Aktualny kurs RON

Ile kosztuje jeden lej rumuński?

Lej rumuński, znany także pod nazwą leja rumuńska, to oficjalnie obowiązująca waluta Rumunii. Jest ona używana wyłącznie w tym kraju. Międzynarodowy kod leja to RON i w ten sposób prezentuje się go m.in. w tabelach walutowych jako kurs RON. Oryginalna nazwa to leu românesc. Przed wyjazdem do Bukaresztu lub Transylwanii warto sprawdzić kurs leja. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat rumuńskiej waluty.
Jeśli przed podróżą do Rumunii dojdziecie do wniosku, że chcecie poobcować nieco z lejami w formie gotówki, warto wiedzieć, jak wygląda lej rumuński. Kantor zaproponuje wam bowiem różne nominały. Lej dzieli się na 100 bani.

W obiegu znajdują się następujące nominały:
  • Monety o wartości: 1, 5, 10 i 50 bani,
  • Banknoty o wartości: 1 lej oraz 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 lei
Prawa do emisji tej waluty ma Bank Narodowy Rumunii (oryg. Banca Națională a României).

Najniższy nominał monety, czyli 1 ban w praktyce jest rzadko spotykany. W codziennych transakcjach gotówkowych zwykle zaokrągla się kwoty do najbliższych 5 bani, mimo że oficjalne ceny podawane są z dokładnością do setnych części leja.

Rumunia była drugim po Australii państwem na świecie, które wprowadziło plastikowe banknoty. Wykonane są one z polimerów, co czyni je wyjątkowymi i… wyjątkowo odpornymi na wilgoć, zabrudzenia oraz przedarcie. Co ciekawe, ich rozmiar jest zgodny z rozmiarem banknotów euro, co było przygotowaniem do przyjęcia europejskiej waluty. Na razie jednak do tego nie doszło, a wymiana została odroczona na bliżej nieokreślony termin. Nadal więc, gdy odwiedzicie kantor – lej rumuński znajduje się na liście dostępnych walut.
Euro planowano wprowadzić w Rumunii w 2019 roku, a także w 2024, jednak nie doszło i nie dojdzie w najbliższym czasie do realizacji tych planów. To nie pierwszy tak gwałtowny zwrot w historii waluty na terytorium dzisiejszej Rumunii. Na tych ziemiach od średniowiecza przez wieki panowali Turkowie. Wraz z nimi, w 1867 roku, pojawiła się waluta – piastr turecki. Lokalna ludność nazywała go „lwem”, co brzmiało jak „leu”, stąd dzisiejsze brzmienie tego słowa. Miał on pokrycie zarówno w srebrze, jak i złocie. Rumunia niedługo później dołączyła do Łacińskiej Unii Monetarnej, a kurs leja powiązano z frankiem francuskim. Kiedy Rumunia porzuciła powiązanie waluty ze złotem, jej wartość spadła. Kurs leja Rumunia spróbowała następnie związać z dolarem amerykańskim, ale proporcja wyniosła 1:127. Podczas II wojny światowej kurs leja rumuńskiego został z kolei powiązany z marką niemiecką, a następnie, po okupacji radzieckiej, z rublem. Po wojnie kurs leja bardzo spadł w stosunku do innych walut, dlatego ustalono nowego leja rumuńskiego. Denominację przeprowadzano w Rumunii potem jeszcze kilkukrotnie. Ostatnia miała miejsce w 2005 roku, kiedy w kraju panowała rekordowo wysoka inflacja, w wyniku której lej był najmniej wartą walutą na świecie. 1 lipca 2005 trzeciego leja (międzynarodowy kod ROL) zdenominowano w proporcji 10000:1. Wprowadzony wówczas czwarty lej obowiązuje do dzisiaj.
Na światowym rynku wymiany walut i wśród inwestorów lej rumuński nie jest liczącą się pozycją. To, ile kosztuje lej rumuński, interesuje głównie turystów bądź osoby prowadzące biznes w tym kraju. Rumunia ma bardzo krótkie wybrzeże, dlatego jeśli chodzi o atrakcje krajobrazowe, jest to kierunek głównie dla pasjonatów gór, wybierających się na przykład do Transylwanii czy w rumuńskie Góry Fogaraskie czy żeby zobaczyć zamek Drakuli.

Polska ma natomiast dość mocno rozwinięte kontakty handlowe z Rumunią, dlatego kurs złotego do leja i kurs leja do złotego jest istotny dla zaskakująco wielu osób w naszym kraju oraz w kraju kontrahenta. Istnieje wiele analogii między gospodarkami obu państw: obie są w fazie wzrostu, a ich rozwój napędzają niemal te same sektory, dlatego akurat z polskiej perspektywy przeliczanie 1 lej rumuński to ile złotych ma sens.

Aktualny kurs RON - PLN jest dostępny na naszej stronie. Jeśli zawiedzie lokalny stacjonarny kantor, lej rumuński bez problemu można kupić w Kantorze Walutowym Alior Banku.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.