Największe festiwale muzyczne w Europie – czas start!

.

Lato to czas odpoczynku, ale także zabawy, oddawania się swoim pasjom, poznawania nowych ludzi i miejsc. W wakacyjne miesiące dużym powodzeniem cieszą się festiwale muzyczne na świecie oraz w Polsce. Przyciągają fanów danego gatunku muzyki, ale kuszą też świetną, beztroską atmosferą i atrakcjami w okolicy. Poznaj największe festiwale muzyczne w Europie oraz na świecie i znajdź najciekawszy dla siebie!

Co takiego w sobie mają letnie festiwale muzyczne, że są tak popularne? Każdy z nich to święto fanów muzyki, które daje im … poczucie wolności. To rodzaj wypełnionego wspaniałą, graną na żywo muzyką karnawału, podczas którego przez kilka dni reguły dnia codziennego nie obowiązują, a powszednie problemy zostają za bramą pola namiotowego. Poza tym, festiwale muzyczne to świetne miejsce do nawiązania nowych znajomości, które nieraz przeradzają się w wieloletnie przyjaźnie, a nawet miłości. To co, jedziemy?

Największy festiwal muzyczny w Europie
Glastonbury to legenda. To nie tylko największy festiwal w Europie, ale i jeden z najbardziej znanych i największych festiwali muzycznych na świecie. Odbywa się od 1970 roku, a jego pierwsza edycja przeszła do historii. Rozpoczęła się dzień po śmierci Jimiego Hendrixa, przybyło na nią 1,5 tys. osób, a wstęp kosztował jednego funta – w cenie było świeże mleko z pobliskiej farmy. Od tamtej pory z dość kameralnego festiwalu bluesowego rozrósł się do rozmiarów megaimprezy, na której prezentują się największe światowe gwiazdy niemal każdego gatunku muzyki i bawią dosłownie wszyscy: znani aktorzy, influencerzy, młodzi i starsi. Czytaj także: Wakacje marzeń – plaże, wyspy, słońce i nie tylko!

Czytaj także: Wakacje marzeń – plaże, wyspy, słońce i nie tylko!

Inne niezwykłe festiwale muzyczne w Europie
Może nie największy, ale także duży i uznawany za jeden z najciekawszych to Sziget Festival, który od 1993 roku odbywa się na Węgrzech, na wyspie Óbuda niemal w centrum Budapesztu. Co roku przybywa na nią ponad 500 tysięcy ludzi zakochanych w muzyce i poszukujących nieskrępowanej zabawy. Zwykle niemal połowa z nich to goście z zagranicy. Na scenach można zobaczyć występy największych światowych gwiazd różnych gatunków muzycznych, a dźwięki ich utworów rozbrzmiewają aż przez siedem dni.

Największy festiwal muzyczny w Holandii w kategorii elektro to Awakenings. Jednocześnie jest to jedna z najlepszych i największych imprez techno na świecie, która gromadzi 300 tysięcy odwiedzających co roku. Mimo bardzo bogatego programu i dużej liczby odwiedzających, słynie z intymnej atmosfery i wspaniałych warunków do tańca. Przez trzy dni na ośmiu niezależnych scenach występuje tam ponad setka artystów. Festiwal słynie też z geometrycznych trójwymiarowych scenografii, które stały się jego znakiem rozpoznawczym.

W tym kontekście koniecznie należy też wspomnieć bardzo znany festiwal muzyczny w Belgii, Tomorrowland w Boom. To wielkie święto muzyki elektronicznej, które również zachwyca niesamowitymi dekoracjami przestrzennymi, co roku innymi. Bilety na to wydarzenie wyprzedają się w kilka minut.

Bardzo znane imprezy, o nieco alternatywnym charakterze, to z kolei Roskilde w Danii i Primavera Sound w Barcelonie. Roskilde, jeden z najstarszych, to festiwal…non-profit. Wszystkie zyski idą na cele charytatywne, a występują na nim naprawdę pierwszoligowi muzycy. Primavera prezentuje repertuar od indie po hip-hop i należy do najbardziej lubianych festiwali muzycznych w Europie. Na pewno sprzyja temu znajdująca się w mieście plaża.

Interesujące są także odbywające się nieco bliżej festiwale w Niemczech – Melt Festival, prezentujący gwiazdy muzyki rockowej, pop i elektro; Lollapalooza w Berlinie, czyli lokalna wersja słynnej amerykańskiej imprezy.

Czytaj także: Kursy językowe za granicą czy to ma sens?

Największe festiwale muzyczne na świecie
Skoro już mowa o festiwalach muzycznych w USA, nie można nie wspomnieć o dwóch gigantach, które w ciągu ostatnich lat urosły do rangi ikon.

Burning Man, odbywający się na wielkich przestrzeniach pustyni w Black Rock w Nevadzie przypomina bardziej neopogańskie święto niż tradycyjny festiwal muzyczny. Uczestnicy ubrani w bardzo oryginalne stroje przemieszczają się między scenami np. na rowerach. Chociaż występują na nich gwiazdy, jedną z głównych atrakcji jest podpalenie największej scenografii. Ogień jest zresztą motywem przewodnim – od spalenia wielkiej kukły rozpoczyna się to widowisko.

Coachella Valley Music and Arts Festival to drugi kultowy festiwal muzyczny w Stanach. Odbywa się od 1999 roku w Indio w Kalifornii i regularnie przyciąga tłumy fanów, oferując im wyjątkowe połączenie muzyki, sztuki i mody. Na dwóch weekendowych scenach festiwalu można usłyszeć gwiazdy muzyki rockowej, popowej, hip-hopowej i elektronicznej. Oprócz koncertów, Coachella słynie z imponujących instalacji artystycznych, rzeźb i kolorowych dekoracji, które nadają festiwalowi niepowtarzalny klimat.

Bez względu na to, czy tego lata zdecydujesz się na wyjazd na największy festiwal na świecie, czy wybierzesz kameralne wydarzenie muzyczne w odludnej części Europy, nie zapomnij o krótkim przygotowaniu. Powerbank, wygodne buty, krem z filtrem i butelka na wodę przydadzą się na pewno. Za przejazdy, nocleg, jedzenie i picie na miejscu zapłacisz lokalną walutą: euro, funtami, czy forintami. Portal Kantoru Walutowego Alior Banku to aż 21 walut w jednym miejscu. My dbamy o atrakcyjne kursy, po to, aby zaoszczędzić Ci trosk o sprawy dnia codziennego. Ty skupiasz się na dobrej zabawie.

Czytaj także: Przelew zagraniczny – wszystko, co musisz wiedzieć