Aktualny kurs NOK

Kurs korony norweskiej

Korona norweska, po norwesku nazywana krone, to oficjalna jednostka monetarna Norwegii. Międzynarodowy skrót waluty Norwegii to NOK, a norweski – kr. Jest to oficjalny środek płatniczy na terenie tego kraju, ale poza Norwegią płaci się nim także na terytoriach jej podległych: na Wyspie Bouveta, Jan Mayen, Svalbard, Wyspie Piotra I, Ziemi Królowej Maud. Przed podróżą do tych miejsc warto zatem sprawdzić kurs korony norweskiej. Liczni Polacy pracujący w tym skandynawskim kraju przeliczają zaś korony norweskie na PLN.

Korona norweska – historia

Historia korony norweskiej jest ściśle związana z historią regionu oraz całego kontynentu. W 1873 r. powstała Skandynawska Unia Monetarna, do której, oprócz Norwegii, należały Dania i Szwecja. Ich wspólnym środkiem płatniczym była korona. W Norwegii obowiązywała ona od 1875 r. Co prawda Unia rozpadła się po zakończeniu I wojny światowej, ale państwa członkowskie zostawiły jej nazwę na pamiątkę. Dlatego do dziś jednostka monetarna Danii i Szwecji także nosi nazwę korony, choć są to odpowiednio – korona szwedzka i duńska.

Kurs norweskiej korony jest powiązany z ceną baryłki ropy naftowej. Olbrzymie złoża tego właśnie surowca odkryto na Morzu Północnym w 1969 r. Norwegia jest też jednym z największych eksporterów gazu ziemnego na świecie. Kurs korony NOK jest więc podatny na wahania, spowodowane globalnymi zmianami i kryzysami, lecz nie zanosi się na to, aby kraj w najbliższej przyszłości zastąpił norweskie korony euro.

Korona norweska – nominały

1 korona dzieli się na 100 øre, ale ta jednostka została wycofana w 2012 r. i obecnie występuje już tylko w obiegu bezgotówkowym. W formie fizycznej korony NOK można spotkać w postaci:
  • monet o nominałach: 1, 5, 10, 20 koron
  • banknotów o nominałach: 50, 100, 200, 500 i 1000 koron.
Pośrodku monety korony norweskiej o nominałach 1 i 5 znajduje się otwór. Oryginalnym wzornictwem cechują się także, jeśli chodzi o korony norweskie, banknoty. Znajdują się na nich wizerunki np. Sigrid Undset, laureatki Literackiej Nagrody Nobla czy malarza Edvarda Muncha.

Korona norweska – co warto wiedzieć

Norwegia jest jednym ze słabiej zaludnionych krajów w Europie. Mimo to korony norweskie odpowiadają aż za 1,7 proc. światowego handlu walutami. Kurs NOK jest dziś także istotny dla wielu Polaków pracujących w Norwegii. Według oficjalnych danych w mieszka tam prawie 100 tysięcy Polaków, co czyni ich najliczniejszą mniejszością w tym kraju. Ze względu na atrakcyjne warunki zatrudnienia i stosunkowo wysokie wynagrodzenie w zawodach niewymagających specjalistycznego wykształcenia, często decydują się oni na zasilenie branży budowlanej, spożywczej i transportowej. Norwegia ze swoimi niesamowitymi krajobrazami, przyciągającymi rzesze miłośników natury, jest również miejscem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Jest jednocześnie krajem uchodzącym za drogi, dlatego również sezonowe, wakacyjne, zainteresowanie kursem NOK/PLN jest duże.

Ile kosztuje korona norweska, ma znaczenie zarówno dla importerów, jak i eksporterów. Przedsiębiorcy ci, aby ograniczyć ryzyko zwyżki kursu korony norweskiej, korzystają z kontraktów forward.

Korona norweska – ciekawostki

Mieszkańcy Norwegii przeliczają nie tylko korony norweskie na PLN, ale także śledzą kurs korony norweskiej na żywo w stosunku do innych walut. Ze względu na wysokie opodatkowanie produktów alkoholowych i tytoniowych w Norwegii, mieszkańcy tego kraju chętnie korzystają z zakupów przygranicznych. NOK kurs jest więc ważny także dla właścicieli sklepów w Danii, Szwecji i Finlandii, gdzie często udają się po zakupy Norwegowie. Waluta norweska jest tam bowiem powszechnie akceptowana.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.