Aktualny kurs JPY

Kurs na jena japońskiego

Jen japoński jest oficjalną walutą Japonii. Oznacza się go międzynarodowym kodem JPY, a sens tego słowa to krąg lub koło. W kantorach i na rynkach FOREX japoński jen zapisywany jest także znakiem ¥. Po dolarze amerykańskim i euro jest to trzecia największa waluta handlowa na światowym rynku walutowym. Duże zainteresowanie walutą Japonii wynika z tradycyjnie dobrej sytuacji gospodarczej tego kraju.

Jeny japońskie – najważniejsze informacje

Charakterystyczne dla waluty JPY są bardzo wysokie nominały banknotów, które zaczynają się od jednego tysiąca jenów (1000 JPY), a kończą na dziesięciu tysiącach. Jeśli przeliczyć jeny na złotówki, dziesięć tysięcy to zaledwie niewielkie kilkaset złotych. Najmniejszy nominał, jaki można spotkać to 1 jen japoński, ale jego wartość jest znikoma. W obiegu znajdziemy następujące nominały jena japońskiego:
  • Banknoty: 1000, 2000, 5000, 10000 (¥)
  • Monety: 1, 5, 10, 50, 100, 500 (¥)
Charakterystyczne są monety 5 jenów i 50 jenów, które są przedziurawione. Prawo do emisji waluty JPY ma bank centralny – Bank Japonii.

Jen japoński – historia

System walutowy Japonii był bardzo skomplikowany do 1872 r., kiedy to wprowadzono nową walutę: jena. Wzorowany był on na zachodnich systemach pieniężnych i, tak jak tamte, został oparty na systemie dziesiętnym. Od końca XIX wieku 1 jen japoński dzielił się zatem na 100 senów i 1000 rinów (wycofano je z obiegu w 1954 r.) i tak samo jak pieniądze znane w Europie czy Ameryce Północnej, jego monety odlewane były w okrągłym kształcie. Pierwsze banknoty wydrukowano w Japonii w 1885 r.

Parytet jena oparty był początkowo na złocie, same monety produkowano jednak także ze srebra. W 1931 r. Japonia przeszła na system oparty na wartości aktywów banku centralnego. Jeny były latach 1949-1971 sztywno związane z kursem dolara amerykańskiego w stosunku 1 USD = 360 JPY, co miało ustabilizować japońską gospodarkę po przegranej wojnie. Władze kraju, choć prowadzą łagodną politykę fiskalną, pilnują, aby wartość jena rosła powoli.

Gospodarka Japonii oparta jest na technologii i przemyśle, a zatem rząd stara się utrzymać kurs jena na poziomie korzystnym dla eksportu. Warto odnotować, że w grupie tak zwanych bezpiecznych jednostek monetowych dla inwestorów od lat znajdują się jeny, waluta uważana jest bowiem za stosunkowo stabilną. Nawet w okresach zawirowań na rynkach światowych jej kurs pozostaje względnie stały. Zwłaszcza wtedy rośnie popyt na jeny. Japonia od wielu lat utrzymuje także niski poziom stóp procentowych, co czyni jej walutę atrakcyjną dla inwestorów, którzy zapożyczają się w jenach, a następnie szukają okazji na innych, bardziej ryzykownych rynkach.

Ile kosztuje jen japoński

Jeny na złotówki przeliczane są na podstawie międzynarodowych notowań euro. Codzienny kurs podaje o godz. 11.00 Narodowy Bank Polski. Na tej podstawie ustalany jest następnie kurs jena oraz innych walut. Jen japoński należy do tzw. tabeli A kursów średnich walut obcych. Informacja o cenie JPY oraz pozostałych walut należących do tej kategorii aktualizowana jest w dni robocze między godz. 11:45 a 12:15.

Japonia uchodzi za drogi kraj, choć nominalnie jej waluta jest słaba. Ważną informacją dla podróżujących tam lub nawiązujących relacje biznesowe jest to, że kurs jena japońskiego w kantorze podaje się nie w stosunku do 1 jena, ale do 100 jenów (jeny na PLN).

Relację JPY/PLN sprawdzają nie tylko inwestorzy lokujący swoje aktywa bądź oszczędności w tej walucie, ale także turyści podróżujący do tzw. Kraju Kwitnącej Wiśni. Ponieważ para walutowa JPY na złote nie jest bardzo popularna, nieraz pojawiają się wątpliwości, gdzie kupić jeny w Polsce. Sprzedają je większe kantory w kraju, choć przed udaniem się osobiście do któregoś z punktów, warto upewnić się, czy w tym konkretnym miejscu znajduje się potrzebna ilość gotówki. Równie popularnym, a znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest wymiana waluty w kantorze internetowym. Zawsze aktualny kurs walut: jen japoński znajdziesz w Kantorze Walutowym Alior Banku.


Obowiązujące regulacje dla Kantoru Walutowego Alior Banku SA: Regulamin Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Taryfa Opłat, Prowizji i Oprocentowania Kantoru Walutowego dla Klientów Indywidualnych; Regulamin kart płatniczych Alior Bank SA, Regulamin rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych, Regulamin korzystania z Kanałów Elektronicznych dla Klientów Indywidualnych, które są dostępne w zakładce Dokumentacja.