Aktualny kurs THB

Kurs na bata tajlandzkiego

Bat tajlandzki jest oficjalną walutą obowiązującą w Królestwie Tajlandii. Jego międzynarodowy kod to thb, a symbol ฿. Można także zetknąć się z wersją „baht”, która pochodzi po prostu od oryginalnej nazwy tej jednostki, czyli thai baht.

Warto pamiętać, że ta waluta nie obowiązuje w żadnym innym państwie. Ponieważ Tajlandia jest bardzo popularnym kierunkiem podróży, przed wyjazdem koniecznie należy sprawdzić kurs tajlandzkiego bata, a zwłaszcza relację walut THB/PLN. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć na temat tajlandzkiego bata.

THB waluta – najważniejsze informacje

1 bat tajlandzki dzieli się na 100 satangów. Pieniądze występują w następujących nominałach:
  • Banknoty: 20, 50, 100, 500 i 1000 batów
  • Monety: 1, 5, 10, 25 i 50 satangów, a także 1, 2, 5 i 10 batów.

W powszechnym obiegu dostępne są monety o wartości 25 satangów i wyższej. Monety o nominałach: 1, 5 i 10 satangów nie występują w codziennym użytku. Warto zwrócić uwagę na banknoty bata tajlandzkiego, na których awersie przedstawiona jest podobizna obecnego króla Tajlandii, Mahy Vajiralongkorna, czyli króla Ramy X. Na rewersie z kolei widnieje królewski monogram. Także na monetach wybity jest portret aktualnie panującego władcy. Rewersy noszą natomiast podobizny poprzednich królów Tajlandii. Szczególną czcią darzony jest zwłaszcza zmarły w 2016 r. król Bhumibol Adulyadej, znany ze swej dobroci i szacunku do starszych. Z tego względu do waluty THB należy odnosić się ze szczególnym szacunkiem, aby nie być posądzonym o znieważenie monarchy. Zwłaszcza na północy kraju nawet zagniecenie banknotu z wizerunkiem władcy, podanie go sprzedawcy jedną reką, a nie dwiema i upuszczenie na ziemię może zostać odebrane jako obraza. Można mieć przez to problemy z prawem.

Oprócz banknotów, znajdujących się obecnie w obiegu, wyemitowano liczne banknoty okolicznościowe, upamiętniające jubileusze związane z monarchią, jak np. 70. rocznica wstąpienia na tron króla Bhumibola (70 batów), siódmy cykl (84. urodziny) królowej Sirikit, czy pierwsza rocznica ceremonii koronacji króla Ramy X (100 i 1000 batów).

Waluta bat tajlandzki – historia

Historia bata tajlandzkiego jest długa, pierwsze monety pojawiły się bowiem w Tajlandii już w średniowieczu. Miały one nietypowy wygląd – przypominały srebrne kulki o masie około 15 gramów. Taka właśnie była wartość 1 bata tajlandzkiego, stąd też wzięła się nazwa waluty.

1 bat składał się z 6400 jednostek „bia”, 64 jednostek „at” i 16 jednostek „sik”. Dopiero wraz z pojawieniem się w Tajlandii systemu dziesiętnego zaczęto dzielić go na 100 satangów. Bat w formie wprowadzonej w średniowieczu był podstawową jednostką monetarną w Tajlandii aż do końca XIX wieku. Z nietypowego kształtu zrezygnowano na rzecz standardowej, płaskiej formy bilonu, który bito na maszynach przekazanych Tajlandii przez brytyjską królową Wiktorię. Jednocześnie zachowany został dotychczasowy system monetarny.

Kurs bata do złotówki – istotne informacje

Tajlandia to jeden z najszybciej rozwijających się krajów w Azji. Jej ekonomia opiera się głównie na rolnictwie i wydobyciu surowców, między innymi cyny i wolframu. Kraj ten jest liderem światowej produkcji kauczuku. Jej gospodarka jest silnie uzależniona od eksportu, który stanowi około 66% PKB kraju – głównym produktem jest ryż. Innym kluczowym sektorem gospodarki, przynoszącym znaczne przychody, jest turystyka, ponieważ oferty wakacyjne w Tajlandii cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów z całego świata.

Relacja walut PLN/THB jest istotna przede wszystkim dla turystów udających się z Polski do Tajlandii. Ten piękny kraj, znany z rajskich plaż, światowej klasy zabytkowych świątyń, oszałamiającej przyrody, a także wyśmienitej kuchni, jest bardzo chętnie odwiedzany przez Polaków. Ponieważ jest to kraj egzotyczny, na miejscu może być trudno wymienić thb na pln. Żeby nie przywozić z powrotem niewydanych batów, popularnym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą dolarów amerykańskich, które na miejscu z łatwością można wymienić w wariancie thb to usd.

Aby orientować się w lokalnych cenach, sprawdź, ile kosztuje bat tajlandzki według aktualnego kursu na: https://kantor.aliorbank.pl/forex.html.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne na stronie w zakładce Dokumentacja.