Wakacje w Turcji – Orient w zasięgu ręki

.

Turcja – kraj na dwóch kontynentach – wabi niezapomnianymi widokami, świetnym jedzeniem i pogodą. Nic dziwnego, że wakacje w Turcji to częsty pomysł na letni wypoczynek. Ten kraj oferuje tyle atrakcji, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – zwiedzanie, leniuchowanie na plaży, czy zakupy na bazarze – do wyboru do koloru.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jaką walutą można płacić w Turcji?
  • Jakie są najpiękniejsze miejsca w Turcji na wakacje?
  • Regiony Turcji na wakacje – które sprawdzą się najlepiej?

Wakacje w Turcji. Co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Turcja nie wydaje się szczególnie egzotycznym celem podróży. Ostatecznie lot z centralnej Polski do Stambułu trwa raptem ok. 2,5 godziny, a do popularnej wśród turystów wakacyjnych miejscowości Antalya nieco ponad trzy. Nie zmienia to faktu, że jest to miejsce, o którym dobrze jest się przed wyjazdem nieco dowiedzieć.

Paszport i wiza – od 2022 roku Polacy ich nie potrzebują
Wyjazd na wakacje w Turcji nie wymaga obecnie posiadania paszportu ani wizy. Wystarczy dowód osobisty. Od 19 kwietnia 2022 r. obywatele polscy przybywający do Turcji w celach turystycznych i tranzytowych, są zwolnieni z obowiązku wizowego i mogą przekraczać granicę na podstawie polskiego dowodu osobistego. Ta zasada dotyczy osób, które planują przebywać w Turcji nie dłużej niż 90 dni i raz na pół roku.

Zacznijmy od pogody
Turcja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Jednak na wybrzeżach czuć łagodny wpływ morza, a interior ma klimat bardziej kontynentalny. Obszary nadbrzeżne południa i zachodu znajdują się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego, lecz w łagodniejszej śródziemnomorskiej odmianie. Dlatego temu, komu zależy na przyjemnym lenistwie polecamy Riwierę Turecką, czyli obszar w południowo-zachodniej Turcji, położony wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego od prowincji Antalya do prowincji Muğla. Najlepsze miesiące, by odsapnąć na plaży to czas od czerwca do września. Zabranie lnianej sukienki na wakacje do Turcji, odwiedzanej w miesiącach letnich, ma więc sens. Ale na wyprawę w miesiącach zimowych przyda się coś cieplejszego, gdyż zimą średnia temperatura powietrza wynosi 15 st. za dnia, a nocą spada do ok. 5-7 st. C. Natomiast temperatura wody w morzu wynosi od 18 do 20 °C. Dla bywalców bałtyckich kąpielisk taka temperatura to ideał.

Gdzie do Turcji na wakacje?
Jeśli zastanawiacie się, gdzie na wakacje do Turcji pojechać latem, a gdzie zimą, to podpowiadamy, że na letni wypad idealna będzie wspomniana wcześniej Riwiera Turecka. Wzdłuż wybrzeży leży kilka miast o dużym znaczeniu dla międzynarodowej turystyki, począwszy od bardzo znanej Alany’i przez Bodrum i Marmaris po Side. Wrażenie robi Güvercinada (Gołębia Wyspa) w nadmorskim kurorcie Kusadasi, z położonym w pobliżu również wartym uwagi Parkiem Narodowym Dilek. Najpiękniejsze miejsca w Turcji na wakacje zimą to oczywiście Kapadocja – region w znany z unikatowych formacji skalnych. Doskonałe miejsce na wycieczki piesze, rowerowe i samochodowe. W Kapadocji można również podziwiać loty balonów na gorące powietrze. Warto odwiedzić Efez – jedno z najważniejszych miast starożytnego świata – i jego zabytki, m.in. świątynię Artemidy, bibliotekę Celsusa, Odeon lub termy Variusa. Niezaprzeczalne wrażenie robią też na turystach Pamukkale oraz Stambuł. Ten ostatni to największe miasto w Turcji i jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Stambuł jest położony na dwóch kontynentach: europejskim i azjatyckim. Można tu zobaczyć wiele zabytków, takich jak Hagia Sophia, Błękitny Meczet i pałac Topkapi.

Co zabrać na wakacje do Turcji?
Najważniejsze będą jak zawsze dobry humor i nastawienie się na prawdziwy wypoczynek. Warto pamiętać o przewiewnych ubraniach, najlepiej z lnu i bawełny, lekach, które regularnie przyjmujecie, nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Osoby, które nastawiają się na zwiedzanie, muszą pamiętać, że zwiedzanie niektórych atrakcji, np. miejsc kultu religijnego, wymaga odpowiedniego stroju. Panowie powinni mieć długie spodnie, panie spódnice i zakryte ramiona.

