Aktualny kurs RON

Ile kosztuje jeden lej rumuński?

Lej rumuński, znany także pod nazwą leja rumuńska, to oficjalnie obowiązująca waluta Rumunii. Jest ona używana wyłącznie w tym kraju. Międzynarodowy kod leja to RON i w ten sposób prezentuje się go m.in. w tabelach walutowych jako kurs RON. Oryginalna nazwa to leu românesc. Przed wyjazdem do Bukaresztu lub Transylwanii warto sprawdzić kurs leja. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat rumuńskiej waluty.

Kantor – lej rumuński

Jeśli przed podróżą do Rumunii dojdziecie do wniosku, że chcecie poobcować nieco z lejami w formie gotówki, warto wiedzieć, jak wygląda lej rumuński. Kantor zaproponuje wam bowiem różne nominały. Lej dzieli się na 100 bani.

W obiegu znajdują się następujące nominały:
  • Monety o wartości: 1, 5, 10 i 50 bani,
  • Banknoty o wartości: 1 lej oraz 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 lei
Prawa do emisji tej waluty ma Bank Narodowy Rumunii (oryg. Banca Națională a României).

Najniższy nominał monety, czyli 1 ban w praktyce jest rzadko spotykany. W codziennych transakcjach gotówkowych zwykle zaokrągla się kwoty do najbliższych 5 bani, mimo że oficjalne ceny podawane są z dokładnością do setnych części leja.

Rumunia była drugim po Australii państwem na świecie, które wprowadziło plastikowe banknoty. Wykonane są one z polimerów, co czyni je wyjątkowymi i… wyjątkowo odpornymi na wilgoć, zabrudzenia oraz przedarcie. Co ciekawe, ich rozmiar jest zgodny z rozmiarem banknotów euro, co było przygotowaniem do przyjęcia europejskiej waluty. Na razie jednak do tego nie doszło, a wymiana została odroczona na bliżej nieokreślony termin. Nadal więc, gdy odwiedzicie kantor – lej rumuński znajduje się na liście dostępnych walut.

Lej rumuński – kurs historycznie

Euro planowano wprowadzić w Rumunii w 2019 roku, a także w 2024, jednak nie doszło i nie dojdzie w najbliższym czasie do realizacji tych planów. To nie pierwszy tak gwałtowny zwrot w historii waluty na terytorium dzisiejszej Rumunii. Na tych ziemiach od średniowiecza przez wieki panowali Turkowie. Wraz z nimi, w 1867 roku, pojawiła się waluta – piastr turecki. Lokalna ludność nazywała go „lwem”, co brzmiało jak „leu”, stąd dzisiejsze brzmienie tego słowa. Miał on pokrycie zarówno w srebrze, jak i złocie. Rumunia niedługo później dołączyła do Łacińskiej Unii Monetarnej, a kurs leja powiązano z frankiem francuskim. Kiedy Rumunia porzuciła powiązanie waluty ze złotem, jej wartość spadła. Kurs leja Rumunia spróbowała następnie związać z dolarem amerykańskim, ale proporcja wyniosła 1:127. Podczas II wojny światowej kurs leja rumuńskiego został z kolei powiązany z marką niemiecką, a następnie, po okupacji radzieckiej, z rublem. Po wojnie kurs leja bardzo spadł w stosunku do innych walut, dlatego ustalono nowego leja rumuńskiego. Denominację przeprowadzano w Rumunii potem jeszcze kilkukrotnie. Ostatnia miała miejsce w 2005 roku, kiedy w kraju panowała rekordowo wysoka inflacja, w wyniku której lej był najmniej wartą walutą na świecie. 1 lipca 2005 trzeciego leja (międzynarodowy kod ROL) zdenominowano w proporcji 10000:1. Wprowadzony wówczas czwarty lej obowiązuje do dzisiaj.

Kurs leja rumuńskiego do złotego

Na światowym rynku wymiany walut i wśród inwestorów lej rumuński nie jest liczącą się pozycją. To, ile kosztuje lej rumuński, interesuje głównie turystów bądź osoby prowadzące biznes w tym kraju. Rumunia ma bardzo krótkie wybrzeże, dlatego jeśli chodzi o atrakcje krajobrazowe, jest to kierunek głównie dla pasjonatów gór, wybierających się na przykład do Transylwanii czy w rumuńskie Góry Fogaraskie czy żeby zobaczyć zamek Drakuli.

Polska ma natomiast dość mocno rozwinięte kontakty handlowe z Rumunią, dlatego kurs złotego do leja i kurs leja do złotego jest istotny dla zaskakująco wielu osób w naszym kraju oraz w kraju kontrahenta. Istnieje wiele analogii między gospodarkami obu państw: obie są w fazie wzrostu, a ich rozwój napędzają niemal te same sektory, dlatego akurat z polskiej perspektywy przeliczanie 1 lej rumuński to ile złotych ma sens.

Aktualny kurs RON - PLN jest dostępny na naszej stronie. Jeśli zawiedzie lokalny stacjonarny kantor, lej rumuński bez problemu można kupić w Kantorze Walutowym Alior Banku.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.