Aktualny kurs MXN

Kurs meksykańskiego peso

Peso meksykańskie to oficjalna waluta wyłącznie jednego kraju – Meksyku. Peso było pierwszą walutą na świecie oznaczaną symbolem $, co miało miejsce od 1770 roku, a dopiero w 1785 roku Stany Zjednoczone również zaczęły używać tego symbolu w odniesieniu do swojej waluty. Wielu turystów odwiedzających Meksyk mylnie sądzi, że na jego terytorium można płacić dolarem. Dlatego dla odróżnienia walut zaczęto stosować zapis Mex$. Współczesny międzynarodowy kod ISO 4217 to MXN.

Peso meksykańskie – najważniejsze informacje

Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „pensum”, co oznacza „odważone” oraz od hiszpańskiego słowa „peso”, co oznacza „ciężar” lub „sztukę”. Peso to nazwa jednostki w liczbie pojedynczej (1 peso meksykańskie), ale w liczbie mnogiej mówimy pesos (50 pesos meksykańskie).
1 peso meksykańskie dzieli się na 100 centavos. Obecnie w obiegu znajdują się:
  • Banknoty: 20, 50, 100, 200, 500, 1000 pesos
  • Monety: 5¢, 10¢, 20¢, 50¢; 1$, 2$, 5$, 10$, 20$, 50$, 100$.

Prawa do emisji monet i banknotów ma bank centralny w Meksyku, Banco de México, zwany także Banxico. W 1993 roku przeprowadził denominację, w wyniku której między innymi zmienił się międzynarodowy kod peso z MXP na MXN.

Historia peso meksykańskiego

Historia peso meksykańskiego jest ściśle związana z historią regionu i zakorzeniona w okresie kolonialnym, kiedy to na terytorium dzisiejszego Meksyku pojawili się konkwistadorzy. Hiszpanie eksploatowali tamtejsze złoża surowców, z których wytwarzano monety, w tym srebrne monety o wartości 8 reali, znane również jako hiszpańskie dolary. Wkrótce rozprzestrzeniły się one w obiegu po Ameryce i Azji i stały się tak popularne, że w pewnym momencie Stany Zjednoczone przejęły je jako swoją oficjalną walutę. Niektóre z tych monet o wartości 8 reali zaczęto nazywać pesos. Hiszpańskie dolary były używane na terytorium Meksyku aż do 1821 roku, choć pojawiały się tam też monety wybite przez rewolucjonistów z niepodległego Meksyku.

Po uzyskaniu niepodległości, z powodu braku dostępu do kruszcu, zaczęto emitować papierowe banknoty, choć na krótko powrócono do monet złoconych i srebrnych podczas rządów Augustyna I. Kurs meksykańskiego peso był wówczas związany z dolarami hiszpańskimi. W 1863 roku pojawiły się także centavos, czyli setne części peso. W 1905 roku dyktator Porfirio Diaz ustalił powiązanie peso z wartością złota ze względu na spadającą wartość srebra.

W okresie politycznego chaosu w Meksyku waluta pozostawała stosunkowo stabilna, chociaż zawartość srebra w monetach regularnie spadała, osiągając w 1957 roku zaledwie 10% wagi. W 1968 roku całkowicie zrezygnowano z użycia srebra do bicia monet. Wprowadzenie peso meksykańskiego do reformy w 1993 roku miało miejsce w kontekście Wielkiego Kryzysu Ropy, wysokiej inflacji oraz problemów politycznych w kraju. Kurs nowego peso do starego ustalono na poziomie 1000:1, co przyczyniło się do stabilizacji waluty.

Kurs peso meksykańskiego do złotego

Kurs peso meksykańskiego ma spore znaczenie dla inwestorów zajmujących się obrotem walutami. Na rynku FOREX jest to 10. waluta świata pod względem częstotliwości kupna i sprzedaży, a pierwsza w Ameryce Łacińskiej. Kurs peso meksykańskie jest silnie uzależniony od stanu gospodarki w Stanach Zjednoczonych. Kolejną istotną zmienną wpływającą na kurs MXN jest aktualna cena ropy naftowej. Z powyższych powodów oraz ze względu na swoją historię, kurs meksykańskiego peso nie jest uważany za stabilny.

W Polsce rzadko przelicza się peso meksykańskie na zł, ponieważ nie jest to nad Wisłą szczególnie popularna waluta. Wymiana handlowa między Polską a Meksykiem jest słabo rozwinięta, dlatego kurs MXN/PLN interesuje głównie turystów udających się do Meksyku. Wiele osób zastanawia się nad dostępnością peso meksykańskiego i gdzie kupić tę walutę. Faktycznie, nie jest ona tak popularna jak euro, dolary czy jeny, ale większe kantory prowadzą jej sprzedaż. Warto zaznaczyć, że meksykańskie peso charakteryzuje się stosunkowo niską siłą nabywczą w porównaniu z polskim złotym. Jeśli sprawdzić w długiej perspektywie wartość 1 peso meksykańskie, ile to zł, w przybliżeniu będzie to około 0,2 PLN.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.