Erasmus i Erasmus+ – co warto wiedzieć?

.

Marzysz o studiowaniu za granicą? Chcesz poznać nową kulturę, nawiązać międzynarodowe kontakty i przeżyć niezapomnianą przygodę? Erasmus, który jest częścią większego programu Erasmus plus, daje szansę, żeby spełnić te marzenia! Co to jest Erasmus + i co warto o nim wiedzieć? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Erasmus - co to takiego?
Na początku wyjaśnijmy, czym jest Erasmus. Jest to unijny program wymiany studenckiej, który od lat cieszy się ogromną popularnością. W 2014 roku Erasmus został połączony z innymi inicjatywami edukacyjnymi i młodzieżowymi i wszedł w strukturę szerszego programu Erasmus+.

Erasmus+ - co to jest?
Erasmus+ to program Unii Europejskiej, który wspiera edukację, szkolenia, młodzież i sport w Europie. Oferuje m.in. studia za granicą (Erasmus studia), praktyki zawodowe za granicą (Erasmus+ praktyki), wymiany młodzieżowe oraz projekty edukacyjne i szkoleniowe. Dzięki temu programowi możesz studiować na wielu uczelniach w całej Europie, odbyć staż w międzynarodowej firmie, a także wziąć udział w ciekawych projektach edukacyjnych.

Jak działa Erasmus?
Program wymiany studenckiej Erasmus działa na zasadzie umów między uczelniami. Każda z biorących udział w inicjatywie ma podpisane umowy z pewną pulą uniwersytetów bądź akademii. Studenci poszczególnych wydziałów mogą zwykle wybierać spośród kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu szkół wyższych, na których prowadzony jest ich kierunek.

Zobaczmy teraz, jak dostać się na Erasmusa. Student musi najpierw wybrać uczelnię partnerską, która go interesuje. Następnie powinien skontaktować się z biurem ds. wymiany studenckiej na swojej uczelni i złożyć odpowiednie dokumenty w wymaganym terminie. Po zakwalifikowaniu się, student wyjeżdża na studia do wybranego kraju, gdzie uczy się w murach partnerskiej uczelni przez określony czas (zwykle semestr lub dwa). W tym czasie otrzymuje stypendium, które pomaga mu pokryć koszty pobytu za granicą. Po powrocie do kraju, kontynuuje studia na swojej macierzystej uczelni.

Czytaj także: Mieszkanie za granicą – wybierz świadomie

Erasmus - jakie kraje biorą w nim udział i ile trwa pobyt
W programie Erasmus plus biorą udział kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja, Serbia i Macedonia Północna. Możliwości wyjazdu jest więc naprawdę wiele!

Ile trwa Erasmus na studiach? Długość pobytu na Erasmusie zależy od rodzaju wyjazdu. Studia mogą trwać od 3 do 12 miesięcy, a Erasmus praktyki od 2 do 12 miesięcy. Kandydat sam decyduje, jak długo chce studiować lub pracować za granicą. Warto pamiętać, że im dłuższy pobyt, tym więcej doświadczenia i korzyści można z niego wyciągnąć.

Erasmus – czy warto?
Osoby, które wzięły udział w tym programie, zapewniają, że Erasmus to niezapomniane doświadczenie, które nieraz zmienia życie i przynosi wiele korzyści. To szansa na rozwój akademicki, osobisty, poznanie ludzi z całej Europy, a nieraz także całego świata, nowej kultury i języka, nawiązanie międzynarodowych kontaktów oraz zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Erasmus to również świetna zabawa i przygoda, która na długo pozostanie w pamięci. To bezcenna inwestycja w przyszłość, która otwiera wiele drzwi i daje ogrom satysfakcji.

Finanse podczas Erasmusa – stypendium i koszty
Studenci zakwalifikowani do programu Erasmus+ otrzymują stypendium, które ma pokryć różnicę kosztów utrzymania się za granicą. To, ile wynosi stypendium Erasmus, zależy od kraju, do którego się wyjedzie oraz od długości pobytu. Erasmus nie jest w pełni darmowy, ale stypendium pokrywa część kosztów, takich jak zakwaterowanie, wyżywienie i podróż. Studenci Erasmusa powinni mieć jednak również własne środki na pokrycie pozostałych kosztów, takich jak rozrywka, podróże po kraju itp. Warto dokładnie zaplanować swój budżet i upewnić się, że ma się wystarczająco dużo pieniędzy na pokrycie wszystkich wydatków.

Jak wyjechać na Erasmus i wyjść na plus
Podczas Erasmusa koszt życia w danym kraju jest pokrywany przez Unię Europejską tylko do pewnego stopnia. Pieniądze ze stypendium mają wystarczyć na utrzymanie się, ale o większych szaleństwach raczej nie ma mowy. Wyjeżdżający studenci często chcą zaznać jednak czegoś poza samym życiem akademickim. Korzystając z okazji, zwykle zwiedzają bliższą i dalszą okolicę, robią zakupy dla siebie i bliskich, poznają lokalną kuchnię, odwiedzając miejscowe restauracje itp. Na to wszystko potrzebne są pieniądze.

Warto wiedzieć, że bez względu na to, do jakiego kraju student chce wyjechać, jego stypendium będzie wypłacone w euro. Korzystna wymiana środków na walutę odwiedzanego kraju, na przykład koronę czeską, lej rumuński czy koronę duńską to szansa na delikatne zwiększenie studenckiego budżetu. Atrakcyjne kursy wymiany walut dostępne są 24h/7 dni w tygodniu w Kantorze Walutowym Alior Banku. Dzięki intuicyjnej aplikacji mobilnej waluty możesz wymieniać od ręki, z każdego miejsca na świecie dokładnie wtedy kiedy tego potrzebujesz. Za wszystko zapłacisz wygodnie kartą wielowalutową dostępną w Kantorze umożliwiającą płatności w blisko 160 walutach.

Zarejestruj konto >

Czytaj także: Tanie bilety lotnicze: Gdzie i jak szukać najlepszych okazji
Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.

Karta umożliwia płatności w blisko 160 walutach obsługiwanych przez organizację płatniczą Mastercard. Karta wielowalutowa Kantoru Walutowego automatycznie rozpoznaje walutę i dobiera odpowiedni rachunek walutowy do realizacji płatności kartą. Transakcje realizowane w 21 walutach dostępnych w Kantorze Walutowym rozliczane są bezpośrednio z rachunku waluty transakcji. Jeśli na rachunku waluty płatności będą niewystarczające środki lub brak rachunku waluty płatności, rozliczenie płatności nastąpi na zasadach opisanych w Regulaminie Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych, który jest dostępny na stronie Kantoru Walutowego w zakładce Dokumentacja.

Aplikację mobilną Kantoru Walutowego można pobrać bezpłatnie na telefon ze sklepu App Store (iOS) lub Google Play™ (Android™). Android i Google Play to znaki towarowe Google Inc.