Jak płacić w Turcji?
Zacznijmy od tego, że wszędzie tam, gdzie to możliwe warto negocjować ceny. Targowanie się w Turcji to wręcz sport narodowy. Podobnie jak w Egipcie. Nie należy targować się w miejscach takich jak supermarkety, typowe osiedlowe sklepy spożywcze, czy dyskonty. Ale na bazarze to wręcz obowiązek. Należy jednak pamiętać, by nie negocjować cen rzeczy bardzo tanich oraz by nie brać do ręki rzeczy, której wcale nie zamierzacie kupić. Jeśli już jednak podejmiecie tę kupiecką grę – to obowiązuje święta zasada – targujemy się, by kupić. Odwrotu nie ma. W istocie negocjowanie ceny to absolutny teatr. Kupiec zachwala, kupujący wzdycha i przewraca oczami.

Jaką walutą najlepiej płacić w Turcji?
Walutą Turcji jest lira turecka (TRY). 1 lira dzieli się na 100 kuruszy. Lira turecka jest walutą stosunkowo słabą, co oznacza, że jest tania w stosunku do innych walut. W 2023 roku za 1000 zł można kupić około 2000 lirów tureckich. Czym płacić w Turcji, jeśli zabraknie Wam w portfelu tureckiej gotówki? Czy w Turcji można zapłacić euro albo w dolarach? A czy w Turcji można płacić kartą? Na te pytania odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Tureccy sprzedawcy wiedzą, że pecunia non olet i akceptują nie tylko euro i dolary, ale też nie mają problemów z przyjęciem funtów brytyjskich. Nie tylko w kurortach ceny są podane w euro, dolarach, a czasem nawet i funtach. W obcej walucie zapłacimy też na lotnisku, w większości supermarketów czy aptekach. Bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób podróżujących za granicę, w tym także do Turcji jest karta wielowalutowa. Nie wszędzie jednak zapłacimy kartą, gotówka jest więc niezbędna.

Inflacja w Turcji a wakacje
Pewien wpływ na komfort pobytu, ma bolesna kwestia, którą można ująć krótko: inflacja w Turcji a wakacje. Wprawdzie turecki instytut statystyczny poinformował, że w czerwcu 2023 roku inflacja CPI w Turcji obniżyła się do 38,21% w skali roku i jest to najniższy wskaźnik od grudnia 2021. Dla turystów inflacja ma znaczenie, bo wpływa na to, ile kosztują wakacje w Turcji. Nie tyle na koszt pobytu, bo ten jest już zazwyczaj opłacony, ale na dodatkowe przyjemności i cenę pamiątek. Dlatego radzimy, by ewentualne pamiątki kupować już w pierwszych dniach urlopu, bo pod koniec może być dużo drożej. Ceny podstawowych produktów spożywczych zmieniają się z dnia na dzień. Inflacja w Turcji rośnie od 2020 roku, a siła nabywcza liry drastycznie spada. Ostatni raz tak szybkie tempo wzrostu cen w Turcji obserwowano pod koniec XX wieku, gdy oficjalny wskaźnik CPI rósł o ponad 100 proc. w skali roku.

Wakacje w Turcji – co zabrać na pamiątkę
Orientalne, intensywne perfumy, oko proroka, ręka Fatimy, dobra herbata, lampy wykonane z tykwy – to turyści kupują najchętniej. Natomiast pod żadnym pozorem nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym – nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb, płaskorzeźb itp. Za próbę ich wywozu grozi kara więzienia.

Czy wakacje w Turcji są bezpieczne?
Teoretycznie tak. W praktyce bywa różnie. Miejscowości stricte wypoczynkowe, dla których priorytetem jest zadowolenie cudzoziemców, dbają o ich bezpieczeństwo. Jednak, jak w każdym kraju, należy zachować ostrożność i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przed wyjazdem do tego kraju dobrze jest zerknąć na stronę zawierającą informacje dla osób wybierających się do Turcji przygotowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ministerstwo przypomina, że należy zawsze mieć przy sobie dowód tożsamości i zachowywać uważność w miejscach publicznych w dużych miastach. W miastach takich jak Stambuł czy Ankara oraz popularnych kurortach miały w przeszłości miejsce ataki terrorystyczne i nie jest to zagrożenie nierealne. Ze względu na zagrożenie terrorystyczne oraz operacje wojskowe za niebezpieczne uznawane są okręgi: Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari, Gaziantep, Şanliurfa, Mardin, granica z Syrią, Van i Ağrı, które znajdują się przy granicy z Iranem. Realne zagrożenie stanowią też kradzieże kieszonkowe oraz wyrywania torebek. Turcja jest też krajem położonym w miejscu aktywnym sejsmicznie, zdarzają się więc trzęsienia ziemi. Mimo różnych zagrożeń, Turcję warto odwiedzić, zamiast więc zastanawiać się, czy wakacje w Turcji są bezpieczne, lecz po prostu się ubezpieczyć.
 


Obowiązujące regulacje Kantoru Walutowego: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych dostępne są w zakładce Dokumentacja.