za granicą!

.

Ślub za granicą może być tańszy niż średniej wielkości wesele w Polsce. W zależności od tego, jakie miejsce wybierzemy, może też być nieporównanie bardziej romantyczny niż tradycyjna ceremonia w świątyni czy urzędzie oraz zabawa w lokalnym domu weselnym. Jeśli chodzi o najważniejszy dzień w życiu, jedyną granicą jest wyobraźnia pary młodej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
  • Ślub we Włoszech, ślub w Grecji czy ślub na Bali – co warto wybrać?
  • Jak wziąć ślub za granicą?
  • Czy ślub za granicą jest ważny w Polsce?
Dzisiejsze pary młode coraz częściej marzą o ślubie w jakimś pięknym zakątku świata. Romantyczną scenerią dla przysięgi ślubnej może być tropikalna plaża, nadmorski klif, rajska wyspa, maleńki kościółek ukryty w strzelistych górach czy mury zabytkowego miasta przesiąkniętego wiekami historii. Na szczęście takie scenariusze to już nie jest fikcja przeznaczona wyłącznie dla postaci z romantycznych filmów. Każdy może stać się bohaterem takiej bajecznej historii i przeżyć przygodę, która zapiera dech w piersiach. Co najlepsze: z miłością swojego życia u boku.

Śluby za granicą – gdzie najlepiej?
Jest wiele miejsc na świecie wprost wymarzonych jako tło niezwykłych ceremonii małżeńskich. Bajeczne wesele we Włoszech czy szalony ślub w Tajlandii to jednocześnie przygoda życia, cudowny plener fotograficzny i gotowy pomysł na podróż poślubną. Utarło się, że Paryż jest najbardziej romantycznym miastem świata. Owszem, nadal wiele par decyduje się na ślub w stolicy Francji, ale znacznie większą popularnością wśród narzeczonych z Polski cieszy się ślub we Włoszech, a szczególnie ślub na Sycylii w promieniach południowego słońca lub ślub w Toskanii, wśród łagodnych pagórków oliwnych. Kto decyduje się na zaślubiny i wesele za granicą włoską, ma gwarancję świetnej pogody, a w pakiecie także niepowtarzalny klimat dolce far niente i wyborną włoską kuchnię w oryginalnym wydaniu.

Niemal równie chętnie jak Włochy, zakochani wybierają ślub w Grecji, zwłaszcza ślub na Santorini. Tam kusi morska bryza, niezobowiązująca atmosfera, cudowne widoki i smaczna, prosta kuchnia. Ślub w Chorwacji to z kolei malownicze klify z widokiem na turkusowe morze przybrane łopoczącymi białymi żaglami. Jeśli chodzi o bardziej egzotyczne kierunki, popularnością cieszy się ślub na Zanzibarze, ślub na Malediwach, ślub na Dominikanie czy śluby na Bali. Rajskie plaże otoczone palmami to wprost wymarzona sceneria na romantyczny ślub za granicą we dwoje.

Ślub za granicą – cena gra rolę
Spełnienie marzeń podobno nie ma ceny. Ślub za granicą ceny ma, ale nie muszą one być wysokie. Wszystko zależy od rozmachu i fantazji nowożeńców. Można zorganizować skromny, kameralny ślub na Seszelach i bardzo wystawny ślub na Cyprze. Na cenę takiej ceremonii marzeń składa się między innymi: liczba zaproszonych gości, cena biletów lotniczych, standard hotelu i długość pobytu, poziom restauracji, do której udadzą się weselnicy, a także wszelkie dodatkowe atrakcje, jak pokaz fajerwerków, sesja zdjęciowa, zabiegi w lokalnym spa, występy muzyczne czy taneczne lokalnych artystów itd. Stosunkowo niewielką część kosztów pochłaniają formalności, które zwykle nie przekraczają kwoty kilkuset złotych.

Jak zorganizować ślub za granicą?
Wbrew pozorom, kwestie logistyczne nie są zbyt skomplikowane. Wszystkie zadania można przekazać profesjonalnym biurom zajmującym się organizacją ślubu za granicą. Przyszli małżonkowie muszą wtedy jedynie określić pożądany kierunek podróży oraz zdecydować, czy chcą wziąć ślub cywilny za granicą, czy ślub kościelny za granicą. Mogą też wziąć sprawy we własne ręce. Zwłaszcza, jeśli zależy im na tym, aby przygotować piękny, ale tani ślub za granicą. Wtedy organizują podróż i noclegi dla siebie oraz gości. Przydać się może w tej sytuacji Kantor Walutowy Alior Banku. Można w nim skorzystać z wymiany aż 21 walut. Dodatkowo do dyspozycji klientów jest wielowalutowa karta płatnicza obsługująca płatności w prawie 160 walutach, a serwis dostępny jest przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. W każdym momencie można wymienić walutę, również na swoim smartfonie i tablecie.

Aby zorganizować ślub poza granicami należy przygotować komplet dokumentów. Wymagania mogą się nieco różnić w zależności od kraju, zwykle jednak potrzebne są:
  • dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • odpisy aktów urodzenia małżonków,
  • zaświadczenia o tym, że narzeczeni, zgodnie z polskim prawem, mogą zawrzeć związek małżeński za granicą.
Ewentualnie skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub wyrok sądu orzekający rozwód lub skrócony odpis aktu zgonu, jeżeli osoba wstępująca w nowy związek małżeński jest rozwiedziona lub owdowiała.

Czy ślub za granicą jest ważny w Polsce?
Tak, o ile nowożeńcy po powrocie do kraju zarejestrowali zawarcie małżeństwa w swoim urzędzie stanu cywilnego.


Obowiązujące regulacje Kantoru Walutowego: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych dostępne są w zakładce Dokumentacja.