Wyjeżdżasz na wakacje lub służbowo i nie wiesz, jak najlepiej płacić za granicą? Jesteś w dobrym miejscu! W różnych krajach panują różne zwyczaje, także dotyczące rozliczania się za zakupy – w zależności od miejsca preferowane są: gotówka, karta debetowa czy karta kredytowa. Wyjaśniamy, jakie są najkorzystniejsze rodzaje płatności za granicą.
Krótka delegacja, większy wyjazd służbowy,
wymarzone wakacje, a może szybki
city break? Bez względu na to, gdzie i na jak długo się wybierasz, na pewno przyda ci się wiedza o tym, jak płacić za granicą. Okazuje się, że nie jest to wcale takie oczywiste. Wiele osób boi się dodatkowych opłat za przewalutowanie oraz innych, ukrytych kosztów płatności za granicą. Ponadto jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w Polsce niemal wszędzie można zapłacić na wszelkie możliwe sposoby: gotówką, kartą, BLIKIEM, bezdotykowo telefonem, przelewem itd. Tymczasem w wielu krajach (również w Unii Europejskiej) wybór nie jest aż tak szeroki.
Jeśli zastanawiasz się na przykład nad tym, czy za granicą można płacić telefonem, to słusznie, ponieważ odpowiedzi mogą być bardzo zaskakujące. Nie tylko poszczególne nacje mają swoje upodobania, ale także międzynarodowe sieci np. hotelarskie czy
wypożyczalnie samochodów stosują co do płatności pewne zasady, których nieznajomość… może cię słono kosztować.
Czym płacić za granicą
Pozornie możliwości są dwie – gotówka lub karta. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej, a wszystko zależy od kraju, do którego się wybierasz. W podróży bardzo prawdziwe okazuje się powiedzenie „co kraj to obyczaj”, ponieważ finansowe nawyki na świecie bywają bardzo odmienne od naszych. Dla wielu osób może wydać się zaskakujące, że w Niemczech często preferowana jest gotówka, zwłaszcza w barach, restauracjach, na popularnych tam targach miejskich i lokalnych sklepach. W Stanach Zjednoczonych domyślnym środkiem płatniczym jest natomiast karta kredytowa. Bez niej nie da się wypożyczyć samochodu ani w międzynarodowej sieci ani w lokalnej wypożyczalni. Także hotele, a nawet campingi w Ameryce Północnej, czyli także w Kanadzie, przy zameldowaniu żądają podania numeru karty kredytowej. Jeżeli jej nie posiadasz, musisz liczyć się z tym, że trzeba będzie zostawić większą ilość gotówki jako zastaw.
Metody płatności za granicą na tym się nie kończą. Za zakupy i usługi można oczywiście płacić kartą debetową, natomiast część banków przewalutowuje sumy transakcji po niekorzystnym dla klienta kursie. Dopóki chodzi o niewielkie kwoty, koszty tych płatności nie będą bardzo odczuwalne, ale każdy większy nabytek uderzy po kieszeni, bo opłaty pobierane przez polskie banki wahają się przeciętnie od 3 aż do 8 proc., a oprócz nich często stosowana jest usługa
DCC (Dynamic Currency Change), czyli dynamicznej wymiany walut, która dodatkowo obciąża rachunek. Wiele z nich pobiera także dodatkowe opłaty za wyjęcie pieniędzy z bankomatu, tzw. surcharge oraz przelewy międzynarodowe.
Czytaj także: Wakacje w Egipcie – słoneczna przygoda nad Nilem!
Jak płacić za granicą bez prowizji
Czym więc najlepiej płacić za granicą, aby uniknąć prowizji, kosztów przewalutowania i innych dodatkowych opłat? Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest karta wielowalutowa. Jest to rodzaj karty płatniczej, która umożliwia dokonywanie płatności w różnych walutach. Dzięki niej możesz płacić za granicą bez konieczności wymiany gotówki w kantorze. Rozwiązuje ona też dylematy takie jak „ile waluty można wywieźć za granicę” czy „jak wygląda wymiana walut za granicą”. Pieniądze są bezpiecznie przechowywane na koncie, a Ty w dogodnym momencie wydajesz tyle, ile potrzebujesz.
Aby jak najtaniej płacić za granicą, warto w pierwszej kolejności upewnić się, że waluty kupujesz po korzystnym kursie, tak jak oferuje to Kantor Walutowy Alior Banku. Szybko i prosto wymienisz w nim aż 21 walut, także krzyżowo między
dolarem,
euro,
funtem brytyjskim i
frankiem szwajcarskim. Korzyści jest w nim zresztą o wiele więcej: to 0 zł za prowadzenie konta i kartę wielowalutową, a także bezpłatna pierwsza w miesiącu wypłata z konta walutowego za granicą.
Do rachunków w Kantorze Walutowym istnieje możliwość wydania bezpłatnej karty wielowalutowej, która sama rozpoznaje walutę płatności i pobiera środki z właściwego rachunku, a Ty możesz cieszyć się zagranicznym wyjazdem bez obaw o niespodziewane koszty.
Jak płacić za granicą? Tylko z Kantorem Walutowym i kartą wielowalutową Alior Banku!
Czytaj także: Ahoj przygodo, czyli gdzie jechać na wakacje za granicę