Aktualny kurs CAD

Kurs na: dolar kanadyjski

Dolar kanadyjski to oficjalna waluta Kanady. Oznaczany jest międzynarodowym kodem CAD oraz symbolem $. Kanada znana jest z przepięknej dzikiej przyrody oraz dobrych warunków do życia, dlatego jest chętnie odwiedzana przez Polaków. Co prawda w wielu miejscach można w niej płacić dolarami amerykańskimi, ale przed wylotem warto sprawdzić również kurs dolara kanadyjskiego.

Dolar kanadyjski – najważniejsze informacje

Kanada to jedyny kraj, w którym zapłacimy dolarami kanadyjskimi. Mimo to, CAD jest jedną z najważniejszych i najczęściej wymienianych walut na świecie. Dolar kanadyjski jest jedną z globalnych walut rezerwowych, co prawda z niewielkim, bo zaledwie 2-procentowym udziałem. W związku z tym kurs kanadyjskiego dolara to dla wielu podmiotów ważna informacja finansowa.

Oficjalna nazwa tej waluty to Canadian Dollar (ang.) lub Dollar canadien (fr.). Występuje po francusku i angielsku, ponieważ Kanada jest krajem dwujęzycznym. W żargonie nazywany jest też loonie, co wzięło się od angielskiej nazwy charakterystycznego dla Kanady wędrownego ptaka, nura lodowca, uwiecznionego na monecie jednodolarowej.

Symbol, którym oznacza się dolara kanadyjskiego, jest taki sam jak w przypadku jego amerykańskiego odpowiednika, więc, aby uniknąć nieporozumień, dolara kanadyjskiego oznacza się CAN$, CAD$ lub C$.

Jeden dolar kanadyjski dzieli się na 100 centów kanadyjskich (¢). W obiegu znajdują się:
  • Banknoty o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarów
  • Monety o nominałach: 1, 5, 10, 25, 50 centów, 1, 2 dolary.
Banknoty 1- i 2-dolarowe są rzadko spotykane. Kanadyjski dolar był wzorowany na walucie amerykańskiej, jeśli chodzi o nazwę, ale też wielkość i masę części monet. Są one jednak na tyle różne pod względem składu chemicznego i wzoru, że automaty w USA nie przyjmują monet kanadyjskich.

Na awersie widnieje monarcha Kanady, czyli monarcha Wielkiej Brytanii. Na rewersie znajdziemy wizerunki zwierząt: bobra, karibu, niedźwiedzia polarnego, nura oraz słynnego kanadyjskiego szkunera Bluenose. Jest jeszcze jedna cecha, która wyróżnia dolara kanadyjskiego – banknoty drukowane są na polimerze, a nie na papierze, jak większość pieniędzy na świecie. Ich awersy zdobią portrety kanadyjskich polityków i władców.

Jedynym emitentem waluty jest bank centralny – Bank of Canada/Banque du Canada, a bije ją mennica Royal Canadian Mint.

Historyczna waluta: dolar kanadyjski

Na powstanie tej waluty miały wpływ wielkie procesy historyczne, w wyniku których w XVII i XVIII wieku na terytorium Kanady można było spotkać brytyjskie funty szterlingi, marki francuskie, hiszpańskie talary, a także waluty portugalskie czy południowoamerykańskie. Panował chaos, dlatego system monetarny trzeba było ujednolicić. W 1817 r. Bank of Montreal wyemitował pierwsze dolary kanadyjskie, których używano na początku w Quebecu i na północy kraju. Prowincje atlantyckie pozostały przy walucie brytyjskiej, a dolar kanadyjski przyjęły jako swoją oficjalną walutę w 1858 r. Na ten moment datuje się oficjalne powstanie tej waluty.

Dolar kanadyjski uważany jest za walutę stabilną. Do lat 30. XX wieku miał pokrycie w złocie, a jego parytet ustawiono na wzór dolara amerykańskiego. Z tą walutą związany był zresztą kilkukrotnie stałym kursem, ale od 1970 r. cena dolara kanadyjskiego jest uwolniona, a kurs dolara kanadyjskiego w kantorach zmienny.

Ile kosztuje dolar kanadyjski w kantorach

Kurs CAD to ważna informacja dla wybierających się do Kanady podróżnych. Wskazówką był charakterystyczny dla dolara kanadyjskiego przelicznik na kurs dolara amerykańskiego. Waluty CAD/USD przez długi okres na początku XXI wieku miały się do siebie w stosunku bliskim 1:1. Teraz się to zmienia, dlatego lepiej przeliczać dolara kanadyjskiego na PLN. Kurs CAD/PLN zależy od wielu zmiennych, a jedną z ważniejszych jest wydobycie surowców.

Na szczęście kurs dolara kanadyjskiego w Polsce sprawdzisz w każdym kantorze – zarówno fizycznym, jak i internetowym. Zawsze aktualny kurs dolara kanadyjskiego znajdziesz na: https://kantor.aliorbank.pl.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.