Aktualny kurs AUD

Kurs na dolar australijski

Dolar australijski jest oficjalną walutą Australii oraz Republiki Kiribati, Republiki Nauru i Tuwalu (Tuvalu). Do połowy lat 70. posługiwano się nią też w Papui Nowej Gwinei. Kurs dolara australijskiego ma globalne znaczenie, ponieważ jest to jedna ze światowych walut rezerwowych, mimo że jego udział w rynku wynosi niecałe 2 procent. Jego międzynarodowy symbol to AUD, a popularne określenie – Aussie dollar. Tak jak w przypadku dolara USA, dolar australijski jest również często oznaczany znakiem $, jednak dla rozróżnienia, czasem stosuje się także oznaczenie A$ lub AU$. Z perspektywy Europy Australia to bardzo odległa, ale bardzo pożądana wśród podróżników destynacja. Przed wyjazdem warto sprawdzić, ile kosztuje dolar australijski.

Najważniejsze informacje o dolarze australijskim

Dolar australijski dzieli się na sto centów. Dostępne są następujące nominały:
  • Monety: 5, 10, 20, 50 centów (¢) i 1, 2 dolary ($)
  • Banknoty: 5, 10, 20, 50, 100 dolarów
Banknot dolara australijskiego jako pierwszy na świecie został wyprodukowany z tworzyw sztucznych. Wypuszczony w 1988 roku jako pewna ciekawostka, został banknotem kolekcjonerskim, ale od 1996 roku już wszystkie wykonywane są z polimerów, dodatkowo zabezpieczone przezroczystym okienkiem z wbudowanym hologramem. Australijski dolar jest więc znakomicie zabezpieczony przed zniszczeniem, a także przed fałszerstwami. Do dziś uchodzi za bardzo innowacyjny. Na awersie każdej monety dolara australijskiego znajduje się podobizna królowej brytyjskiej Elżbiety II. Banknoty z kolei zdobią wizerunki ważnych dla rozwoju Australii postaci, jak Andrew Barton Peterson, Mary Gilmore, Mary Reibey, John Flynn. Od pozostałych odróżnia się banknot pięciodolarowy, który z jednej strony przedstawia brytyjską królową Elżbietę II, a z drugiej budynek parlamentu australijskiego.

Prawa do emisji ma Bank Rezerwy Australii (Reserve Bank of Australia).

Historia dolara australijskiego

Związek Australijski powstał w 1901 roku z federacji sześciu kolonii brytyjskich. Każda z nich miała własną walutę, na wzór brytyjskiego systemu walutowego, a wszystkie one były wymienialne między sobą jeden do jednego. Nie widziano więc pilnej potrzeby utworzenia jednej waluty dla całego Związku. W 1902 roku specjalna komisja Izby Reprezentantów zaleciła Australii przyjęcie jednej krajowej waluty dziesiętnej, w której funt dzieli się na dziesięć florenów, a każdy floren składa się z 100 centów. Zalecenie to nie zostało zrealizowane.

Funt australijski (A£) został wprowadzony w 1910 roku na równi z funtem szterlingiem (1£=1£ brytyjski). Podobnie jak funt brytyjski, dzielił się on na 240 pensów, czyli 20 szylingów (każdy po 12 pensów). W grudniu 1931 roku australijska waluta została zdewaluowana o 25 procent, tak że jeden funt pięć szylingów australijskich odpowiadał jednemu funtowi szterlingowi.

Dolar australijski to stosunkowo młoda waluta. Wprowadzono go w 1966 roku, kiedy zastąpił obowiązującego na tych ziemiach funta australijskiego. Przy zmianie rozważano różne alternatywne nazwy, między innymi: emu, royal i kanga, zwyciężył jednak dolar, zwany potocznie „Aussie”. W 1984 roku 1 dolar australijski w banknocie zastąpiono jednodolarówką w monecie. Cztery lata później ten sam zabieg powtórzono z banknotem dwudolarowym, w wyniku którego także dwudolarówka odtąd występowała pod postacią monety.

Ile kosztuje dolar australijski

Handel dolarem australijskim na rynkach światowych ustępuje pod względem rozmiaru handlowi jedynie czterema innymi mocnymi walutami: dolarem, euro, jenem i funtem brytyjskim. To bez wątpienia jedna z najważniejszych walut na świecie, a zatem kurs AUD wpływa na wiele światowych transakcji i operacji finansowych.

Z powodu charakterystyki australijskiej gospodarki, aktualny kurs dolara australijskiego jest ściśle powiązany z cenami surowców, które Australia eksportuje, przede wszystkim złota, węgla kamiennego i pochodnych ropy naftowej. Z tego powodu jest on jedną z walut nazywanych „commodity currencies”. Między innymi ze względu na bardzo dużą odległość nie jest to bardzo duży partner biznesowy dla polskich przedsiębiorstw. Udział w Australii w polskim eksporcie wynosi poniżej pół procenta. W imporcie – zaledwie 0,1 procenta.

Para walutowa dolar australijski - PLN ma znaczenie przede wszystkim dla podróżnych wybierających się do Australii. Co prawda w tym kraju mieszka wielu Polaków, jednak przeważnie jest to tzw. stara emigracja, a więc niezbyt często odwiedzająca kraj przodków. To głównie oni i turyści okazjonalnie sprawdzają, po ile jest dolar australijski.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.